ANO převzalo naše nápady, takže se shodujeme, říká ČSSD. Trvají rozpory kolem zvyšování daní

Kateřina Frouzová Kateřina Frouzová
23. 3. 2018 16:34
ČSSD bude muset se zástupci Babišova hnutí dořešit i zvyšování rodičovských příspěvků nebo přídavků na děti.
Neshodneme se s hnutím ANO na daňových otázkách a také je celá řada nevyjasněných věcí v sociální oblasti, říká předseda ČSSD Jan Hamáček. | Video: DVTV

Praha - Týmy, které za sociální demokracii vyjednávají o programu případné vlády s ANO a podporou komunistů, daly dohromady seznam bodů, ve kterých se s Babišovým hnutím neshodují.

Rozpory bude příští týden řešit nejužší vedení obou stran. Nejvíce času zřejmě zaberou debaty o daních. ANO je zvyšovat nechce, zatímco sociální demokraté prosazují zavedení sektorové daně.

Podle předsedy sociální demokracie Jana Hamáčka se programy ČSSD a hnutí ANO nejvíce rozcházejí právě otázce daní. Sociální demokraté by rádi prosadili progresivní zdanění příjmů fyzických osob i firem, sektorové daně nebo dědické daně. Ministryně financí za ANO Alena Schillerová je však striktně proti.

"Shoda nepanuje v daňových otázkách. My stále trváme na tom, aby byla zavedená sektorová daň. A chceme také jednat o snížení daně z přidané hodnoty na základní potraviny. V sociální oblasti je celá řada nevyjasněných věcí. Nevíme přesné důvody, proč chce hnutí ANO oddělovat důchodový účet od státního rozpočtu, a máme spor například v oblasti zálohového výživného, což pokládáme za zásadní věc," jmenoval programové neshody s ANO Hamáček.

Dořešit se zástupci Babišova hnutí bude muset i zvyšování rodičovských příspěvků nebo přídavků na děti.

ANO převzalo naše nápady

V mnoha oblastech však mají ANO i sociální demokraté programy velmi podobné. Předseda pražské organizace ČSSD a člen expertního týmu pro oblast školství Petr Pavlík žertem poznamenal, že ANO převzalo nápady sociální demokracie, takže se v zásadě shodli.

"Jen jsme v něčem poukázali na nedůslednosti. Například pedagogům slibují zvýšení platů na úroveň 150 procent současných mezd. Ale platy nepedagogů už nezahrnují a není možné, aby se rozvíraly nůžky mezi platy pedagogů a nepedagogů," uvedl Pavlík.

V resortu zdravotnictví, který by sociální demokraté chtěli vést, je většina změn dojednaná. "Zhruba na osmdesáti procentech jsme se shodli. Pro nás je pozitivní to, že nechceme připustit větší konkurenci zdravotních pojišťoven a nastavit plnou odpovědnost zdravotních pojišťoven," informovala členka expertního týmu pro zdravotnictví Lenka Teska Arnoštová. 

Seznam programových průniků je i podle Hamáčka rozsáhlý. "Uvedu pár příkladů témat, kde panuje shoda, tím prvním je obnovení proplácení prvních tří dnů nemocenské - to znamená, abychom přestali trestat zaměstnance za to, že jsou nemocní," řekl Hamáček.

ANO a ČSSD chtějí také společně dál tlačit na růst minimální mzdy a jejich zástupci hodlají zajistit víceleté financování sociálních služeb. V oblasti dopravy se pak obě strany dohodly na tom, že se zvýší podíl, který půjde z daní z minerálních olejů na opravy silnic.

"Získané peníze až do částky čtyř miliard korun by měly jít na údržbu a opravy silnice druhé a třetí kategorie v krajích," dodal Hamáček. Pokud vznikne společný kabinet ANO a ČSSD podporovaný komunisty, nebude se také zvyšovat spoluúčast pacientů ve zdravotnictví.

Podle Hamáčka původně plánované páteční setkání s Andrejem Babišem sociální demokraté zrušili, protože se ještě nesešly týmy, které mají na starosti resort průmyslu a obchodu a kultury.

"Zejména chci vypíchnout oblast kultury, protože očekávám, že bude shoda na tom, že oba případní koaliční partneři přijmou taková opatření, aby byla zajištěna nezávislost veřejnoprávních médií," upozornil Hamáček.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Při dvou útocích v syrské provincii Idlib zemřelo nejméně 21 lidí

Při dvou útocích v syrské provincii Idlib dnes zahynulo nejméně 21 lidí. Ostřelování uprchlického tábora na severozápadě Sýrie nedaleko turecké hranice si vyžádalo 15 obětí a nálet na povstalci držené město dalších šest mrtvých. Informovala o tom exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR), která získává zprávy od svých informátorů v Sýrii.

Podle SOHR stojí za útokem na uprchlický tábor syrská vládní vojska. Další množství lidí bylo při ostřelování zraněno. K útoku došlo nedlouho poté, co jiný nálet na povstalci držené město Maarat Numán rovněž v provincii Idlib usmrtil nejméně šest osob. O tomto útoku informovala organizace SOHR a rovněž dobrovolnická organizace Bílé přilby, která v povstaleckých oblastech pomáhá zraněným.

V provincii Idlib od konce srpna platí křehké příměří oznámené Moskvou. Do té doby během ofenzivy, kterou zahájila v dubnu syrská armáda, zahynula téměř tisícovka civilistů a na 400.000 lidí muselo opustit své domovy, uvedla nedávno OSN.

před 5 hodinami

Spojené státy začaly udělovat licence firmám pro obchodování s Huawei

Americké ministerstvo obchodu ve středu začalo udělovat některým firmám omezené licence pro obchodování s čínskou společností Huawei Technologies. Informovala o tom agentura Reuters. Washington v květnu zařadil tuto čínskou společnost na černou listinu. V pondělí resort potřetí prodloužil takzvanou dočasnou všeobecnou licenci, která umožňuje limitované obchodování s Huawei, bez něhož se neobejdou operátoři provozující komunikační sítě na americkém venkově.

"Ministerstvo vydává tyto omezené licence, jimiž povoluje limitované a konkrétně vymezené aktivity, které nepředstavují významné riziko pro národní bezpečnost anebo pro zahraniční zájmy Spojených států," uvedl resort obchodu v prohlášení.

Zatím není jasné, které produkty mohou americké společnosti největšímu výrobci telekomunikačních zařízení na světě prodávat. Čínský technologický gigant, který je zároveň druhým největším výrobcem chytrých telefonů na světě, především čeká, zda licenci dostane Google, který by pak mohl dodávat svůj operační systém Android a aplikace do nových přístrojů Huawei, napsala Reuters. Internetová společnost Google věc odmítla komentovat.

před 5 hodinami

Jaškin bodoval v KHL už v jedenáctém utkání v řadě

Český útočník Dmitrij Jaškin bodoval v Kontinentální lize už v jedenáctém utkání za sebou a se dvěma asistencemi patřil ke strůjcům vítězství Dynama Moskva 4:3 v prodloužení na ledě Dinama Riga. Omský rodák se nejprve podílel v 57. minutě na vyrovnávacím gólu a po jeho individuální akci dokonal Vadim Šipačov obrat pouhou sekundu před koncem prodloužení.

Šestadvacetiletý Jaškin navíc už posedmé za sebou zaznamenal minimálně dva kanadské body. V povedené jedenáctizápasové sérii trvající od 19. října zaznamenal 23 bodů (8+15) a s celkovou bilancí 13+19 si upevnil druhé místo v hodnocení produktivity soutěže za Šipačovem (9+27). Dynamo vyhrálo čtvrtý zápas za sebou a je druhé v Západní konferenci s čtyřbodovou ztrátou na CSKA Moskva.

před 6 hodinami

Končící předseda Evropské rady Tusk byl zvolen do čela Evropské lidové strany

Bývalý polský premiér Donald Tusk, který v posledních letech stál v čele Evropské rady, byl ve středu v Záhřebu zvolen kongresem Evropské lidové strany (EPP) do čela tohoto uskupení, sdružujícího evropské středopravé strany. EPP zůstává nejsilnější stranou v Evropském parlamentu.

"Za žádných okolností nesmíme přenechat oblast bezpečnosti a pořádku politickým populistům, manipulátorům a autokratům, kteří se snaží namluvit lidem, že svoboda není slučitelná s bezpečností," zdůraznil Tusk, který byl jediným kandidátem na předsedu EPP. "Neobětujeme hodnoty, jako jsou občanské svobody, právní stát a slušnost ve veřejném životě, na oltář bezpečnosti a pořádku, protože to není třeba, prostě se (vzájemně) nevylučují. Ten, kdo to není schopen přijmout, se fakticky vylučuje z naší rodiny," řekl.

Tusk v předvolebním projevu na kongresu ostře zaútočil proti autokratickým a populistickým vůdcům, aniž by vyslovil jméno maďarského premiéra Viktora Orbána a dalších evropských vůdců "tvrdé linie", poznamenala agentura AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy