ANO převzalo naše nápady, takže se shodujeme, říká ČSSD. Trvají rozpory kolem zvyšování daní

Kateřina Frouzová Kateřina Frouzová
23. 3. 2018 16:34
ČSSD bude muset se zástupci Babišova hnutí dořešit i zvyšování rodičovských příspěvků nebo přídavků na děti.
Neshodneme se s hnutím ANO na daňových otázkách a také je celá řada nevyjasněných věcí v sociální oblasti, říká předseda ČSSD Jan Hamáček. | Video: DVTV

Praha - Týmy, které za sociální demokracii vyjednávají o programu případné vlády s ANO a podporou komunistů, daly dohromady seznam bodů, ve kterých se s Babišovým hnutím neshodují.

Rozpory bude příští týden řešit nejužší vedení obou stran. Nejvíce času zřejmě zaberou debaty o daních. ANO je zvyšovat nechce, zatímco sociální demokraté prosazují zavedení sektorové daně.

Podle předsedy sociální demokracie Jana Hamáčka se programy ČSSD a hnutí ANO nejvíce rozcházejí právě otázce daní. Sociální demokraté by rádi prosadili progresivní zdanění příjmů fyzických osob i firem, sektorové daně nebo dědické daně. Ministryně financí za ANO Alena Schillerová je však striktně proti.

"Shoda nepanuje v daňových otázkách. My stále trváme na tom, aby byla zavedená sektorová daň. A chceme také jednat o snížení daně z přidané hodnoty na základní potraviny. V sociální oblasti je celá řada nevyjasněných věcí. Nevíme přesné důvody, proč chce hnutí ANO oddělovat důchodový účet od státního rozpočtu, a máme spor například v oblasti zálohového výživného, což pokládáme za zásadní věc," jmenoval programové neshody s ANO Hamáček.

Dořešit se zástupci Babišova hnutí bude muset i zvyšování rodičovských příspěvků nebo přídavků na děti.

ANO převzalo naše nápady

V mnoha oblastech však mají ANO i sociální demokraté programy velmi podobné. Předseda pražské organizace ČSSD a člen expertního týmu pro oblast školství Petr Pavlík žertem poznamenal, že ANO převzalo nápady sociální demokracie, takže se v zásadě shodli.

"Jen jsme v něčem poukázali na nedůslednosti. Například pedagogům slibují zvýšení platů na úroveň 150 procent současných mezd. Ale platy nepedagogů už nezahrnují a není možné, aby se rozvíraly nůžky mezi platy pedagogů a nepedagogů," uvedl Pavlík.

V resortu zdravotnictví, který by sociální demokraté chtěli vést, je většina změn dojednaná. "Zhruba na osmdesáti procentech jsme se shodli. Pro nás je pozitivní to, že nechceme připustit větší konkurenci zdravotních pojišťoven a nastavit plnou odpovědnost zdravotních pojišťoven," informovala členka expertního týmu pro zdravotnictví Lenka Teska Arnoštová. 

Seznam programových průniků je i podle Hamáčka rozsáhlý. "Uvedu pár příkladů témat, kde panuje shoda, tím prvním je obnovení proplácení prvních tří dnů nemocenské - to znamená, abychom přestali trestat zaměstnance za to, že jsou nemocní," řekl Hamáček.

ANO a ČSSD chtějí také společně dál tlačit na růst minimální mzdy a jejich zástupci hodlají zajistit víceleté financování sociálních služeb. V oblasti dopravy se pak obě strany dohodly na tom, že se zvýší podíl, který půjde z daní z minerálních olejů na opravy silnic.

"Získané peníze až do částky čtyř miliard korun by měly jít na údržbu a opravy silnice druhé a třetí kategorie v krajích," dodal Hamáček. Pokud vznikne společný kabinet ANO a ČSSD podporovaný komunisty, nebude se také zvyšovat spoluúčast pacientů ve zdravotnictví.

Podle Hamáčka původně plánované páteční setkání s Andrejem Babišem sociální demokraté zrušili, protože se ještě nesešly týmy, které mají na starosti resort průmyslu a obchodu a kultury.

"Zejména chci vypíchnout oblast kultury, protože očekávám, že bude shoda na tom, že oba případní koaliční partneři přijmou taková opatření, aby byla zajištěna nezávislost veřejnoprávních médií," upozornil Hamáček.

 

Právě se děje

před 18 minutami

Ministři a zástupci bezpečnostních složek státu jednají na úřadu vlády o připravenosti na případné rozšíření nákazy koronavirem z Číny

Proberou dosavadní opatření i plán pro případné šíření onemocnění. Vicepremiér Karel Havlíček (za ANO) předloží rozbor připravenosti státních hmotných rezerv. "Pan premiér chce mít informace ze všech úhlů pohledu," řekl novinářům před začátkem jednání.

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) zopakoval, že na letišti v Ruzyni začali cíleně vyhledávat pasažéry, kteří vykazují symptomy podobné koronaviru. Cestujícím je určena také informační kampaň. A pro lety z Číny byly vyčleněny dva speciální vchody, které se budou pravidelně dezinfikovat. 

Zdroj: ČTK
před 43 minutami

Hospodářské noviny: Miliardář Šmejc koupil pražskou reprodukční kliniku

Investiční skupina Emma Capital miliardáře Jiřího Šmejce koupila pražskou reprodukční kliniku Europe IVF International, píší dnešní Hospodářské noviny (HN). Hodnotu transakce deník neuvedl, roční obrat zdravotnického zařízení je podle něj kolem 150 milionů korun. Česko patří spolu se Španělskem k hlavním centrům umělého oplodňování v Evropě, uvádějí HN. Jedním z důvodů jsou vstřícné zákony.

HN připomínají, že reprodukční medicíně v Česku dominuje zdravotnická skupina FutureLife, která spadá do svěřenských fondů premiéra Andreje Babiše (ANO). Kliniky skupiny FutureLife se kromě Česka a Slovenska nachází také ve Velké Británii, v Irsku, v Rumunsku, Finsku a Estonsku. Podle HN je FutureLife po španělské skupině IVI dvojkou na evropském trhu.

Podnikatel Jiří Šmejc je podle říjnového žebříčku časopisu Forbes s majetkem 20 miliard korun 10. nejbohatším Čechem. Šmejc je menšinovým vlastníkem a předsedou představenstva společnosti Home Credit, která poskytuje spotřebitelské půjčky.

Zdroj: ČTK
Další zprávy