Programem nové skupiny bude podle Babiše suverenita, bezpečnost, boj proti nelegální migraci a pro změnu Zelené dohody pro Evropu. Každá politická skupina v europarlamentu, v níž se poslanci sdružují podle své politické příslušnosti, musí mít nejméně 23 poslanců ze sedmi zemí EU. ANO bude mít v nově zvoleném parlamentu sedm zástupců.
Minulý týden Babiš oznámil, že ANO vystoupí z liberální frakce Renew Europe i z evropské strany ALDE. Hnutí v nich podle něj nemohlo plnit svůj program. Podle šéfky frakce Valérie Hayerové je odchod ANO z Renew Europe dlouho očekávaným rozvodem. Na sociální síti X tehdy dodala, že ANO zvolilo populistickou cestu neslučitelnou s hodnotami a identitou liberálů.
Babiš ve čtvrtek zopakoval, že se ANO snažilo prosadit svůj program, ale v Renew Europe ani ALDE se jim to nepodařilo. Kvůli tomu se hnutí rozhodlo založit v Evropském parlamentu novou frakci. "Bude to poprvé v historii, co nějaký český politický subjekt založí novou frakci," prohlásil v CNN Prima News bývalý premiér. Detaily ANO sdělí příští týden, zřejmě v pondělí. "Uvidíme, bude to napínavé, kolik se nám podaří přesvědčit dalších poslanců," dodal.
V médiích se už dříve objevily informace, že ANO o vzniku nové frakce jedná s maďarským premiérem Viktorem Orbánem či slovenskými vládními stranami Směr-sociální demokracie Roberta Fica a Hlas-sociální demokracie, založeném současným prezidentem Petrem Pellegrinim. Europoslanci Směru v této chvíli nejednají s hnutím ANO, které zakládá novou frakci, uvedl slovenský Denník N s odkazem na europoslankyni Směru Moniku Beňovou.
"Směr jedná momentálně jen s národními delegacemi v rámci frakce (socialistů a demokratů) S&D," uvedla jednička eurokandidátky nejsilnější vládní strany na Slovensku. Strana evropských socialistů (PES) loni pozastavila Směru členství s odůvodněním, že se odklonil od hodnot evropských socialistů. Jeho europoslanci dosud patří mezi nezařazené. Členství má pozastavené i Hlas.