Praha - Větší kontrola vnějších hranic Evropské unie, ale humánnějším způsobem. Podobně poupravuje některé dřívější výroky svého šéfa Andreje Babiše nový jednotný postoj hnutí ANO k imigraci. Ten počítá s posílenou ochranou hranic schengenského prostoru ve spolupráci s evropskou agenturou Frontex, ale také s vytvořením bezpečných koridorů, kterými by mohli uprchlíci přicházet.
ANO jde ale ještě dál, mimo jiné vyzývá k potápění lodí pašeráků klidně i bez mandátu Rady bezpečnosti OSN. Pavel Telička také uvedl, že se uvažuje i o možnosti přesměrovat část evropských peněz určených pro Česko do států, jako jsou Itálie, Řecko nebo Maďarsko, které musí zvládat největší nápor uprchlické vlny.
"Náš společný postoj je výsledkem intenzivních debat, které jsme vedli v posledních dvou týdnech," vysvětlil europoslanec za ANO Pavel Telička určitý obrat od dosavadní politiky. Dosud většina českých stran včetně ANO spíše "strašila" hrozící záplavou imigrantů a chtěla především zpřísňovat kontroly hranic.
I přes několik zmíněných radikálnějších názorů ale nejde o výraznou změnu. ANO bude i nadále, tak jako většina politiků, chtít do Evropy vpouštět jen uprchlíky, kteří na to mají právo, a to ideálně poté, co už dostanou azyl v centrech, která by měla být podle ANO vybudovaná mimo Evropskou unii. Stejně jako ostatní hlavní české strany bude chtít také efektivnější návratovou politiku a nebrání se systematické pomoci ostatním státům. Podle Teličky by mělo být ale Česko hlavně aktivnější v evropské debatě o imigraci a tlačit Evropskou unii k činům, a ne pouhým debatám.
"V dlouhodobém horizontu chceme prosazovat také především uklidnění situace v Sýrii," říká Telička. Mělo by jít alespoň a vytvoření bezpečných zón i větší zapojení Ruska a arabských států. Telička ale nevylučuje ani společnou evropskou akci vedoucí ke stabilizaci Sýrie.
Tvořící se nová koncepce imigrační politiky ANO ale nijak neřeší přijímání uprchlíků Českou republikou. Především to, jak aktivní by v tomto směru měl stát být. Zatím Telička zmínil pouze boj proti xenofobii a radikalizaci ve veřejné debatě.