Úřad pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí v pondělí označil výjezdy prezidenta Miloše Zemana do krajů před volbami hlavy státu v roce 2018 za předvolební kampaň. Člen vedení úřadu Tomáš Hudeček později řekl, že problematické z hlediska vedení kampaně by mohly být i současné výjezdy členů vlády do krajů.
Vládní uskupení vykázala o prázdninových měsících kolem patnácti plateb typu záboru prostranství, pronájmu prostor nebo odběru elektřiny, případně kameramanských a fotografických služeb.
V případě ANO je na jeho transparentním účtu uvedena desítka takovýchto plateb. Teplicím, kde předseda vlády a ANO Andrej Babiš podepisoval 10. srpna svou knihu, zaplatilo vládní hnutí o 17 dní později 500 korun za "odběr elektřiny na akci". V případě středočeských Průhonic, Ústí nad Labem nebo Karlových Varů, kde měl Babiš v srpnu také autogramiády, podobné platby na účtu uvedeny nejsou.
Krnovu za zábor prostranství ANO dalo tisíc korun, Rakovníku desetinásobně méně. Za zábor zaplatilo také městu Meziboří nebo Litoměřicím, tamnímu minipivovaru za pronájem prostor uhradilo 6050 korun. ANO vykázalo v srpnu také dvě platby ve výši 42 601 korun a 24 769 korun za nákup surovin na výrobu zmrzliny. Společnost Imoba z Babišova svěřenského fondu dostala od vládního hnutí v červenci 33 983 korun za občerstvení.
"Ministerské výjezdy souvisí vždy s ministerskou agendou, hnutí ANO je neplánuje, neorganizuje a nemá o nich přehled. Z toho důvodu je do nákladů ani zařazovat nemůžeme," sdělil mluvčí ANO Martin Vodička.
Andrej Babiš dnes navštívil Pardubický kraj, prohlédl si stavbu koridoru v Pardubicích, navštívil dvě firmy a program odpoledne zakončil v doprovodu ministra obrany Lubomíra Metnara (za ANO) ve 43. výsadkovém pluku v Chrudimi. Od 15:00 měl naplánovanou v Chrudimi na náměstí autogramiádu své knihy, sdělil chrudimský starosta František Pilný (ANO).
"Já tady například jsem u posádky výsadkový pluk, nedělám žádnou kampaň, nikoho nepřesvědčuji, aby volil hnutí ANO. Jsem tady jako předseda vlády, který podporuje naše vojáky, který podporuje rozpočet. Pokud mám nějakou aktivitu, která se odehraje už po nějakém čase, poté, co navštěvuji kraje jako předseda vlády, a dělám potom autogramiádu, tak je to samozřejmě kampaň. Není to tak, že bychom dělali výjezd jako členové vlády a byla by to kampaň," řekl Babiš.
ČSSD na svém volebním účtu eviduje za prázdninové měsíce jen jedinou platbu za zábor prostranství, a to 2520 korun městu Jevíčku z 27. srpna. Za fotografování kandidátů pak sociální demokraté uhradili během července a srpna tři platby a 26 600 korun za videoreportáže z Moravskoslezského kraje.
Šéfa ČSSD Jana Hamáčka vyjádření zástupce brněnského úřadu překvapilo, důsledkem podle něj může být velký nárůst administrativy. Úřad by se podle něj měl zamyslet, zda "to myslí vážně". "Pokud máme započítávat do nákladů na kampaň činnost vlády, tak se ptám, proč to nemá platit pro všechny, kdo jsou financováni z veřejných prostředků. Jaký je rozdíl mezi ministrem a místopředsedou sněmovny," řekl na tiskové konferenci v Lidovém domě Hamáček.
I poslancům či jejich asistentům platí stát mobilní telefon, třeba představitelům sněmovny i auto, dodal. "Dostáváme se do absurdní situace, kdy kdokoliv, kdo má jakoukoliv veřejnou funkci, se kterou jsou spojené nějaké výhody, by musel vykazovat cokoliv, co udělá v kampani," doplnil Hamáček.
Vicepremiér dodal, že nemá problém nechat náklady spočítat, ale uvítal by, kdyby platila dosavadní pravidla a nevymýšlely se věci, které nepomohou, ale spíš zkomplikují situaci. "Myslím, že tu panuje gentlemanská dohoda na tom, co mají strany vykazovat," řekl.