Anketa: Chtějí vést Plzeň, jak by vyřešili její problémy?

Domácí Domácí
4. 10. 2014 20:10
Online deník Aktuálně.cz oslovil kandidáty na primátora Plzně s pěti problémy, které řeší obyvatelé města.
Foto: archiv Petra Náhlíka

Petr Náhlík (KDU-ČSL)

1) Jste pro nulovou toleranci hazardu na celém území Plzně? Proč?
Neznám jedinou obec, která chce lákat provozovatele „proherních“ automatů. Stát nemá nečinně přihlížet, jak přibývá gamblerů. V případě českého státu se ministerstvo financí pod vedením M. Kalouska aktivně snažilo vytvořit pro gamblery co nejširší nabídku! Většina „proherních“ automatů se v Plzni objevila proti vůli města, na základě vstřícnosti ministerstva financí. Proti politice prosazované M. Kalouskem se obce postavily a díky městu Klatovy zvítězily u Ústavního soudu. Soud potvrdil pravomoc obcí a tu je vhodné využít a „proherní“ automaty z Plzně vykázat.


2) Jak chcete řešit problém s bezdomovci v centru?
Problém je možné řešit větší podporou města pro neziskový sektor. S bezdomovci musí pracovat sociální neziskové organizace. Nechceme, aby na jejich úkor bohatli „podnikatelé“ s ubytovnami. Zlepšení lze očekávat od připravovaného zákona o sociálním bydlení, bude-li uplatňován v kombinaci s větší kontrolou Úřadu práce ČR a se snížením dávek „na ubytování“, z nichž dobře žijí ubytovatelé, nikoliv ti potřební. Další cestou je zaměstnávání „bezprizorných“ lidí městem - na úklidových pracích, při péči o zeleň apod. - a tím pro ně vytvořit šanci na lepší život.


3) Město investovalo značné peníze do revitalizace areálu Světovaru. Jak se k tomu stavíte vy? Jak by měla rekonstrukce pokračovat?
Město Plzeň nový archiv na Světovaru potřebuje – jinak přijde o licenci a všechny archiválie včetně rukopisu české hymny - budou odvezeny do Prahy. Bez evropské dotace nelze zřejmě projekt jako celek dokončit - stávající vedení města zadlužilo město na 28 (!) let, tj. 7 volebních období. V rekonstrukci archivu je nutné pokračovat poté, co bude nalezeno technologické řešení zjištěné ekologické zátěže. Zda bude dostatek prostředků i na „kulturní fabriku“, nelze v současné finanční situaci města ani odhadnout.


4) Jaká protipovodňová opatření byste učinil (například v části Koterov)? A z čeho je zaplatit?
Nejlepším protipovodňovým opatřením pro Koterov jsou samozřejmě ochranné hráze. Domy na břehu Úslavy ohrožují bohužel nejen „velké vody“, ale i malé tzv. jednoleté povodně. Za ochranu objektů je podle zákona zodpovědný majitel, ale je vhodné, když město i majitelé domů postupují ve shodě. Vhodným zdrojem financování je Operační program životní prostředí, zejména jeho prioritní osa 1 - Zlepšování vodohospodářské infrastruktury a snižování rizika povodní. OPŽP je financován z fondů EU, kofinancovaný ze státního rozpočtu s finanční spoluúčastí obce ve výši minimálně 10 %.


5) Jaký je váš recept na problémy s parkováním a na přetížené silnice v Plzni?
Pro řešení dopravních problémů Plzně je několik cest. Budování obchvatů, přestupních uzlů a zlevnění MHD. Bohužel pro klíčový západní obchvat nebyl v letech 2010-14 vykoupen ani jeden m2 z pozemků nutných na jeho realizaci! Je nutné ihned po volbách zahájit jeho přípravu. Zlevnění MHD o 50 % (navrhujeme zavedení rodinné jízdenky) vytvoří podmínky pro snížení zátěže komunikací i parkovišť. Přestupní uzly (vlak/bus/MHD) umožní cestujícím z celé aglomerace využít při cestě za studiem i prací veřejnou dopravu. Klíčový je přestupní uzel – autobusový terminál u hlavního nádraží.

 

Právě se děje

Další zprávy