Kromě vlaku chystali útok i na nás, tvrdí policie o anarchistech a rozšířila obvinění

Lukáš Prchal Lukáš Prchal
10. 12. 2015 17:06
Tři z pěti anarchistů, kteří jsou podezřelí z plánování teroristického útoku na vlak zápalnými lahvemi, policie nově obvinila z násilí proti úřední osobě. Do trojice patří údajný hlavní strůjce příprav útoku na vlak Petr S., Martin I. a Katarína Z., která byla doposud stíhaná pouze z neoznámení trestného činu. Podle advokáta Petra S. ale k žádnému útoku nedošlo. "Obvinění se týká pouze přípravy. Je to tedy obdoba prvního obvinění," řekl advokát Petr Šťastný.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Zhruba sedm měsíců uplynulo od akce Fénix, kdy policie na několika místech zadržela lidi, které dodnes podezřívá z přípravy útoku na vlak. Od té doby proběhla řada výslechů, z nichž asi nejdůležitějšími byla zářijová svědectví dvojice infiltrovaných agentů, kteří společně s odposlechy v případu figurují jako klíčoví svědci.

O to překvapivější je poslední zjištění vyšetřovatelů. Podle nich část zadržených anarchistů plánovala útok na policii, respektive její majetek. A že si jsou svým tvrzením jisti, dokazují i novým obviněním. Trojice, do které patří údajný strůjce příprav útoku na vlak Petr S., Martin I. a z neoznámení trestného činu dosud obviněná Katarína Z., je nyní stíhána také za násilí proti úřední osobě.

"Třem stávajícím obviněným přibylo nové stíhání pro nový skutek. Mohu vám pouze říct, že šlo o násilí vůči úřední osobě," sdělila serveru Lidovky.cz mluvčí pražských žalobců Štěpánka Zenklová.

Znovu se nic nestalo

Informaci redakci potvrdil i advokát Petra S. Petr Šťastný. "Důležité je říct, že na nikoho nezaútočili, obvinění se týká pouze přípravy. Je to tedy obdoba prvního obvinění – teroristický útok se také neodehrál," dodal Petr Šťastný s tím, že to, kvůli čemu je jeho klient nově obviněn, se mělo stát před zahájením akce Fénix a zatýkání anarchistů.

Podle zjištění Aktuálně.cz se nemělo jednat o útok na člověka, ale na policejní auto. Policie informace, na jejichž základě podala nové obvinění, získala údajně z odposlechů a také od dvojice agentů, kteří se do skupinky infiltrovali.

"Agenti ale ve výpovědích zdůraznili, že všichni anarchisté vždy kladli důraz na to, aby při případném činu nebyl nikdo zraněn," uvedl člověk blízký vyšetřování.

Nové obvinění může naznačovat, že policie se anarchisty snaží podruhé spojit s takzvanou Sítí revolučních buněk, která se přihlásila k žhářským útokům na auta policie i restaurace Řízkárna. Tuto linku přitom už v září vyšetřovatelé vyloučili z případu k samostatnému projednání.

Akce Fénix a Síť revolučních buněk

Policisté zasáhli proti anarchistům v rámci akce Fénix na začátku května tohoto roku. Od začátku spojovali zadržené s anarchistickou organizací Síť revolučních buněk, která se hlásí k několika žhářským útokům na policejní auta a mýtnou bránu a angažuje se i v kauze Řízkárna.

Tu však vyřadili k samostatnému projednání. Tím získalo vyšetřování značné trhliny. V případu se později objevili dva infiltrovaní agenti, o nichž pětice obviněných tvrdí, že je jejich úvahy a debaty o útoku vyprovokovaly.

Petr S., kterého policie považuje za hlavní postavu příprav útoku na vlak, byl před pár dny propuštěn z vazby kvůli tomu, že státní zástupce nepodal včas požadavek na prodloužení vazby. Došlo k tomu kvůli chybě soudu, který špatně uvedl datum. Ve vazbě tak v současné době zůstává poslední obviněný Martin I.

"Ve chvíli, kdy zjistili, že žádné informace nedostávají, že všechno, co mají, vaří z vody, tak si zřejmě řekli, už to stálo miliony. Konspirační byty, odposlechy, konspirační životy. Potřebovali nějaký výsledek. Tak pro ně nebyla jiná možnost než udělat takovouto absurditu," řekl v rozhovoru pro Deník Referendum Petr. S. a brání se tím, že žádný útok realizovat nechtěli.

Obhájci všech obviněných v této kauze od začátku vyšetřování nasazení tajných agentů rozporují. A je tak pravděpodobné, že právě tímto směrem zamíří obhajobu.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 8 hodinami

Při nehodě auta a malotraktoru zemřel na Domažlicku starší muž

Jednu oběť má nehoda osobního auta a malotraktoru u Záhořan na Domažlicku. Auto zezadu narazilo do malého traktoru a jeho řidiče náraz vymrštil do příkopu, na místě zemřel. ČTK o tom informovala krajská policejní mluvčí Dagmar Jiroušková.

Nehoda se stala okolo 16:45 na silnici III/1836 u obce Záhořany. Řidič vozu Volvo ve věku 22 let jel ve směru od Záhořan na Spáňov. "Z dosavadního šetření vyplývá, ze řidič osobního vozidla zezadu narazil do vpředu jedoucího malotraktoru značky Vari, které řídil 77letý řidič. Po střetu byl řidič z malotraktoru vymrštěn do silničního příkopu. Při nehodě došlo k jeho zranění, kterému na místě podlehl," popsala Jiroušková.

Požití alkoholu a jiných omamných a psychotropních látek u řidiče osobního vozidla policisté na místě vyloučili. Okolnosti tragické nehody nyní policie vyšetřuje.

Zdroj: ČTK
Další zprávy