Podezřelý z útoku na Stropnického dům: Na videu mám alibi

Lukáš Prchal Lukáš Prchal
8. 9. 2015 18:30
Dvacetiletý muž, který je obviněný z útoku zápalnými lahvemi na dům, v němž žije ministr obrany Martin Stropnický s rodinou, je už dva měsíce ve vazbě. A to i přes to, že podle jeho obhájce Pavla Čižinského policie potvrdila, že z videozáznamů, které měly alibi Igora Š. dokázat, vyplývá, že vstupuje do prostor studentských kolejí večer před útokem a odchází druhý den v poledne. Vyšetřovatelé nyní prověřují, zda nemohl obviněný student opustit kolej jiným východem.
Ministr obrany Martin Stropnický
Ministr obrany Martin Stropnický | Foto: Ludvík Hradilek

Praha – Policie si prohlédla video z koleje, které mělo pomoci na svobodu ruskému mladíkovi podezřelému ze žhářského útoku na dům, v němž bydlí ministr obrany Martin Stropnický s rodinou. K zásadnímu vývoji ve vyšetřování ale zatím nedošlo. Přestože policie vyhodnotila nahrávky už na přelomu července a srpna, dvacetiletý Igor Š. nadále zůstává ve vazbě v ruzyňské věznici. Vyšetřovatelé totiž pracují s verzí, že kolej opustil jiným východem.

Kamerové záběry přitom považoval mladíkův obhájce Pavel Čižinský za jeden z klíčových důkazů neviny a dlouho vyzýval policii, aby je prošla. Igor Š., který od začátku svou vinu popírá, je tak stále podezřelý hlavně kvůli pachovým stopám na jedné ze zápalných lahví, které k němu policii dovedly.

Opustil kolej jinudy?

Podle obhájce Igora Š. nyní policie sama přiznala, že z videozáznamů, které si před časem vyžádala, vyplývá, že Igor Š. byl v době útoku na studentské koleji v pražském Suchdole.

"Z těch videozáznamů vyplývá téměř jasné alibi. Můj klient vstupuje před dobou, kdy se měl trestný čin stát, na kolej a z koleje odchází někdy druhý den v poledne," říká Pavel Čižinský.

Policie však nadále spekuluje, že Igor Š. mohl odejít z koleje jiným východem. Vyšetřovatelé podle Čižinského prověřují, zda není v budově studentské koleje jiný východ, kterým mohl Igor Š. odejít. Vyvýšené přízemí koleje má navíc zamřížovaná okna. "Stále jsem od policie neslyšel, jakou mají představu o tom, jak mohl můj klient kolej opustit," dodává Čižinský.

Dozorující státní zástupce Ladislav Malovec případ stále nechce komentovat. "Nebudeme to zatím komentovat," odpovídá na otázky Aktuálně.cz Malovec.

Nové důkazy chybí

Kriminalisté podle obhájce Pavla Čižinského proti Igorovi Š. nemají žádné nové důkazy. Zatím se tedy zdá, že policie má pouze pachové stopy a to, že je Igor Š. anarchista.

"Nevypadá to, že by policie od zahájení stíhání jakkoli pokročila, a nemá ani žádné indicie," dodává Pavel Čižinský.

Koncem září skončí důvod pro koluzní vazbu, tedy obava, že by Igor Š. mohl ovlivňovat svědky. Soud však může rozhodnout, že je i nadále vazba opodstatněná – obviněný by mohl utéct ze země a vyhýbat se spravedlnosti. Městský soud už před časem odmítl jako nepodložený třetí důvod vazby, tedy obavu, že by mohl v údajné trestné činnosti pokračovat.

Zadržený mladík si ve vazební věznici stále stěžuje na stravu. Rád by dostával veganské jídlo, které ale věznice není schopná zařídit. "Jí tedy vegetariánskou stravu, ale klient tvrdí, že i do té vegetariánské dávají maso. Takže si v tamní kantýně kupuje nějakou alternativu," popisuje jeho advokát.

Motiv je stále neznámý

Igor Š. v České republice navštěvoval na Suchdole kurzy češtiny a dostal se na Filozofickou fakultu Univerzity Karlovy na obor etnologie. Čižinský také Aktuálně.cz řekl, že jeho klient je ke studiu zapsaný a dostal i index. Zatím však není jisté, zda bude mít možnost do ročníku nastoupit.

Mladík se také hlásí k anarchistickému hnutí a to hraje pro policii podle Čižinského významnou roli. Účastnil se například dvou solidárních akcí před pankráckou a ruzyňskou věznicí, kde jsou ve vazbě dva anarchisté podezřelí z plánovaného žhářského útoku na vlak.

Podle informací Deníku referendum policie spojuje Igora Š. také se žhářskými útoky takzvané Sítě revolučních buněk. To vše na základě toho, že se účastnil protestní kampaně Antifénix, která se snaží čelit policejní represi vůči anarchistům.

Obvinění mladého studenta doprovázejí pochyby. Na zápalné lahvi se nenašla DNA obviněného a podle jeho advokáta nemá mladík ani motiv. Zatím se tedy zdá, že policie má pouze pachové stopy a to, že je Igor Š. anarchista.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Erdogan změnil názor, s viceprezidentem USA Pencem se nakonec setká

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan se ve čtvrtek setká s americkým viceprezidentem Mikem Pencem a ministrem zahraničí Mikem Pompeem. Informoval o tom šéf komunikací turecké vlády. Dříve totiž Erdogan setkání v rozhovoru s televizí Sky News odmítl s tím, že bude jednat pouze se svým protějškem Donaldem Trumpem a nechal se slyšet, že americkou delegaci, která chce jednat o nynější turecké intervenci v Sýrii, odkáže na jejich protějšky v turecké vládě.

Zástupci vlády USA letí do Turecka ve středu, ve čtvrtek pak mají začít oficiální jednání. Pompeo řekl, že cílem mise je najít řešení situace v Sýrii a ne rozbít americko-turecké vztahy.

před 1 hodinou

Basketbalisté Nymburka zahájili Ligu mistrů výhrou nad Bambergem

Basketbalisté Nymburka zahájili základní skupinu Ligy mistrů vítězstvím 91:71 nad Bambergem. Domácí v pražské hale Královka vykročili za výhrou nad čtvrtým celkem minulého ročníku už v první čtvrtině, kterou vyhráli o 19 bodů.

Středočeši soupeře v úvodním dějství dokonale zaskočili. Do zápasu vstoupili sérií 16:0 a Bamberg se poprvé prosadil až po čtyřech minutách. Nymburk i díky 13 bodům Jaromíra Bohačíka první čtvrtinu vyhrál 30:11. Ve druhé části německý tým výrazně přitvrdil v obraně a Středočeši o poločasové přestávce vedli o 18 bodů.

Po pauze převzal Bamberg aktivitu, Nymburku se přestalo dařit střelecky i na doskoku a po nepovedeném závěru třetí čtvrtiny se náskok domácích ztenčil na osm bodů. Závěrečná čtvrtina už ale byla opět v režii Nymburka, který zpřesnil střelbu a vzal si dvouciferný náskok zpět. Nejlepším střelcem zápasu byl Bohačík s 24 body.

Basketbalová Liga mistrů - skupina C, 1. kolo:

Nymburk - Bamberg 91:71 (30:11, 52:34, 65:57)

Nejvíce bodů: Bohačík 24, Booker 18, Dalton 14, Hankins 10 - B. Taylor 16, Harris a Lee po 11, K. Taylor 10. Fauly: 20:21. Trestné hody: 24/21 - 16/9. Trojky: 6:14. Doskoky: 44:43.

Tabulka:

1. Nymburk 1 1 0 91:71 2
2. Tenerife 1 1 0 81:67 2
3. VEF Riga 1 1 0 80:74 2
4. Peristeri 1 1 0 70:64 2
5. Mornar Bar 1 0 1 74:80 1
6. Gaziantep 1 0 1 64:70 1
7. Nižnij Novgorod 1 0 1 67:81 1
8. Bamberg 1 0 1 71:91 1
před 1 hodinou

Basketbalistky USK Praha začaly Evropskou ligy výhrou v Rize

Basketbalistky ZVVZ USK Praha vstoupily úspěšně do nového ročníku Evropské ligy a vyhrály v Lotyšsku nad TTT Riga 73:66. Nejlepšími střelkyněmi v barvách českých šampionek a obhájkyň třetího místa byly shodně se 17 body Alyssa Thomasová a Valériane Ayayiová. Další zápas čeká svěřenkyně trenérky Natálie Hejkové za týden ve Francii proti Bourges.

1. kolo Evropské ligy basketbalistek:

Skupina A:

TTT Riga - ZVVZ USK Praha 66:73 (14:20, 32:37, 43:58)

Nejvíce bodů: Drammehová 13, Harperová, Strautmaneová obě 12 - Thomasová, Ayayiová obě 17, Jonesová 12. Fauly: 18:18. Trestné hody: 21/16 - 20/13. Trojky: 6:6. Doskoky: 37:41.

Zdroj: ČTK
Další zprávy