Podezřelý z útoku na Stropnického dům: Na videu mám alibi

Lukáš Prchal Lukáš Prchal
8. 9. 2015 18:30
Dvacetiletý muž, který je obviněný z útoku zápalnými lahvemi na dům, v němž žije ministr obrany Martin Stropnický s rodinou, je už dva měsíce ve vazbě. A to i přes to, že podle jeho obhájce Pavla Čižinského policie potvrdila, že z videozáznamů, které měly alibi Igora Š. dokázat, vyplývá, že vstupuje do prostor studentských kolejí večer před útokem a odchází druhý den v poledne. Vyšetřovatelé nyní prověřují, zda nemohl obviněný student opustit kolej jiným východem.
Ministr obrany Martin Stropnický
Ministr obrany Martin Stropnický | Foto: Ludvík Hradilek

Praha – Policie si prohlédla video z koleje, které mělo pomoci na svobodu ruskému mladíkovi podezřelému ze žhářského útoku na dům, v němž bydlí ministr obrany Martin Stropnický s rodinou. K zásadnímu vývoji ve vyšetřování ale zatím nedošlo. Přestože policie vyhodnotila nahrávky už na přelomu července a srpna, dvacetiletý Igor Š. nadále zůstává ve vazbě v ruzyňské věznici. Vyšetřovatelé totiž pracují s verzí, že kolej opustil jiným východem.

Kamerové záběry přitom považoval mladíkův obhájce Pavel Čižinský za jeden z klíčových důkazů neviny a dlouho vyzýval policii, aby je prošla. Igor Š., který od začátku svou vinu popírá, je tak stále podezřelý hlavně kvůli pachovým stopám na jedné ze zápalných lahví, které k němu policii dovedly.

Opustil kolej jinudy?

Podle obhájce Igora Š. nyní policie sama přiznala, že z videozáznamů, které si před časem vyžádala, vyplývá, že Igor Š. byl v době útoku na studentské koleji v pražském Suchdole.

"Z těch videozáznamů vyplývá téměř jasné alibi. Můj klient vstupuje před dobou, kdy se měl trestný čin stát, na kolej a z koleje odchází někdy druhý den v poledne," říká Pavel Čižinský.

Policie však nadále spekuluje, že Igor Š. mohl odejít z koleje jiným východem. Vyšetřovatelé podle Čižinského prověřují, zda není v budově studentské koleje jiný východ, kterým mohl Igor Š. odejít. Vyvýšené přízemí koleje má navíc zamřížovaná okna. "Stále jsem od policie neslyšel, jakou mají představu o tom, jak mohl můj klient kolej opustit," dodává Čižinský.

Dozorující státní zástupce Ladislav Malovec případ stále nechce komentovat. "Nebudeme to zatím komentovat," odpovídá na otázky Aktuálně.cz Malovec.

Nové důkazy chybí

Kriminalisté podle obhájce Pavla Čižinského proti Igorovi Š. nemají žádné nové důkazy. Zatím se tedy zdá, že policie má pouze pachové stopy a to, že je Igor Š. anarchista.

"Nevypadá to, že by policie od zahájení stíhání jakkoli pokročila, a nemá ani žádné indicie," dodává Pavel Čižinský.

Koncem září skončí důvod pro koluzní vazbu, tedy obava, že by Igor Š. mohl ovlivňovat svědky. Soud však může rozhodnout, že je i nadále vazba opodstatněná – obviněný by mohl utéct ze země a vyhýbat se spravedlnosti. Městský soud už před časem odmítl jako nepodložený třetí důvod vazby, tedy obavu, že by mohl v údajné trestné činnosti pokračovat.

Zadržený mladík si ve vazební věznici stále stěžuje na stravu. Rád by dostával veganské jídlo, které ale věznice není schopná zařídit. "Jí tedy vegetariánskou stravu, ale klient tvrdí, že i do té vegetariánské dávají maso. Takže si v tamní kantýně kupuje nějakou alternativu," popisuje jeho advokát.

Motiv je stále neznámý

Igor Š. v České republice navštěvoval na Suchdole kurzy češtiny a dostal se na Filozofickou fakultu Univerzity Karlovy na obor etnologie. Čižinský také Aktuálně.cz řekl, že jeho klient je ke studiu zapsaný a dostal i index. Zatím však není jisté, zda bude mít možnost do ročníku nastoupit.

Mladík se také hlásí k anarchistickému hnutí a to hraje pro policii podle Čižinského významnou roli. Účastnil se například dvou solidárních akcí před pankráckou a ruzyňskou věznicí, kde jsou ve vazbě dva anarchisté podezřelí z plánovaného žhářského útoku na vlak.

Podle informací Deníku referendum policie spojuje Igora Š. také se žhářskými útoky takzvané Sítě revolučních buněk. To vše na základě toho, že se účastnil protestní kampaně Antifénix, která se snaží čelit policejní represi vůči anarchistům.

Obvinění mladého studenta doprovázejí pochyby. Na zápalné lahvi se nenašla DNA obviněného a podle jeho advokáta nemá mladík ani motiv. Zatím se tedy zdá, že policie má pouze pachové stopy a to, že je Igor Š. anarchista.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 6 hodinami

Dívkám v britském klubu někdo píchl do nohy injekci s narkotiky, policie zadržela dva mladíky

Britská policie zadržela dva muže ve věku 18 a 19 let v souvislosti s vyšetřováním případů žen, které oznámily, že jim v nočním klubu někdo bodnul do nohy injekci s narkotiky, informoval list The Times.

Podle policie v hrabství Nottinghamshire jsou oba muži podezřelí, že ženám podali preparát s cílem "zranit je, obtěžovat nebo jim ublížit". Policisté neuvedli, jakou látku muži údajně ke zdrogování žen použili.

Bezpečnostní síly momentálně vyšetřují 15 případů, ve kterých mladé ženy a muži uvedli, že jim někdo v klubu píchnul do nohy injekci, a nejméně 140 oznámení o drogách v pití. Britská ministryně vnitra Priti Patelová ve středu požádala policii, aby jí urychleně podala informace k těmto případům. Na sociálních sítích se totiž začala množit svědectví žen, kterým se údajně něco podobného stalo, a vznikla kampaň, která vyzývá, aby lidé jeden den v týdnu bojkotovali noční kluby.

"Tato dvě zadržení přicházejí po mé prosbě a po výzvě, aby se lidé přihlásili a nahlásili nám jakékoli incidenty," uvedla šéfka policie v Notthighamshire Kathryn Cranerová. "Pokračujeme v důkladném prošetřování všech oznámení, která nám byla předložena, a tato dvě zadržení ukazují, že pracujeme extrémně tvrdě a spolupracujeme s licencovanými podniky," dodala.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 7 hodinami

Nejvyšší soud USA texaský protipotratový zákon nezablokoval

Americký nejvyšší soud se bude 1. listopadu zabývat snahou vlády amerického prezidenta Joea Bidena a poskytovatelů potratů zrušit přísný texaský zákon, který zakazuje skoro všechna umělá ukončení těhotenství. Texaský protipotratový zákon nicméně zatím zůstane v platnosti, jelikož soudci odložili rozhodnutí o tom, zda jej na žádost vlády zablokovat. Informovala o tom dnes agentura Reuters.

Soudci nejvyššího soudu uvedli, že budou rozhodovat o tom, zda je federální vláda oprávněná kvůli texaskému zákonu podat žalobu. Odpověď na tuto otázku pomůže při rozhodování, zda by zákon měl být zablokován, zatímco spor pokračuje. Prozatím však zákon zůstává v platnosti. Ústní jednání je plánováno na 1. listopadu. Podle agentury AP soud v kauze jedná neobvykle rychle.

V druhém nejlidnatějším státě USA protipotratový zákon platí od začátku září a je označován za nejpřísnější platné opatření proti interrupcím v zemi. Zakazuje provádět potraty od chvíle, kdy lze zachytit srdeční aktivitu embrya, tedy přibližně od šestého týdne těhotenství, kdy mnoho žen ještě ani netuší, že jsou těhotné. Potrat v Texasu nemohou podstoupit ani ty ženy, které otěhotněly v důsledku incestu nebo znásilnění. Výjimka existuje pouze pro případy krizové zdravotní situace. Texaský zákon je přitom jedním z řady podobných republikány podporovaných omezení potratů, která byla v posledních letech schválena na úrovni států USA.

Zdroj: ČTK
Další zprávy