Podezřelý z útoku na Stropnického dům: Na videu mám alibi

Lukáš Prchal Lukáš Prchal
8. 9. 2015 18:30
Dvacetiletý muž, který je obviněný z útoku zápalnými lahvemi na dům, v němž žije ministr obrany Martin Stropnický s rodinou, je už dva měsíce ve vazbě. A to i přes to, že podle jeho obhájce Pavla Čižinského policie potvrdila, že z videozáznamů, které měly alibi Igora Š. dokázat, vyplývá, že vstupuje do prostor studentských kolejí večer před útokem a odchází druhý den v poledne. Vyšetřovatelé nyní prověřují, zda nemohl obviněný student opustit kolej jiným východem.
Ministr obrany Martin Stropnický
Ministr obrany Martin Stropnický | Foto: Ludvík Hradilek

Praha – Policie si prohlédla video z koleje, které mělo pomoci na svobodu ruskému mladíkovi podezřelému ze žhářského útoku na dům, v němž bydlí ministr obrany Martin Stropnický s rodinou. K zásadnímu vývoji ve vyšetřování ale zatím nedošlo. Přestože policie vyhodnotila nahrávky už na přelomu července a srpna, dvacetiletý Igor Š. nadále zůstává ve vazbě v ruzyňské věznici. Vyšetřovatelé totiž pracují s verzí, že kolej opustil jiným východem.

Kamerové záběry přitom považoval mladíkův obhájce Pavel Čižinský za jeden z klíčových důkazů neviny a dlouho vyzýval policii, aby je prošla. Igor Š., který od začátku svou vinu popírá, je tak stále podezřelý hlavně kvůli pachovým stopám na jedné ze zápalných lahví, které k němu policii dovedly.

Opustil kolej jinudy?

Podle obhájce Igora Š. nyní policie sama přiznala, že z videozáznamů, které si před časem vyžádala, vyplývá, že Igor Š. byl v době útoku na studentské koleji v pražském Suchdole.

"Z těch videozáznamů vyplývá téměř jasné alibi. Můj klient vstupuje před dobou, kdy se měl trestný čin stát, na kolej a z koleje odchází někdy druhý den v poledne," říká Pavel Čižinský.

Policie však nadále spekuluje, že Igor Š. mohl odejít z koleje jiným východem. Vyšetřovatelé podle Čižinského prověřují, zda není v budově studentské koleje jiný východ, kterým mohl Igor Š. odejít. Vyvýšené přízemí koleje má navíc zamřížovaná okna. "Stále jsem od policie neslyšel, jakou mají představu o tom, jak mohl můj klient kolej opustit," dodává Čižinský.

Dozorující státní zástupce Ladislav Malovec případ stále nechce komentovat. "Nebudeme to zatím komentovat," odpovídá na otázky Aktuálně.cz Malovec.

Nové důkazy chybí

Kriminalisté podle obhájce Pavla Čižinského proti Igorovi Š. nemají žádné nové důkazy. Zatím se tedy zdá, že policie má pouze pachové stopy a to, že je Igor Š. anarchista.

"Nevypadá to, že by policie od zahájení stíhání jakkoli pokročila, a nemá ani žádné indicie," dodává Pavel Čižinský.

Koncem září skončí důvod pro koluzní vazbu, tedy obava, že by Igor Š. mohl ovlivňovat svědky. Soud však může rozhodnout, že je i nadále vazba opodstatněná – obviněný by mohl utéct ze země a vyhýbat se spravedlnosti. Městský soud už před časem odmítl jako nepodložený třetí důvod vazby, tedy obavu, že by mohl v údajné trestné činnosti pokračovat.

Zadržený mladík si ve vazební věznici stále stěžuje na stravu. Rád by dostával veganské jídlo, které ale věznice není schopná zařídit. "Jí tedy vegetariánskou stravu, ale klient tvrdí, že i do té vegetariánské dávají maso. Takže si v tamní kantýně kupuje nějakou alternativu," popisuje jeho advokát.

Motiv je stále neznámý

Igor Š. v České republice navštěvoval na Suchdole kurzy češtiny a dostal se na Filozofickou fakultu Univerzity Karlovy na obor etnologie. Čižinský také Aktuálně.cz řekl, že jeho klient je ke studiu zapsaný a dostal i index. Zatím však není jisté, zda bude mít možnost do ročníku nastoupit.

Mladík se také hlásí k anarchistickému hnutí a to hraje pro policii podle Čižinského významnou roli. Účastnil se například dvou solidárních akcí před pankráckou a ruzyňskou věznicí, kde jsou ve vazbě dva anarchisté podezřelí z plánovaného žhářského útoku na vlak.

Podle informací Deníku referendum policie spojuje Igora Š. také se žhářskými útoky takzvané Sítě revolučních buněk. To vše na základě toho, že se účastnil protestní kampaně Antifénix, která se snaží čelit policejní represi vůči anarchistům.

Obvinění mladého studenta doprovázejí pochyby. Na zápalné lahvi se nenašla DNA obviněného a podle jeho advokáta nemá mladík ani motiv. Zatím se tedy zdá, že policie má pouze pachové stopy a to, že je Igor Š. anarchista.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Počet obětí koronaviru ve světě překročil čtyři miliony

Počet obětí pandemie covidu-19 v noci na dnešek celosvětově přesáhl hranici čtyř milionů. Vyplývá to propočtů agentury Reuters. Univerzita Johnse Hopkinse, která situaci také celosvětově monitoruje, vykazuje k dnešnímu ránu 3,84 milionu mrtvých. Onemocnění způsobené virem SARS-CoV-2 se poprvé prokázalo na konci roku 2019 v Číně a od té doby se virus potvrdil u více než 177 milionů lidí po celém světě. Česká republika je stále jednou z nejvíce zasažených zemí pokud jde o počet zemřelých i infikovaných v přepočtu na počet obyvatel.

před 1 hodinou

První a dlouholetý prezident Zambie Kenneth Kaunda zemřel. Bylo mu 97 let

Ve věku 97 let zemřel v Lusace bývalý zambijský prezident Kenneth Kaunda. Informoval o tom ve čtvrtek večer současný prezident Edgar Lungu. Země bude za muže, který podporoval africký nacionalismus a stál v čele boje proti vládě bělošské menšiny v jižní Africe, držet třítýdenní smutek.

Kaunda byl v pondělí hospitalizován v lusacké vojenské nemocnici specializované pro pacienty s covidem-19. Podle úřadů byl léčen na zápal plic.

V šedesátých letech patřil Kaunda k vůdcům kampaně, která měla ukončit koloniální vládu v zemi, jež tehdy nesla název Severní Rhodesie. Zambijská republika byla vyhlášena v roce 1964, kdy byl Kaunda zvolen jejím prvním prezidentem.

Agentur AP napsala, že za své 27leté vlády podporoval africké nacionalistické skupiny, které vybojovaly nezávislost v sousedních zemích Angole, Mosambiku, Namibii a Zimbabwe. Umožnil také sídlit v Lusace straně Africký národní kongres, která byla zakázaná v Jihoafrické republice a bojovala proti tamnímu apartheidu.

Známé jsou fotografie, na nichž Kaunda tančil na summitu zemí britského Společenství v roce 1979 s tehdejší britskou premiérkou Margaret Thatcherovou. AP připomíná, že se ale Kaundovi nepodařilo přimět ji k uvalení sankcí na bělošskou vládu v Jihoafrické republice.

Další zprávy