Anarchista Ševcov bude v Rusku pronásledován, tvrdí autority a staví se proti jeho vyhoštění z Česka

Lukáš Prchal Lukáš Prchal
20. 7. 2016 8:21
Vrchní soud v Praze rozhodne o tom, zda bude ruský student Igor Ševcov vyhoštěn z České republiky za to, že natáčel sprejování na zeď pankrácké věznice v Praze. Před soudem se za anarchistu postavily fakulty i organizace, které se zabývají lidskými právy. Nově se ale studenta zastaly vysoké autority jako filozof Jan Sokol a rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima, který se s důvodem vyhoštění odmítá smířit. "A zejména protestuji proti vynesení trestu při znalosti následků, které to pro pana Ševcova s vysokou pravděpodobností bude mít," prohlásil Zima a naráží na to, že student etnologie může být kvůli svému politickému smýšlení v domovském Rusku pronásledován a perzekvován.
Ruský student etnologie a anarchista Igor Ševcov
Ruský student etnologie a anarchista Igor Ševcov | Foto: ČTK

Praha - O osudu ruského studenta etnologie Igora Ševcova bude rozhodovat Vrchní soud v Praze. V květnu ho jiný soud nepravomocně na dva roky vyhostil z Česka za to, že natáčel sprejování na zeď pankrácké věznice v Praze. Za přesvědčeného anarchistu se už před časem postavily fakulty i organizace, které se zabývají lidskými právy.

Před středečním soudem se ale nově studenta zastaly vysoké autority jako filozof Jan Sokol a rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima, který se s důvodem vyhoštění odmítá smířit.

"A zejména protestuji proti vynesení trestu při znalosti následků, které to pro pana Ševcova s vysokou pravděpodobností bude mít," prohlásil Zima a naráží na to, že student etnologie, pokud se bude muset vrátit do Ruska, může být kvůli svému politickému smýšlení pronásledován a perzekvován. "Trest vyhoštění pro pana Igora Ševcova, řádného studenta Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, je z mého pohledu nepřiměřeně tvrdý."

Ševcov byl před rokem zatčen a odseděl si tři měsíce ve vazbě. Policie ho podezřívala z útoku zápalnými lahvemi na dům, v němž bydlí ministr obrany Martin Stropnický a jeho rodina. Městský soud ale nakonec studenta pro nedostatek důkazů očistil. Vyhoštění ale soud nařídil kvůli tomu, že Ševcov natočil, jak jiný muž sprejuje anarchistický text na zeď pankrácké věznice.

A podle soudkyně Blanky Bedřichové bylo natáčení sprejerství "organizovaným odporem proti aktu státní moci". S nahrávkou se podle soudu mohlo díky zveřejnění na internetu seznámit "blíže nezjištěné množství osob", čímž soudkyně odůvodnila, proč student nedostal pouze peněžitý trest.

Přesvědčeného anarchisty, který byl v Rusku před lety stíhán za organizování protestů proti anexi Krymu, se zastal i filozof a bývalý ministr školství Jan Sokol. "Vyhostit člověka do země, kde mu hrozí pronásledování, by znamenalo popřít jednu z podstatných evropských hodnot, kterými se dnes kdekdo ohání," vysvětluje Sokol.

A podle europoslance Jaromíra Štětiny z TOP 09 ohrozí Česko vyhoštěním Ševcova jeho bezpečí. „Protože anarchista v dnešním Rusku není vyznavač politického směru, ale je to nepřítel. Rusko ještě nedorostlo do doby, v níž je anarchismus považovaný za legitimní,“ vysvětlil Štětina, který veřejně současnou ruskou politiku odsuzuje.

Za anarchistu se už v minulosti postavili jeho učitelé a další antropologové nebo i Filozofická fakulta UK. Ve svém prohlášení před pár dny napsala, že demokratická země trestá jedince pouze za spáchání trestného činu. "Nikoliv na základě politického přesvědčení či dojmu, že daný člověk - slovy soudu – nežije jako anarchista řádný život."

Nyní je tedy důležité, jak případ posoudí pražský vrchní soud. Organizace Člověk v tísni už předem vyzvala ministra spravedlnosti Roberta Pelikána, aby v případě vyhoštění využil svého práva a napadl takový rozsudek stížností pro porušení zákona.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 4 hodinami

Tenisté Evropy vedou v Laver Cupu po prvním dnu nad světem 3:1

Tenisté Evropy vedou po úvodním dnu Laver Cupu nad výběrem světa 3:1. Body výběru kapitána Björna Borga získali ve dvouhrách v Ženevě Dominic Thiem a Stefanos Tsitsipas, v týmu Johna McEnroea uspěl Jack Sock. Čtyřhru na závěr dnešního programu vyhrál domácí favorit Roger Federer s Alexandrem Zverevem nad Denisem Shapovalovem se Sockem 6:3, 7:5.

Rakušan Thiem v úvodním duelu třetího ročníku Laver Cupu odvrátil v duelu se Shapovalovem tři mečboly a nakonec Kanaďana porazil 6:4, 5:7 a 13:11. Američan Sock pak vyrovnal výhrou 6:1, 7:6 nad Italem Fabiem Fogninim a Evropu pak dostal znovu do vedení Tsitsipas, který v duelu debutantů přehrál dalšího Američana Taylora Fritze 6:2, 1:6, 10:7.

Úvodní ročník, který v roce 2017 hostila Praha, vyhrál tým Evropy a vloni v Chicagu trofej obhájil. V Ženevě bude vítěz znám v neděli.

Tenisový Laver Cup v Ženevě:

Evropa - Výběr světa 3:1 po prvním dnu

Thiem - Shapovalov 6:4, 5:7, 13:11, Fognini - Sock 1:6, 6:7 (3:7), Tsitsipas - Fritz 6:2, 1:6, 10:7, Federer, A. Zverev - Shapovalov, Sock 6:3, 7:5.

Další zprávy