Vystoupení se podle ambasády uskuteční 12. září v zahradách Petschkovy vily, která velvyslancům Spojených států slouží jako rezidence. PKF na koncertě se speciální symbolikou, jak uvádí tisková zpráva, pod taktovkou šéfdirigenta a hudebního ředitele PKF Emmanuela Villauma zahraje dvě díla Ludwiga van Beethovena, a to předehru Coriolan a Sedmou symfonii.
"Hudba mluví řečí, které rozumí všichni lidé dobré vůle. Musíme zajistit, aby se šířila svobodně a nezávisle, čímž přispěje k většímu porozumění mezi různými kulturami," uvedl ke koncertu americký velvyslanec v Praze Stephen King. Souvislost s Čínou americké velvyslanectví výslovně v tiskové zprávě neuvedlo.
"Hudba je o sdílení a toto je vzácná příležitost podělit se o ni v krásném prostředí prodchnutém historií a pohnutými lidskými osudy s těmi, kdo ji chtějí přijímat," uvedl Villaume. Dodal, že výběr skladeb není náhodný, protože Beethovenova hudba "se vždy toužila vymanit z věcí pozemských a přiblížit se vyšším principům".
Americká ambasáda koncert pořádá v době, kdy Čína zamítla kvůli neshodám s vedením hlavního města domluvená turné několika českým hudebním tělesům, která spojuje s Prahou. Prvním z nich byl právě orchestr PKF. Povolení následně nedostaly Pražákovo kvarteto, Symfonický orchestr Českého rozhlasu (Prague Radio Symphony Orchestra) a hudební soubor Guarneri Trio Prague.
Podle vedení PKF bylo důvodem pro odklad vystoupení v Číně prohlášení pražského primátora Zdeňka Hřiba (piráti) o změně tzv. sesterské smlouvy, kterou s Pekingem uzavřelo minulé vedení Prahy. Z něho chce současná rada hlavního města odstranit bod, kterým Praha uznává jednotnou Čínu. Čínským úřadům také vadí postoj pražského magistrátu k Tchaj-wanu. Čína podmínila povolení k turné PKF - Prague Philharmonia kritikou postojů vedení Prahy, to však filharmonie odmítla.
Vstupenky na čtvrteční koncert se prodávat nebudou. Lidé si ho budou moct poslechnout v Českém rozhlase nebo ho zhlédnout na internetu, například na webu www.pkf.cz.