Praha - Česká justice má šanci dostat před soud jednu z nejhledanějších postav zdejšího podsvětí. Tomáš Pitr, blízký spolupracovník někdejšího bosse Františka Mrázka, byl po třech letech na útěku zadržen ve Švýcarsku.
Tamní policie ho zatkla v pondělí hodinu před půlnocí v pětihvězdičkovém hotelu Kempinski ve Svatém Mořici. Zásluhu na jeho zadržení si však připisují čeští detektivové. Velitel Útvaru pro boj s organizovaným zločinem Robert Šlachta uvedl, že právě jeho lidé Švýcarům poskytli přesné informace o Pitrově pobytu.
Ministr vnitra Radek John pak v rozhlase řekl, že Šlachtovi lidé strávili při sledování Pitra jedenáct nocí v autě, než informace o jeho pohybu předali Švýcarům.
Šlachta k tomu dodal, že Pitr, odsouzený v roce 2006 za daňové úniky, byl při zatýkání odevzdaný a nekladl žádný odpor.
Boj o vydání
České justici však nyní začne souboj o to, aby švýcarské úřady Pitra vydaly. Ministerstvo spravedlnosti v první reakci uvedlo, že je zprávou o Pitrově dopadení překvapeno a přiznalo, že jednání se Švýcarskem o Pitrově vydání zatím vůbec nezačala.
Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil je v odhadech, jaké má na vydání šance, velmi opatrný. "Jsme jen v roli žadatelů, Švýcarsko je suverén a za daňové delikty nevydává pokaždé. Aby pak někdo neobviňoval české úřady," řekl v rozhovoru pro Aktuálně.cz.
Vše na jednom místě: Čtěte, co dělal posledních pět let Tomáš Pitr
Tak komplikované vyjednávání jako Česko vede s Jihoafrickou republikou o vydání dalšího uprchlíka - Radovana Krejčíře - ale Pospíšil přece jen nečeká.
"Dovolím si říci, že to bude jednodušší než s JAR," srovnal to Pospíšil.
Česku nyní běží osmnáctidenní lhůta, v níž musí o Pitrovo vydání oficiálně požádat. Na žádosti se už pracuje, ale ministr Pospíšil řekl, že se pokusí požádat také o to, aby lhůta byla prodloužena.
Dva dny mlčení
Zprávu o Pitrově zatčení oznámila policie ve středu kolem páté odpoledne, téměř dva dny po tom, co byl hledaný muž zadržen.
"Federální justiční orgány ve Švýcarsku proto musely nejprve učinit potřebné kroky k tomu, aby totožnost zadrženého byla úředně prokázána," vysvětlil šéf protimafiánského útvaru Šlachta.
Detektivové podle Šlachty zjistili informace o Pitrově pobytu během práce na případech praní špinavých peněz. Útvar ale podle něj nevede trestní řízení, ve kterém by byl Pitr obviněn.
Víme, kde je, ale nemůžeme na něj
Podle důvěryhodných policejních zdrojů však švýcarská policie věděla o pohybu Pitra už dlouho. Neměla ale důvod ho zatýkat: Švýcarské úřady totiž dospěly k závěru, že činy, za které byl odsouzen v Česku, nejsou trestným činem.
Situace se změnila letos v dubnu, kdy pražský vrchní soud potvrdil Pitrovi šestiletý trest za podezřelé obchody s akciemi Setuzy. Na základě toho soud rozšířil zatykač.
Nečas chválí
Policistům z protimafiánského útvaru se ihned dostalo chvály z nejvyšších míst.
Premiér Petr Nečas například řekl, že jejich ředitel Šlachta je "mužem na svém místě". Ministr vnitra John pak Šlachtovi slíbil láhev vynikajícího vína.
"Kdy a jak bude Pitr vydán, je teď nekorektní říkat. Mohou se objevit procedurální záležitosti. Je evidentní, že uděláme všechno proto, aby byl vydán," řekl Nečas.
Komplic už je venku
Aktuálně.cz kontaktovalo Pitrova Advokáta Jana Křívánka, ale ten vzkázal, že se k zadržení jeho klient nebude vyjadřovat.
Tomáš Pitr je na útěku před českou justicí od června 2007. Česko opustil poté, co ho soud kvůli daňovým únikům poslal na pět let do vězení. Jeho komplic Miroslav Provod, který byl v procesu s Pitrem také odsouzen k pětiletému trestu, už začátkem tohoto roku vězení opustil.
Jezdil domů
O tom, jak prožil Pitr více než tři roky na útěku, neexistují ověřené informace.
Podle některých jeho spolupracovníků se do Česka pravidelně vracel a nadále z ciziny řídil své obchody. Deník Aktuálně.cz přinesl tento týden reportáž o tom, jak se čile pracuje na pozemku kolem vily v Jesenici u Prahy, kde Pitr do svého útěku bydlel.
Aktuálně.cz také nedávno upozornilo na informace soukromých detektivů, že se Pitr v Česku zapojil do gigantických machinací s alkoholem. Při nich jde o obrovské daňové úniky v řádech miliard korun.
Ředitel protimafiánského útvaru Šlachta však v televizi výslovně popřel, že by se Pitr v letech, kdy byl na útěku, do rodné země vracel.