Praha - Afghánští tlumočníci, kteří pracují pro české vojáky ve spojenecké misi ISAF, mají zájem o azyl v České republice. Podle mluvčí generálního štábu, Jany Růžičkové, se bojí pomsty opozičních sil.
Ta by mohla přijít poté, co Češi společně s dalšími koaličními vojáky zemi opustí.
"Samozřejmě obavy tohoto druhu se mezi překladateli objevují. Práce tlumočníků na území Afghánistánu je pro úspěch a bezpečnost operací velmi důležitá, proto jsou logicky ze strany opozičních sil ohroženi," uvedla Růžičková.
Armáda podle ní zájem Afghánců o azyl v České republice zaznamenala. Pro české vojáky v misi namířené proti povstalcům z hnutí Tálibán pracují zhruba dvě desítky tlumočníků.
Situací těch, kteří se obávají o životy, se zabývají ministerstva obrany a zahraničí. Vnitro zatím podobné žádosti o azyl neeviduje.
Afghánci, pracující pro některou z koaličních armád, bývají obviňováni z kolaborace. Stávají se také terčem povstaleckých útoků.
Spojenecké síly sdružené pod hlavičkou mise ISAF se z Afghánistánu pomalu stahují. Letos v zemi po pěti letech skončil český provinční rekonstrukční tým, který působil v provincii Lógar. Stáhnou se i další jednotky.
Velké kontingenty v budoucnu nahradí menší poradní týmy, které budou cvičit afghánské vládní síly.
Podle náčelníka generálního štábu Petra Pavla se do konce roku 2014 počet českých vojáků v Afghánistánu sníží z více než pěti stovek na přibližně 150. Jako první budou odcházet bojové a jako poslední zabezpečovací jednotky.
Stahování spojeneckých armád souvisí s postupným předáváním odpovědnosti za obranu země nově budovaným afghánským vládním silám.