Aféru o megatunelu s lithiem před volbami pomohl rozdmýchat Zbytek. Jen jsem přeposlal maily, tvrdí

Jiří Pšenička
6. 12. 2017 17:40
Blízký přítel prezidenta Miloše Zemana podnikatel Zdeněk Zbytek přiznává, že před volbami předal informace spekulativního charakteru některým českým politikům. Předlistopadový velitel slánské tankové divize s excelentními vazbami v zemích bývalého Sovětského svazu ale tvrdí, že v celém případu sehrál jen pasivní roli. Pouze prý přeposlal e-maily, které obdržel od svých známých, některým poslancům a senátorům.
Zdeněk Zbytek (uprostřed) a současný prezident Miloš Zeman.
Zdeněk Zbytek (uprostřed) a současný prezident Miloš Zeman. | Foto: Archiv Z. Zbytka

Praha - Řada odborníků na bezpečnost - například analytici z Pražského institutu bezpečnostních studií - hovoří o tom, že předvolební kauza lithium, založená na informacích čistě spekulativního charakteru o údajně chystaném megatunelu v řádu několika bilionů korun, má znaky dobře provedené dezinformační kampaně. Dokonce hovoří o možnosti ruské hybridní války s cílem změnit český politický systém. A to se minimálně zčásti podařilo. Doposud však chyběly jakékoliv údaje o tom, kdo informace pochybného původu k politikům rozšířil.

Podle několika na sobě nezávislých zdrojů z české politiky měl v tomto směru významnou roli sehrát podnikatel Zdeněk Zbytek, blízký přítel prezidenta Miloše Zemana, který má excelentní kontakty v Rusku a dalších zemích bývalého Sovětského svazu. Před rokem Zbytek převzal v moskevském chrámu Krista Spasitele tamní prestižní ocenění Člověk roku za upevňování vazeb mezi Českem a Ruskem.

Jen jsem přeposlal maily deseti kamarádům

Sám Zbytek nezastírá, že se v kauze kolem lithia angažoval, nicméně svou roli vidí jako okrajovou. "Informace, které jsem o lithiu obdržel, jsem mailem přeposlal na soukromé maily - tak jak to dělám při zajímavých informacích běžně - desítce svých kamarádů a známých. Mezi nimi i řadě poslanců bývalé Poslanecké sněmovny a i některým bývalým i současným senátorům. S tím, že jsem je ale upozornil, že nemám možnost ony informace prověřit, zda jsou důvěryhodné, či nikoliv," tvrdí Zbytek. "Jak jsem je nakoupil, tak jsem je přeposlal," vysvětluje pro Aktuálně.cz.

Od koho informace získal a kterým politikům je předal, ale uvést nechce. Bylo by prý nekorektní sdělovat cokoliv ze soukromé korespondence. Původně ovšem slíbil, že obsah zmíněných e-mailů poskytne i on-line deníku Aktuálně.cz, ale přes několik výzev tak dosud neučinil.

Informace od Zbytka získali podle několika důvěryhodných zdrojů před volbami i předsedové ANO a KSČM Andrej Babiš a Vojtěch Filip. Právě tito dva politici také vyvolali pár dnů před otevřením volebních místností kvůli lithiu - za nímž tušili zájmy Sobotkovy ČSSD - mimořádné zasedání Poslanecké sněmovny. Ke kontaktu s uvedenou dvojicí stranických lídrů se ale Zbytek přes několik urgencí nevyjádřil. Stejně tak se ke kontaktu se Zbytkem nevyjádřil ani Andrej Babiš.

Výměnu informací se Zbytkem ale přiznává šéf komunistů Vojtěch Filip, byť zároveň mluví o okrajovém zdroji informací. "S panem Zbytkem jsem o lithiu nejednal, ale jako mnoho dalších mi i on poslal několik e-mailů s touto tematikou," uvedl Filip s dovětkem, že většinou to pro něj nebyly žádné nové informace, jelikož KSČM se záležitostmi kolem lithia zabývá už od loňského října.

Informace o Bakalovi a "Romanově partě"

Otázkou zůstává, co vlastně Zbytek politikům předal. On sám naznačil dva okruhy témat. První se mělo týkat údajné vlastnické struktury australské těžařské firmy European Metals Holdings, s níž ministr průmyslu za ČSSD Jiří Havlíček na začátku října podepsal kontroverzní memorandum o spolupráci, a nitkám, které prý mají od Australanů směřovat k podnikateli Zdeňku Bakalovi (majitel vydavatelství Economia, které vlastní i deník Aktuálně.cz, pozn. red.).

"Prý jsou tam stejné firmy, kterým pan Bakala údajně předal OKD, poté co odtud vycouval. A tedy z toho se usuzuje, že to není žádná známá australská těžařská firma, ale zase jen uměle vytvořená firma, za kterou stojí čeští a zahraniční spekulanti," uvádí doslova Zbytek a opakuje, že neměl možnost zmíněné informace ověřit, to by podle něj měli teď udělat čeští novináři.

Zástupci těžařů uvedenu vlastnickou konstrukci, s níž před volbami pracovalo vícero českých politiků, už dříve označili za nepravdivou. Skrze svého mediálního zástupce Vladimíra Bystrova jakýkoliv podíl na těžbě českého lithia kategoricky odmítl i sám Bakala.

Zbytek podle vlastních slov přeposlal politikům i informace o "jistých českých firmách", které vlastní přesné výsledky dlouholetých geologických průzkumů ložisek lithia, přičemž současný průzkum má být jen "mlžení". Blízký přítel prezidenta Zemana naznačuje, že i vlastníci těchto firem mají mít z těžby lithia finanční prospěch.

Zbytkovy informace o cenném geologickém archivu, jehož se měly zmocnit spekulanti, v tomto případě jednoznačně míří na ostravskou firmu Unigeo, kterou dříve vlastnila pojišťovna Kooperativa a v roce 2014 ji koupila skupina Touzimsky Kapital. Za ní stojí pražský podnikatel Jan Veverka, muž podnikající i s bývalým šéfem ČEZ Martinem Romanem.

Veverka přiznává, že k němu se informace o údajném tunelu, na němž se má jeho Unigeo podílet, už také dostaly. "Víme, že byl po redakcích a po politicích před volbami distribuován vylhaný pamflet určitými lidmi s nevalnou pověstí. Tito lidé jsou v byznysu považováni za póvl a spodinu, přičemž tomu odpovídala i kvalita zpracování pamfletu. Z toho důvodu jsme se touto věcí dále už nezabývali," reagoval Veverka, aniž by ale kohokoliv jmenoval. "Společnost Unigeo ani jiné firmy a lidé ze skupiny Touzimsky Kapital nemají nic společného s kauzou lithium," vylučuje Veverka, že by data o zásobách cenného kovu v Krušných horách byla důvod, proč firmu Unigeo před třemi lety od Kooperativy koupil.

Spekulace žijí dál i díky Babišovi

Skutečnost, že výše zmíněné Zbytkovy spekulace se mohly dostat i k Andreji Babišovi, naznačuje tweet šéfa hnutí ANO z 15. listopadu. Politik píše totiž o tom, že lithium chce "urvat skupina kolem Romana s Bakalou".

Mimochodem ve stejném duchu jako Babiš se k lithiu těsně před volbami na své facebookové stránce vyjádřil i Jaroslav Štefec, bývalý vysoce postavený voják a dnes předseda politického hnutí BOS (Bezpečnost-Odpovědnost-Solidarita), u jehož letošního založení byl přítomen právě Zdeněk Zbytek.

Někdejší šéf ČEZ Martin Roman nechápe, proč je s kauzou lithium spojován i on. "Bohužel na to nemám odpověď," uvedl bývalý mocný manažer a nynější podnikatel, kterého Andrej Babiš často jmenuje jako klíčovou osobu mnohohlavé "hydry", s níž musí svádět permanentní boj.

Jisté je, že veškerý rozruch kolem lithia a údajně chystaného "megatunelu" po volbách až překvapivě utichl. Hospodářské noviny přitom nedávno upozornily na to, že celá aféra má typické rysy diskreditační kampaně, s kterými nyní bojují politici i v dalších zemích Evropy. Zvláště té východní, kde usiluje o obnovení vlivu Putinovo Rusko.  

Jako první přišel se zprávou, že by z těžby českého lithia měla mít zisky ČSSD, proruský server Aeronet. Bylo to už 4. října, dva dny pod podpisu memoranda. Zprávu o "megatunelu za tři biliony korun" a o "krádeži za bílého dne" hned poté začali rozšiřovat přes sociální sítě příznivci strany SPD Tomia Okamury, posléze se jí chopila média jako Parlamentní listy a Andrej Babiš na Facebooku. A nakonec i mainstreamová média.

 

Právě se děje

Další zprávy