Brabec se ohradil proti tvrzení sociálních demokratů, že spor o lithium má překrýt kauzu Čapí hnízdo

ČTK ČTK
Aktualizováno 11. 10. 2017 22:09
Ministr Richard Brabec (ANO) se ohradil proti tvrzení ČSSD, že hnutí ANO chce odvést pozornost od kauzy Čapí hnízdo předsedy Andreje Babiše. Brabec dále nechápe, proč se memorandum týká pouze firma Geomet, když majitelů licence na průzkum lithia je celkem pět. Podle ministra průmyslu Jiřího Havlíčka pouze firma Geomet má licenci na ložisko, který má národohospodářský význam. Společnost Geomet bude podle Brabce shánět povolení k těžbě lithia na Cínovci nejméně pět let. Nebylo podle něj nutné, aby Havlíček podepisoval memorandum dva týdny před volbami.
Ministři Havlíček a Brabec
Ministři Havlíček a Brabec | Foto: Radek Bartoníček

Praha - Debatu o lithiu před volbami nikdo zneužít nechtěl, reakce vyvolalo až memorandum s australskými těžaři. V Senátu to řekl ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO). Ohradil se proti tvrzení sociálních demokratů, že hnutí ANO chce překrýt podle něho "pseudokauzu" Čapí hnízdo.

Majitelů licencí na průzkum lithia je pět, kromě společnosti EMH nikdo jiný memorandum nemá, zdůraznil Brabec. Rovněž senátorka ANO Zdeňka Hamouzová poznamenala, že by takové reakce nevznikly, nebýt podpisu memoranda v tomto čase.

Ministr průmyslu Jiří Havlíček (ČSSD) ale uvedl, že důvod pro memorandum je jediný, a to ten, že firma Geomet má licenci na jediné ložisko, které může mít národohospodářský význam. Například u projektu společnosti Cínovecká deponie nemá ložisko z národohospodářského hlediska podle ministra význam žádný.

Brabec nesouhlasil se Sobotkou

Brabec také nesouhlasil s vyjádření premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD), že udílení licencí je v pravomoci ministerstva životního prostředí. Vyžaduje se podle Brabce stanovisko ministerstva průmyslu a obchodu, které má posoudit strategii a zájmy státu v nerostných surovinách.

Úředníci musí postupovat podle zákona a jediný, kdo může vydání licence ovlivnit, je podle něho právě ministerstvo průmyslu a obchodu. "Obviňovat z toho ministerstvo životního prostředí je nestydaté," uvedl Brabec.

Společnost Geomet, kterou EMH vlastní, bude podle Brabce shánět povolení k těžbě lithia na Cínovci nejméně pět let. Nebylo podle Brabce nutné, aby Havlíček podepisoval memorandum dva týdny před volbami bez projednání ve vládě. "Opravdu to není houska na krámě," řekl Brabec. Příští vláda podle něho měla řadu možností dál o podmínkách těžby diskutovat.

Brabec také uvedl, že existují různé názory na to, zda memorandum nemůže zlepšit pozici společnosti. Z žádné z licencí na průzkum nerostů vydaných v minulosti arbitráž pro Česko nevyplynula, ovšem jejich majitelé takový dokument neměli, podotkl. Sociální demokraté naopak tvrdí, že memorandum posiluje pozici státu.

Předseda ANO Andrej Babiš viní kvůli memorandu ČSSD z krádeže za bílého dne. Sobotka v Senátu řekl, že jeho tvrzením nepřikládá žádnou váhu, Babiš prý používá nepravdivé a lživé argumenty.

Vláda odmítla návrh hnutí ANO memorandum zrušit. Přijala usnesení, aby se Havlíček zabýval možnostmi, jak by se stát mohl podílet na těžbě lithia. V Česku jsou podle odhadů asi tři procenta světových zdrojů. Většina je na Cínovci a malé ložisko ve Slavkovském lese.

Nenadřazujte politiku nad zájmy Česka, vyzval Senát

Senát dnes vyzval v souvislosti se spory kolem těžby lithia politiky zejména z hnutí ANO a KSČM, aby nenadřazovali své politické zájmy a způsob vedení volební kampaně nad zájmy Česka. Usnesení v horní komoře prosadil zhruba po 3,5hodinové diskusi předseda senátorů ODS a zpravodaj Miloš Vystrčil.

Senát na jeho návrh také vyzval ministry průmyslu a životního prostředí, aby lépe koordinovali činnost svých ministerstev za účelem co nejvyššího využití nerostného bohatství ve prospěch dotčených území a celé země.

Senátoři rovněž požádali vládu, aby změnila nařízení o sazbách úhrad za vytěžené nerosty. Sazba se má vztahovat v souladu s horním zákonem na druhy vydobytého nerostu, a nikoli za čistý kov, jak stojí v poznámce k vládnímu nařízení. S tímto návrhem přišli Jitka Seitlová z klubu KDU-ČSL a Michael Canov (SLK). Tím, že se poplatek odvíjí od získaného čistého kovu, se podle nich stát připravuje o peníze. Podle Canova je takto stanovená cena neuvěřitelně a nehorázně nízká.

Seitlová uvedla, že stát by dostal za tunu lithia sedm desetin procenta jeho tržní ceny. Varovala, že pokud se bude úhrada odvozovat od ceny čistého kovu, a nikoli nerostu, bude stanovená v rozporu se zákonem.

Také další senátoři poukazovali v debatě na sazby. "Co má stát v ruce, jsou úhrady z vydobytých nerostů," uvedl Zbyněk Linhart (STAN), jenž nynější spor označil za neuvěřitelnou vládní přestřelku. Nezařazený Ladislav Kos soudí, že současná sazba je skutečně krádež za bílého dne, jak označil memorandum s australskými těžaři, které podepsal ministr průmyslu a obchodu Jiří Havlíček (ČSSD), předseda hnutí ANO Andrej Babiš. KSČM kvůli dokumentu iniciovala mimořádnou sněmovní schůzi, je svolána na pondělí.

Společnost European Metals, která zakoupila práva na těžbu žádaného kovu, plánuje její začátek na rok 2019. Svět na to netrpělivě čeká. | Video: Reuters
 

Právě se děje

před 7 hodinami

Při střetech se squattery v Berlíně bylo zraněno 60 policistů

Okolo 60 policistů v Berlíně ve středu utrpělo zranění při střetech se squattery, kteří se snažili zabránit požární inspekci v činžovním domě, jenž okupují. Budova v Rižské ulici 94 (Rigaer Strasse) ve čtvrti Friedrichshain patří k nejznámějším squatům v Berlíně.

Policie se snažila oblast zabezpečit před protipožární inspekcí plánovanou na čtvrtek. Asi 200 zamaskovaných lidí házelo po policistech kamení a petardy, na ulicích postavili barikády a zapálili je. Policisté oheň hasili pomocí vodních děl a zátarasy rozrazili obrněnými vozidly. Squatteři také zatarasili tramvajové koleje.

Německá média uvádějí, že squatteři a jejich stoupenci se už delší čas snaží zabránit tomu, aby majitel nechal v domě provést protipožární inspekci. Jeho i policii podezřívají, že ho chtějí prohlásit za neobyvatelný a následně nechat vyklidit.

Deník Die Welt na svých internetových stránkách uvádí, že dům v Rigaer Strasse 94 je považován za jeden z posledních symbolů krajně levicové scény v Berlíně. Do budovy se stahují výtržníci, kteří při různých demonstracích útočí na policisty. Lidé, kteří dům okupují, do něho už dlouho znemožňují přístup majiteli, policii i příslušným úřadům.

Zdroj: ČTK
Další zprávy