Aféra v politice, den první: Padla obvinění

Domácí ČTK Domácí, ČTK
13. 6. 2013 23:05
ÚOOZ zahájil nejrozsáhlejší akci ve své historii, zasahovalo se i na Úřadu vlády
Foto: Aktuálně.cz

Praha - Protimafiánský útvar policie rozjel ve středu v noci rozsáhlou akci, která zasáhla nejvyšší české úřady.

Ve čtvrtek večer byli mezi zadrženými vrchní ředitelka premiérova kabinetu Jana Nagyová a vedoucí Úřadu vlády Lubomír Poul. Také bývalí poslanci ODS Petr Tluchoř a Ivan Fuksa, exministr zemědělství.

Dále někdejší šéf Vojenského zpravodajství, nyní ředitel Správy státních hmotných rezerv Ondrej Páleník. Zřejmě též jeho nástupce u vojenského zpravodajství Milan Kovanda. A Roman Boček, bývalý náměstek ministra zemědělství, nyní člen představenstva Českých drah.

Jak večer potvrdil olomoucký vrchní státní zástupce Ivo Ištvan, celkem bylo zadrženo osm lidí. Kdo by měl být oním osmým, se zatím neví. Podle Ištvana policisté zadržené stíhají kvůli zneužití pravomoci a dalším trestným činům.

Policisté ve spolupráci s žalobci v této chvíli několik zadržených vyslýchají a večer začali předávat první obvinění.

Premiér Petr Nečas kvůli aktuální situaci svolal na 19. hodinu mimořádné zasedání Bezpečnostní rady státu, o obsahu jednání však nikdo z účastníků neposkytl žádné informace.

Celý den probíhaly razie na Úřadu vlády, pražském magistrátu nebo dokonce v Komerční bance, kde se vyšetřovatelé zajímali o bezpečnostní schránky.

Policie oficiálně zatím odmítá komentovat, o co přesně jde. Podle zdrojů Aktuálně.cz však za celou akcí stojí stovky hodin odposlechů, které v posledních měsících policie nasadila na známé podnikatele Romana Janouška a Ivo Rittiga. Právě přes ně se měla dostat k dalším kauzám, do kterých mohou být zapleteni výše jmenovaní úředníci.

Opozice už začala volat po pádu současné vlády.

Premiér Petr Nečas, který se celý den schovával před novináři, krátce před pátou hodinou večerní vystoupil s prohlášením, v němž rezignaci kategoricky odmítl. Vyzval olomoucké vrchní zastupitelství, které případ dozoruje, aby sdělilo fakta. A dodal, že Nagyové a spol. nadále důvěřuje. Svolal grémium ODS a schůzku se zástupci koalice.

Dění sledujeme v online reportáži:

Detektivové z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu začali předávat první obvinění. ČTK to řekl olomoucký vrchní státní zástupce Ivo Ištvan. Podle něho policisté stíhají zadržené kvůli zneužití pravomoci a dalším trestným činům. "Nacházíme se ve fázi, kdy jsou předávána obvinění a budou následovat u obviněných osob výslechy v přítomnosti jejich obhájců," uvedl Ištvan. Počet obvinění, která by měla ještě ve čtvrtek padnout, zatím nechtěl říci s tím, že to bude jasné až v pátek ráno. V pátek dopoledne chce také tyto informace sdělit veřejnosti.

Ministr financí Miroslav Kalousek ČTK řekl, že policisté z ÚOOZ ve čtvrtek byli také na jeho ministerstvu. "Přišli. Nebyli přímo u mne, byli na jiném útvaru ministerstva," řekl ministr financí. Policisté se podle něj "chovali slušně a požádali o jeden dokument", který dostali. Detaily politik uvádět nechtěl.

Bezpečnostní rada státu podle zdroje z vlády zhruba hodinu projednávala současnou situaci. Výsledek jednání ale zdroj nesdělil s odkazem na ochranu utajovaných informací.

Prezident Miloš Zeman v pátek v ranních hodinách zahájí sérii schůzek se zástupci policie a politiků. Nejprve se sejde s policejním šéfem Martinem Červíčkem, následovat budou v blíže nekonkretizovaném pořadí premiér Petr Nečas, předseda ČSSD Bohuslav Sobotka, ministr spravedlnosti Pavel Blažek a nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman. "Pan prezident si chce udělat vlastní náhled," řekl České televizi vedoucí kanceláře prezidenta Vratislav Mynář s tím, že Zeman chce nejprve získat relevantní informace od policie a poté bude vést politická jednání.

Bývalý prezident Václav Klaus nechtěl policejní zásah podrobněji komentovat, provedení se mu ale zdá "přestřelené". "Zásadně odmítám, aby se věci, které se dají řešit za bílého dne a bez kukel, se řešily o půlnoci a s kuklami. To je trochu hra a ta se mi z principu nelíbí, aniž mám sebemenší konkrétní informaci, o co jde. Ti lidé, kteří byli zadrženi, nikdo z nich nebyl na útěku, nikdo z nich se neskrýval před světem a já nechápu, proč kolem toho dělat takový tyátr," řekl Klaus ČTK.

Předsedkyně Poslanecké sněmovny Miroslava Němcová v České televizi uvedla, že zatím neobdržela žádný podnět k hlasování o nedůvěře vládě.

Policisté z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu ve spolupráci s žalobci právě vyslýchají několik osob, které byly zadrženy v souvislosti s razií. To, zda bude někdo z nich obviněn, se zřejmě rozhodne během dnešního večera.

"Provádíme procesní úkony v řadě kanceláří," řekl deníku Aktuálně.cz vrchní státní zástupce v Olomouci Ivo Ištvan. VÍCE ZDE

Rakouské ministerstvo vnitra podle agentury APA potvrdilo dosavadní spekulace, že se na raziích podíleli i rakouští policisté. Mluvčí resortu Karl-Heinz Grundböck řekl, že rakouská podpora je "čistě technického rázu".

"Jedná se o psy se speciálním výcvikem, které česká policie nemá k dispozici," řekl Grundböck ČTK s tím, že zmíněná služební zvířata dokážou podle pachu najít peníze. Mluvčí také prohlásil, že české vyšetřování "nijak nesměřuje" do Rakouska. Psi pomáhali například ve vršovické vile Ivo Rittiga.

Marek Šnajdr (ODS) uvedl, že je na plánované pracovní cestě. Podle jeho právníka Lukáše Trojana jej ale detektivové kontaktovali. "Po dohodě s Policí ČR se pan Šnajdr během zítřka (pátku), ihned po svém návratu do Prahy, dostaví na Policii ČR podat vysvětlení a poskytnout potřebnou součinnost," sdělil právník.

Marek Šnajdr
Marek Šnajdr | Foto: Ondřej Besperát

Grémium ODS vyjádřilo plnou podporu svému předsedovi Petru Nečasovi. Zástupci strany doufají, že policie poskytne veřejnosti relevantní informace co nejdříve. "Grémium ODS plně respektuje právo policie na nezávislé vyšetřování a nabízí orgánům činným v trestním řízení plnou součinnost," uvedl mluvčí ODS Jiří Sochor. V pátek odpoledne se sejde výkonná rada strany.

"Sociální demokracie žádá okamžitou demisi Nečasovy vlády," uvedl na brífinku strany předseda ČSSD Bohuslav Sobotka. Podle sociální demokracie je jediným řešením "současné politické krize" vypsání nových voleb. ČSSD plánuje tuto možnost konzultovat s parlamentními stranami a s prezidentem republiky, dodal Sobotka.

Deník MF Dnes uvedl, že policie obvinila osm lidí z pěti trestných činů. Mluvčí útvaru Pavel Hanták informaci nepotvrdil, policie se prý vyjádří k případu až v pátek, řekl ČTK.

"Nedestabilizujme zemi bez informací, doufáme, že informace budou sděleny co nejdříve a nejprůkazněji, do té doby nemáme důvod snižovat důvěru v Petra Nečase," prohlásil místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek. Podle předsedy strany Karla Schwarzenberga je Česká republika na křižovatce ve vývoji demokracie. "Pokud policie předloží průkazné důkazy, pak to, co se v posledních hodinách děje, může vést k obrodě demokracie. Kdyby důkazy nedejbože nebyly, jednalo by se o ohrožení demokracie," uvedl Schwarzenberg.

Dodal, že premiér nesdělil zástupcům TOP 09 konkrétní důvody pro svolání zasedání Bezpečnostní rady státu. Podle předsedy TOP 09 není v plánu žádné koaliční jednání. "Doufám, že to ani nebude potřebné," dodal.

Předseda vlády Petr Nečas na 19. hodinu svolává kvůli aktuální situaci mimořádné zasedání Bezpečnostní rady státu.

Policejní zásah v sídle generálního ředitelství státního podniku Lesy České republiky v Hradci Králové byl krátký. Během odpoledne policisté sídlo podniku opustili, řekl mluvčí podniku Zbyněk Boublík. Bližší informace k důvodu přítomnosti policie v podniku neuvedl. "Policie byla v podniku krátce. Chod ředitelství a jeho agendy přítomnost policie nijak nenarušila," řekl mluvčí. "Lesy ČR jsou v kontaktu s policií. Poskytujeme policii veškerou součinnost. Bližší informace nejsme oprávněni poskytovat," řekl Boublík.

Informaci o zadržení šéfa Vojenského zpravodajství Kovandy se v tuto chvíli nedaří ověřit. Nicméně jeho mobil je nedostupný. Nejvyšší dva muži ministerstva obrany - ministr Vlastimil Picek a náměstek Daniel Koštoval nezvedají telefony. Zprávy, že skutečně zadržen je, kolují sněmovnou.

Kovanda na úřadu působí jako nástupce (již zadrženého) Ondreje Páleníka. Vždy patřil k jeho blízkým spolupracovníkům.

Dalším zadrženým je podle deníku Právo ředitel Vojenského zpravodajství Milan Kovanda. Mluvčí ministerstva obrany tuto zprávu nepotvrdil.

Premiér Petr Nečas během svého krátkého tiskového brífinku sdělil, že on neprovedl nic nekalého a že věří i svým blízkým spolupracovníkům. Důvěra ve vedoucí jeho kabinetu Janu Nagyovou prý nijak nepoklesla. Pozastavil se také nad tím, že údajnou trestnou činnost lidí z Prahy dozoruje ostravská pobočka Vrchního státního zastupitelství Olomouc. Odmítl úvahy o své rezignaci či demisi vlády.

Lidé si mohou vsadit na to, že premiér Petr Nečas (ODS) v důsledku nočního zásahu policie v Úřadu vlády skončí ve funkci. Vsadit lze i na konání předčasných voleb nebo ukončení činnosti vládní ODS. ČTK o tom informovala sázková kancelář Tipsport. Na konec premiéra ve funkci si lze vsadit s kurzem 1,50:1. Na konání předčasných sněmovních voleb ještě v letošním roce mohou lidé sázet s kurzem 2:1.  Kurzem 15:1 sázkoví experti vyjádřili možnost, že tradiční strana ODS po dvou dekádách ukončí fungování na politické scéně.

Objevují se spekulace, že někteří vlivní podnikatelé mohli o razii vědět předem, a proto odjeli do zahraničí. Roman Janoušek a Ivo Rittig, jejichž jména se v případu objevují, jsou v Chorvatsku. Tam má pobývat i další lobbista spjatý s ODS Tomáš Hrdlička. Na cestách je i Marek Šnajdr. Zda z protimafiánského útvaru informace unikly, se Generální inspekce bezpečnostních sborů ale zatím nezabývá. "Situaci monitorujeme, žádný oficiální podnět jsme ale zatím nedostali, takže se tím nezabýváme," řekl Aktuálně.cz mluvčí GIBS Radka Sandorová.

Více čtěte zde

Exposlanec Petr Tluchoř čelí podezření z pletichy při veřejné zakázce, legalizace výnosů z trestné činnosti, úplatkářství, přijetí úplatku a zneužívání pravomoci úřední osoby. Deníku Právo to řekl jeho advokát Marek Nespala.

Premiér Petr Nečas by konečně měl prolomit mlčení a vyjádřit se k aktuální situaci. "Dnes v 16.45 hodin proběhne tiskový brífink předsedy vlády Petra Nečase," sdělila Vanesa Sandová z Tiskového odboru vlády ČR. Vzhledem k Nečasově "zmizení" média spekulovala o jeho zdravotním stavu. Hospitalizován sice nebyl, ale údajně ho navštívil v pracovně lékař.  

Český aeroholding potvrdil nepřítomnost Ivana Fuksy, vrchního ředitele pro strategii a rozvoj, na pracovišti. "Dnes tu není a žádné další zprávy o něm nemáme. Můžeme potvrdit, že jsme dnes obdrželi od policie dotazy, jejichž obsah ale bohužel nemůžeme v tuto chvíli komentovat," řekla Michaela Lagronová, ředitelka korporátní komunikace a tisková mluvčí společnosti.

Mezi lidmi, které ÚOOZ zadržel, by měl být i  Lubomír Poul, vedoucí Úřadu vlády ČR.

Minutový brífink policie rozčílil předsedkyni sněmovny Miroslavu Němcovou. Podle ní, když policie "vtrhne" do budovy Úřadu vlády, měla by říct jasné informace, proč tak učinila, koho zatkla a proč. Na  podobně konkrétní prohlášení zatím marně čeká česká veřejnost od Petra Nečase.

Němcová také v reakci pro ČT vyzvala nejvyšší ústavní činitele, aby se sešli a do pátku do 9:00 dali dohromady nějaké "penzum informací", se kterým by mohli předstoupit.

Ředitelka premiérova kabinetu Jana Nagyová.
Ředitelka premiérova kabinetu Jana Nagyová. | Foto: Ludvík Hradilek

Policie na brífinku pouze potvrdila informace, které jsou známy již z dopoledních hodin. "Akce začala ve středu ve večerních hodinách a úkony trestního řízení se dotkly také Úřadu vlády a ministerstva obrany," potvrdil mluvčí ÚOOZ Pavel Hanták. Vyšetřování podle něj v tuto chvíli probíhají v Praze, Středočeském kraji a částečně také východních Čechách.

Místopředseda ČSSD Lubomír Zaorálek před schůzkou špiček sociální demokracie uvedl, že na ní bude prosazovat, aby jeho strana začala jednat s ostatními sněmovními partnery o rozpuštění sněmovny a předčasných volbách. "Měli bychom znovu zvednout tento požadavek," řekl Aktuálně.cz s tím, že je přesvědčen, že současný stav by se neměl dále prodlužovat, i když předčasné volby na podzim nejsou pro sociální demokraty nejkomfortnější kvůli sestavování rozpočtu.

Místopředsedkyně TOP 09 Helena Langšádlová uvedla, že stále má informace jen z medií a její strana čeká na potvrzení informací od policie. Záhy poté se sejde výkonná rada TOP 09, která rozhodne o dalším postupu. "Nejednáme o opuštění koalice, potřebujeme znát fakta," uvedla na dotaz, zda může potvrdit jednu ze spekulací, které se objevily v kuloárech sněmovny. "Byl to šok, není běžné, aby na vládě zasahovaly tyto složky," líčila okamžik, když se o razii dozvěděla.

Mnohé otazníky týkající se dnešní rozsáhlé razie v horních patrech politiky a v řadách vlivných lobbistů a podnikatelů by měla objasnit mimořádná tisková konference policie v čele s mluvčím ÚOOZ Pavlem Hantákem. Ta se očekává v 15:30.

Česká televize přinesla sdělení předsedkyně sněmovny Miroslavy Němcové, že premiér Nečas se dostaví do Poslanecké sněmovny v pátek v 9 hodin ráno.

Policie nakonec zasahuje i v sídle generálního ředitelství státního podniku Lesy České republiky v Hradci Králové. Mluvčí podniku Zbyněk Boublík to nejprve dopoledne vyvracel, nyní informaci potvrdil s tím, že se situace změnila. Do sídla měli přijít policisté v civilu, kteří si v odboru veřejných zakázek vyžádali papíry.

V souvislosti se čtvrteční masivní razií ÚOOZ zasahují policisté i v pobočce Komerční banky na Václavském náměstí v Praze, sdělil deník Právo. Podle informací deníku zabavují věci z bezpečnostních schránek.

Zásah probíhal i v Komerční bance na Václavském náměstí.
Zásah probíhal i v Komerční bance na Václavském náměstí. | Foto: Luděk Mádl

Server iDnes informoval, že z Galerie Myšák, kde má sídlo firma Romana Janouška, odjelo policejní auto s ozbrojenci v kuklách. "Odváželo tři ženy, patrně pracovnice Janouškovy firmy," píše server.

Místopředsedkyně vlády Karolína Peake ČT sdělila, že prý ví, kde je premiér Nečas, ale neprozradí to. Na Úřadě vlády ČR pak reportérce ČT tvrdili, že je uvnitř budovy.

Dva vlivní podnikatelé Ivo Rittig a Roman Janoušek, jejichž jména se v této kauze také objevují, mají své telefony vypnuté. Janoušek je podle MF Dnes momentálně ve svém sídle v chorvatském Zadaru, píše ČTK. V Chorvatsku  mají podle informací Aktuálně.cz pobývat i další vlivní lobbisté, Ivo Rittig a Tomáš Hrdlička. V zahraničí má být i Marek Šnajdr. Tyto skutečnosti vzbuzují určité otazníky, zda se jedná o shodu náhod.

Policie zasahuje i na ministerstvu obrany, podle neoficiálních informací v prostorách, kde sídlí Vojenské zpravodajství. "Mohu potvrdit, že v budově ministerstva zasahují pracovníci Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu," řekla mluvčí úřadu Mira Třebická. Dodala, že policisté dorazili do budovy zhruba v 09:30 celkem sedmi vozy.

Jan Lipold, komentátor Aktuálně.cz: K rozpuštění sněmovny a předčasným volbám je potřeba souhlas tří pětin poslanců (120 hlasů). To znamená, že předčasné volby nemohou být, pokud s tím nebude souhlasit alespoň část ODS nebo TOP 09, které mají dohromady 91 poslanců. Kdyby byla sněmovna rozpuštěna, musí se volby konat do 60 dnů. To znamená, že teoreticky mohou být už koncem léta 2013. Řádné volby by se konaly v květnu 2014.

Mobilní telefon bývalého náměstka vrchního státního zástupce Libora Grygárka, u něhož měla být také policie, je znovu dostupný. "Je mi to líto," řekl jen Aktuálně.cz Grygárek a poté hovor ukončil. Na SMS zprávy nereagoval.

Předsedkyně Poslanecké sněmovny Miroslava Němcová  popřela, že by policie zasahovala v objektu Poslanecké sněmovny. "O stanovisko v této věci jsem požádala plk. JUDr. Jiřího Komorouse, náměstka ředitele pověřeného řízením Útvaru pro ochranu ústavních činitelů ochranné služby Policie České republiky. Plk. JUDr. Jiří Komorous mi dnes 13. června 2013 v 11.50 hod. písemně potvrdil, že policie v objektu Poslanecké sněmovny žádný zásah neprováděla."

Podle mluvčího Lesů ČR Zbyňka Boublíka dnes policie na ústředí podniku v Hradci Králové nezasahovala. "V budově ředitelství je naprostý klid a běžný provoz," řekl ČTK.

Poslanec, hejtman Jihomoravského kraje, 1. místopředseda ČSSD Michal Hašek sdělil, že sociální demokraté nyní musí vypracovat scénář, jak vrátit  českým občanům důvěru v politiku.

Podle prvních informací z magistrátních zdrojů se policie zajímá o 13 zakázek, které se na Odboru městského investora uzavíraly v době, kdy mu šéfoval Jiří Toman. Ten svůj post musel opustit po volbách v roce 2010, kdy exprimátora Pavla Béma vystřídal Bohuslav Svoboda. Policie si rovněž vyžádala smlouvy uzavřené mezi Prahou a lobbistou Romanem Janouškem, napsala ČTK- To ale Bém označil za nesmysl, žádné takové smlouvy podle něj neexistují.

Prezident Zeman se v pátek sejde s policejním prezidentem Červíčkem, premiérem Nečasem a šéfem ČSSD Bohuslavem Sobotkou, aby probrali nynější situaci. Sněmovna přerušila schůzi až do pátečních ranních hodin. Premiéra Nečase se tak dnes nedočká.

Sněmovna na žádost opozice ve čtvrtek dopoledne přerušila své jednání. Chce od premiéra Petra Nečase (ODS) informace o nočním zásahu Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) v sídle vlády. Nečas se ráno z jednání omluvil, předsedkyně sněmovny Miroslava Němcová (ODS) ale na základě přání dolní komory slíbila zajistit premiérovu přítomnost.

Podle mluvčí pražského magistrátu Ivy Vojtkové si policie přijela pouze pro dokumenty, nikoho nezatýká. "Vyžádali si všechny podklady k zakázkám, které jsou upřesněny v oficiální výzvě k vydání věci důležité pro trestní řízení, " upřesnila Vojtková. O jaké zakázky jde, odmítá úřad sdělit. Zdroje z magistrátu ovšem říkají, že jde o starší tendry, tedy z doby primátora Pavla Béma.

Policii zajímají i dokumenty z éry vládnutí pražského exprimátora Pavla Béma.
Policii zajímají i dokumenty z éry vládnutí pražského exprimátora Pavla Béma. | Foto: Ludvík Hradilek

Podle informací serveru iHned.cz policie hledá vedení firmy Kardio Port, která podezřele vysoutěžila zakázku kliniky IKEM za dvě miliardy.

Policie zasahuje i u Libora Grygárka, bývalého náměstka Vrchního státního zástupce v Praze.

Zásah na magistrátu potvrdil i zastupující primátor Tomáš Hudeček (TOP 09). "Na Odboru městského investora a  snad i v Jungmannově," odpověděl prostřednictvím SMS na otázku, zda policie skutečně přijela na magistrát. V Jungmannově ulici sídlí další z magistrátních budov. Informace o tom, jaké dokumenty policie chce a zda někoho zatýká, Hudeček zatím nemá.

Zásah postupně nabírá obřích rozměrů. Policie zasahuje i na odboru městského investora pražské radnice. Vyžádala si dokumenty.

Viktor Paggio, poslanec strany LIDEM: "Já nemám potřebu zjišťovat nějaké informace od premiéra Petra Nečase. Budu sledovat média a nechám vše na policii. Sám strach nemám."

Podle informací České pozice by měl být premiér Petr Nečas v nemocnici, s tím, že se jedná o neověřenou informaci. Vzápětí tuto informaci vyvrátil mluvčí vlády Jan Hrubeš.

Do Poslanecké sněmovny nepřišla žádná žádost o vydání poslance, uvedla pro Aktuálně.cz předsedkyně sněmovny Miroslava Němcová.

Policie má zasahovat i v sídle vlivného pražského podnikatele Ivo Rittiga (na snímku vlevo).
Policie má zasahovat i v sídle vlivného pražského podnikatele Ivo Rittiga (na snímku vlevo). | Foto: Ludvík Hradilek

Předseda KSČM Vojtěch Filip: "Očekáváme, že by premiér Petr Nečas měl přijít na jednání sněmovny. Doufáme, že dorazí co nejdřív. V parlamentní demokracii je tento zásah velmi neobvyklý. Při takovémto zásahu nebyla zpochybněna jenom vláda, ale celá politická reprezentace, bylo by dobré, aby si lidé vybrali novou, aby tedy byly předčasné volby."

Šéf klubu ČSSD Jeroným Tejc: "Pan ministr vnitra Kubice byl velmi stručný. Možná se jeho, tzv. Kubiceho zpráva naplnila až teď, tedy že organizovaný zločin prorostl do státní správy."

Zatýkání odstartovalo v Poslanecké sněmovně divoké spekulace, které hodně předbíhají dění. Pokud dojde vzhledem k současnému dění k pádu vlády, nebudou předčasné volby, ale premiérem se má do řádných voleb stát jihomoravský hejtman Michal Hašek z ČSSD.

Prezidenta Miloše Zemana zastihla informace o zatýkání na Úřadu vlády na summitu 18 prezidentů v Bratislavě. „Informace se k nám zatím dostávají jen z médií. Pokud nemáme oficiální informace, nebudeme činit žádné prohlášení ani žádné jiné kroky," uvedl Zemanův kancléř Vratislav Mynář.

Vít Bárta, šéf VV: "Jsme připraveni podpořit rozpuštění Poslanecké sněmovny a předčasné volby v co nejkratším termínu." Podle jeho slov tato vláda již nemůže pokračovat. "V současné situaci nemůže vláda ani establishment této země zajistit objektivní vyšetřování aféry," řekl mimo jiné.

"Volal jsem do firmy, ale nikdo mi to tam nebral. Já o ničem nevím. Kdyby klient něco potřeboval, tak se mi ozve," řekl Aktuálně.cz advokát Vít Široký, který zastupuje Romana Janouška.

Mluvčí ministerstva obrany Jan Pejšek Aktuálně.cz potvrdil, že příslušníci ÚOOZ zasahují také na jejich úřadě. "Jakékoliv další informace může poskytovat jedině policie," uvedl Pejšek.

Podle informací České pozice existuje seznam zhruba 35 až 40 jmen, na která mají vyšetřovatelé políčeno. Jak dále tento server sdělil, informace unikly k některým tzv. "kmotrům" v předstihu. 

Mezi zatčenými mají být i exposlanci ODS Ivan Fuksa a Petr Tluchoř.
Mezi zatčenými mají být i exposlanci ODS Ivan Fuksa a Petr Tluchoř. | Foto: Ludvík Hradilek

Ministr vnitra Jan Kubice: "To, čemu říkáte zásah, byla návštěva dvou státních zástupců a pana ředitele ÚOOZ u premiéra Nečase za účelem úkonu trestního řízení."

ÚOOZ podle mluvčího ČEZ Ladislava Kříže jejich budovu nenavštívil. "U nás žádná policie nebyla," uvedl Kříž.

Lubomír Zaorálek, místopředseda ČSSD: "Ta situace je mimořádně vážná, protože se jedná o lidi z blízkosti premiéra Petra Nečase."

Podle zdroje iDNES.cz blízkého zadrženým politikům ODS zasahovali policisté i ve sněmovně či ve Škodově paláci.

Podle informací České televize má policie zasahovat i na ministerstvu obrany, u lobbistů Romana Janouška či Ivo Rittiga a také na jihu Čech.

Jiří Paroubek, šéf LEV-21: "Takovou situaci nepamatuji v celé naší historii, ani za posledních 20-30 let v evropských demokratických zemích, aby policie zatýkala na Úřadu vlády. To, že byla zatčena i  Nečasova nejbližší spolupracovnice Jana Nagyová, povede podle mě k hlasování o nedůvěře a ke konci této vlády."

Pražský politik Tomáš Hrdlička (ODS), který je často také označován za jednoho z pražských kmotrů, je pracovně v Chorvatsku. "Nemám žádné informace o tom, že by se to mělo týkat i mě," řekl pro Aktuálně.cz.

Podle zdrojů Aktuálně.cz stojí za celou akcí stovky hodin odposlechů, které v posledních měsících policie nasadila na známého pražského podnikatele Romana Janouška. Ten je v současné době obžalován z pokusu o vraždu, když loni přejel opilý v Praze ženu.

Média spekulovala také o zadržení exposlance ODS Marka Šnajdra. Ten ale odmítl, že by ho policie zadržela. "Jsem na cestách, netuším vůbec nic," napsal Aktuálně.cz v SMS zprávě. Tluchoř, Šnajdr a Fuksa patřili k rebelujícím poslancům ODS, kteří se vzdali poslaneckého mandátu. Hodně se psalo o jejich "trafikách", které jim byly přislíbeny.

Spekuluje se o tom, že se případ týká kauzy kolem hlavního města Prahy a Všeobecné  zdravotní pojišťovny, údajně v něm figurují pražští "kmotrové". Policie údajně zasahuje také v komplexu, ve kterém sídlí lobbista Roman Janoušek, píše Týden.cz.

Podle informací serveru iDnes byli zadrženi šéf správy hmotných rezerv Ondrej Páleník, bývalý šéf poslaneckého klubu ODS Petr Tluchoř, exministr zemědělství Ivan Fuksa (ODS) a vrchní ředitelka premiérova kabinetu Jana Nagyová.

 

Právě se děje

Další zprávy