Policie zatýká. A vlivní podnikatelé odjeli do ciziny

V Chorvatsku je třeba i pražský podnikatel Roman Janoušek, kterého čeká soud
Roman Janoušek.
Roman Janoušek. | Foto: ČTK

Praha - Věřte-nevěřte. V době, kdy protimafiánský útvar realizuje největší akci ve své historii, vycestovali mnozí z těch, jichž se razie dotýká, do zahraničí.

Vlivní podnikatelé Roman Janoušek či Ivo Rittig, zákulisní hráč pražské ODS Tomáš Hrdlička, bývalý poslanec ODS Marek Šnajdr. Jména, která se objevují u zakázek, o něž se nyní ÚOOZ zajímá. A jejichž firmy (v případě podnikatelů) prohledává.

Ti všichni jsou pryč.

Vyšetřovatelé se přitom - aby neohrozili celou akci - schovávají za hradbou mlčení. Mlčí i Vrchní státní zastupitelství v Olomouci, které zásah řídí.

Právě Olomouc přitom podle informací Aktuálně.cz dostala případ přidělen proto, aby se zamezilo únikům. Zdroj z Vrchního státního zastupitelství v Praze redakci sdělil, že kauzu nejdříve dozorovali místní žalobci.

Ale poté, co se po rozhodnutí soudu stal reálným návrat Vlastimila Rampuly na úřad, byla celá věc předána do Olomouce. Nadto - v Praze úřadoval i někdejší náměstek vrchního státního zástupce Libor Grygárek, který je nyní mezi lidmi, u nichž policie provedla domovní prohlídku.

Přesto v Praze minulý týden kolovala informace, že se "prý chystá" zátah proti kmotrům. Server Česká pozice dokonce uvedl, že jednotliví kmotři přesně věděli, kdy si pro ně mají přijít. Tuto informaci se Aktuálně.cz nepodařilo ověřit.

Chorvatsko, moře, slunce

Ve výsledku se Janoušek a spol. rekreují.

Na to, že je Janoušek v chorvatském Zadaru, který pravidelně navštěvuje, upozornila Mladá fronta Dnes.

Tomáš Hrdlička.
Tomáš Hrdlička. | Foto: Ludvík Hradilek

V Chorvatsku je rovněž Tomáš Hrdlička. "Nejsem tu na dovolené, ale pracovně. Vracím se někdy během víkendu, příští týden už bych měl být v republice," řekl Aktuálně.cz Hrdlička.

Proč je v Chorvatsku Janoušek, kterého za několik týdnů čeká soud kvůli jeho dopravní nehodě, není jasné. V současné době má svůj telefon vypnutý. Jeho advokát Vít Široký mobil nezvedá.

Kromě nich je v zahraničí podle informací deníku Aktuálně.cz také Marek Šnajdr. "Jsem na cestách, netuším vůbec nic," napsal Šnajdr v SMS zprávě.

Zda z protimafiánského útvaru informace o razii předem unikly, se Generální inspekce bezpečnostních sborů ale zatím nezabývá.

"Situaci monitorujeme, žádný oficiální podnět jsme ale zatím nedostali, takže se tím nezabýváme," řekla Aktuálně.cz mluvčí GIBS Radka Sandorová.

Rakouská policie u Rittiga

Vyšetřování se podle médií týká také podnikatele Ivo Rittiga, z jehož firmy si policisté odnesli krabice s důkazy.

Ivo Rittig.
Ivo Rittig. | Foto: Ludvík Hradilek

Rittig má v současné době vypnutý telefon. Podle Lidovek.cz je rovněž v Chorvatsku. Podle advokátky z MSB Legal, která Rittiga zastupuje, žije podnikatel trvale v Monaku.

Uvedla to v dubnu u pražského městského soudu, kam se měl Rittig dostavit jako svědek. Zažaloval Nadační fond proti korupci Karla Janečka, který ho veřejně spojil s tunelováním pražského dopravního podniku. K soudu ale nepřijel a advokátka neúspěšně žádala, aby ho mohl vyslechnout monacký soud.

Podle právního zástupce protikorupčního fondu se další jednání soudu koná 27. června. Pokud Rittig nepřijede, je soudce připraven věc rozhodnout bez jeho přítomnosti.

Je odjezd vlivných podnikatelů do zahraničí náhoda? Staňte se fanouškem mé stránky na Facebooku a své názory pište zde.

 

Právě se děje

před 23 minutami

Basketbalistky USK i potřetí pokořily Hradec Králové a mají rekordní 15. titul

Basketbalistky ZVVZ USK Praha získaly rekordní 15. titul v samostatné české lize a překonaly Žabiny Brno. Svěřenkyně trenérky Natálie Hejkové ve třetím finálovém utkání vyhrály doma nad Hradcem Králové 105:66 a ovládly sérii 3:0 na zápasy. V soutěži triumfovaly pojedenácté v řadě, Žabinám se to povedlo třináctkrát za sebou. V součtu s federální ligou se USK vyrovnal s 23 triumfy dalšímu pražskému celku Spartě.

USK drží v domácí soutěži neporazitelnost už 213 utkání a přemožitelky nepoznaly osmou celou sezonu v řadě. Naposledy prohrály ve 3. utkání finále v roce 2013 s Žabinami (tehdy IMOS Brno). Hradecký Sokol vyrovnal stříbrem své největší úspěchy z let 2015 a 2017.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 28 minutami

Rusko vyhostí v odvetě za krok Washingtonu deset amerických diplomatů

Rusko vyhostí deset amerických diplomatů a zváží další odvetné kroky vůči Washingtonu, oznámil dnes ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov. Americkému velvyslanci zároveň doporučil, "aby se vrátil domů ke konzultacím". Moskva podle šéfa ruské diplomacie vyhostí i tři diplomaty z Polska v odpovědi na podobný krok Varšavy. Informovaly o tom zahraniční tiskové agentury.

Moskva podle Lavrova vyhostí kromě deseti amerických také tři polské diplomaty v reakci na stejný krok Varšavy, uvedla DPA.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Prezidenti Macron a Zelenskyj a kancléřka Merkelová po společném jednání vyzvali Rusko, aby stáhlo vojska od ukrajinských hranic a z Krymu

Prezidenti Francie a Ukrajiny Emmanuel Macron a Volodymyr Zelenskyj s německou kancléřkou Angelou Merkelovou po společném jednání vyzvali Rusko, aby stáhlo vojska z ukrajinských hranic a z Krymu. Ruský prezident Vladimir Putin dnes naopak vyzval Macrona a Merkelovou, aby donutili Ukrajinu k zastavení provokací na hranicích s Ruskem. Napjatá situace trvá už déle než týden, Rusko poslalo k hranicím desetitisíce vojáků, kteří se tam účastní vojenského cvičení.

Další zprávy