Kriminalisté, kteří v kauze Biolíh stíhají pro korupci osm lidí včetně členů ČSSD a snaží se dohledat cestu zmíněných peněz, se podle zjištění Aktuálně.cz nyní zaměřili zejména na Správu státních hmotných rezerv, strategickou společnost Čepro a petrochemický podnik Unipetrol.
Právě tyto společnosti hrají důležitou roli v připravovaných obchodech s bioetanolem, který se od příštího roku bude přimíchávat do pohonných látek.
V Unipetrolu přitom policie prověřuje například vazby jedné z obviněných, šéfky kabinetu náměstka ministra dopravy Ludmily Schwarzové, na místopředsedu dozorčí rady podniku a bývalého ministra průmyslu Miroslava Grégra.
A zatímco zástupci ostatních institucí jakýkoli kontakt s podnikateli, kteří podle detektivů upláceli od počátku, popírají, ex-ministr Grégr deníku Aktuálně v úterý nečekaně sdělil: Ano, lidé z Kolínského lihovaru se na mě skutečně obrátili a "chtěli konzultace".
Hledá se 14 milionů
V případu už úřady obvinily osm lidí, z toho čtyři sociální demokraty - včetně Jana Hanáčka, bývalého poradce prvního místopředsedy vlády Zdeňka Škromacha. V hlavní části příběhu, který se týká chystaných transakcí s biolihem, jde minimálně o patnáct milionů.
Ty podle policejní verze poskytli zástupci kolínského lihovaru. Detektivové mají důkazy, že milion směřoval k tajemníkovi státního fondu dopravní infrastruktury Josefu Lázničkovi a právě Ludmile Schwarzové, člence širšího vedení ČSSD.
Nyní se úřady snaží dohledat, kam doputovalo zbývajících čtrnáct milionů.
Grégr: Žádost o konzultace
"Vycházíme z toho, že kolínský lihovar si chtěl pojistit obchody s bioetanolem, které se naplno rozeběhnou v příštím roce. V době, kdy se úplatky rozdělovaly, platilo vládní rozhodnutí, podle něhož měla mít velký vliv na tyto transakce Správa státních hmotných rezerv. Přes Čepro a společnosti Unipetrolu zase na trh proudí pohonné hmoty, do nichž se bude biolíh přimíchávat a s nimi bude třeba uzavírat obchodní smlouvy," uvedl důstojník z policejního prezidia detailně obeznámený s případem.
Podezření policie vychází zejména z odposlechnutých telefonních hovorů a osobních vazeb jednotlivých aktérů kauzy.
Nyní do těchto informací přibývá nová - vyjádření exministra Grégra pro Aktuálně.cz: "Obrátili se na mě zástupci kolínského lihovaru, zda bych byl ochoten s nimi konzultovat vybudování biojednotky. A současně chtěli konzultace na vytvoření věděcko-technického parku v Kolíně. Já jsem jim řekl, že tyto věci budou možné, až k tomu budou legislativní podmínky. A že samozřejmě proběhne výběrové řízení," uvedl Grégr.
"Samozřejmě, to celé proběhlo bez zmínky úplatku. O tom jsem od nich nikdy neslyšel ani slovo," dodal někdejší vlivný člen kabinetu Miloše Zemana.
Možná jsme se potkali
V textu obvinění jednotlivých osob kauzy Biolíh stojí. "Úplatek byl použit k podplácení i dalších dosud nezjištěných osob, kterým byla předána finanční hotovost s cílem využít jejich vlivu při eventuálním pokračování výběrového řízení, či přidělení licence na výrobu bioletanolu a získání odběratelsko-dodavatelských smluv."
Oslovení zástupci Čepra, státních hmotných rezerv i Unipetrolu popírají, že by se členy zatčené skupiny o bioetanolu kdykoli jednali. Někteří - jako například šéf státních hmotných rezerv - jen přiznávají, že se v minulosti "mohli setkat". A to právě proto, že je spojovalo členství ve stejné straně, vládní sociální demokracii.
"O bioetanolu jsem s nimi rozhodně nejednal a nevím o tom, že by s nimi mluvil někdo z mých podřízených. Ale je možné, že jsme se potkali někde mezi spoustou dalších lidí," sdělil Aktuálně.cz šéf státních hmotných rezerv Jan Žižka, někdejší poslanec za ČSSD.
Rovněž mluvčí Čepra Tomáš Zikmund rozhovory o bioetanolu striktně popřel. "Nic takového ani jednou neproběhlo," uvedl.
Exministr Grégr naopak deníku Aktuálně.cz otevřeně potvrdil, že klíčovovou postavu kauzy, olomouckého lobbistu Františka Vybírala, zná. O Ludmile Schwarzové pak řekl, že "mají přátelské vztahy".
Obvinění zatím mlčí
Jedinou postavou, která sama o sobě může rozkrýt celou síť úplatků, je už zmíněný lobbista František Vybíral. Právě on v případu figuruje jako prostředník mezi státními úřadníky a zástupci kolínského lihovaru.
Na účet Vybíralovy dcery loni 16. prosince dorazilo patnáct milionů z oficiálního účtu Bioferm - lihovar Kolín. Krátce poté peníze z konta zmizely.
František Vybíral ovšem stejně jako ostatní obvinění zatím odmítá vypovídat. Všichni ovšem prostřednictvím advokátů jakoukoli vinu striktně popřeli.
Na celou kauzu stále platí rovněž oficiální informační embargo státního zástupce. Mluvčí Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Blanka Kosinová k zjištěním Aktuálně tudíž uvedla jen: "Jsme na samém počátku vyšetřování. Pracovníci útvaru budou samozřejmě prověřovat i další aktivity a kontakty stíhaných osob."