On-line přenos z oslav 105. výročí založení Československa končí. Redakce Aktuálně.cz děkuje čtenářům za pozornost.
Prezident Petr Pavel udělil v sobotu večer vůbec svá první vyznamenání. Ocenění si od něj převzalo celkem 62 osobností. Podívejte se v grafice Aktuálně.cz, kdo všechno obdržel ve Vladislavském sále státní vyznamenání.
Slavnostní ceremoniál, kterému během dnešního večera ve Vladislavském sále přihlíželo na 700 hostů, je u konce.
Mezi oceněnými byl také hudebník a disident Vladimír Mišík, který si Medaili Za zásluhy odmítl převzít z rukou předešlého prezidenta Miloše Zemana.
Za Zásluhy 1. stupně byl oceněn československý motocyklový závodník Květoslav Mašita, dokumentaristka a bývalá politička Olga Sommerová, herec Petr Kostka či pěvkyně Magdalena Kožená. Vyznamenání in memoriam pak dostal také diplomat Martin Povejšil, který letos v létě náhle zemřel. Medaili za něj převzala jeho manželka.
Medaile Za hrdinství dnes získalo sedm laureátů. Posmrtně ji obdrželi českoslovenští piloti RAF Oldřich Doležal a Stanislav Zimprich a Josef Bernat. Ocenění získal i Jiří Pavel Kafka, který je posledním žijícím českým letcem, který působil 311. československé bombardovací peruti RAF.
Ocenění dostali také policisté Martin Salay a Jiří Štěpánek. Medaili za hrdinství má i Pavel Farka, který stejně jako civilista Petr Jirout zachránil lidský život.
Medaili za Zásluhy 1. stupně dostal také herec a prezident Karlovarského filmového festivalu Jiří Bartoška. Stejné vyznamenání prezident udělil také básníkovi a umělci Miloni Čepelkovi.
Petr Pavel ocenil za Zásluhy 1. stupně astronoma a astrofyzika Jiřího Grygara.
Prezident Pavel udělil první a nejvyšší vyznamenání, Řád Bílého lva, celkem šesti lidem. Jsou jimi expremiér a bývalý šéf Senátu Petr Pithart, bývalý předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský, exministr zahraničí Karel Schwarzenberg (TOP 09), in memoriam vojáci Karel Mareš a František Pecháček, a generál a jeden ze spoluzakladatelů Československa Milan Rastislav Štefánik.
Medaili Za hrdinství prezident udělil i podpraporčíkovi Pavlovi Farkovi,
příslušníku Hasičského záchranného sboru Jihočeského kraje, který
zachránil život těžce zraněnému motorkáři.
Medaili Za hrdinství in memoriam udělil prezident Pavel plukovníkovi Oldřichu Doležalovi, pilotovi 311. československé
bombardovací perutě RAF, za hrdinství v boji. Vyznamenání předal i plukovníkovi ve výslužbě Jiřímu Pavlu Kafkovi, poslednímu žijícímu českému letci, který za druhé světové války rovněž působil v 311. československé bombardovací peruti RAF.
Také zpěvačka a signatářka Charty 77 Marta Kubišová získala řád Tomáše Garrigua Masaryka.
Řád Tomáše Garrigua Masaryka dostal rovněž spisovatel, dramatik a exministr kultury či první předseda Poslanecké sněmovny Parlamentu Milan Uhde.
Řádem Tomáše Garrigua Masaryka 1. třídy byla oceněna Zdeňka Mašínová,
zdravotní sestřa a dcera hrdiny protinacistického odboje generálmajora
Josefa Mašína, která byla v souvislosti s odbojovou činností svých
bratrů Ctirada a Josefa vězněna komunistickým režimem a vystavena
útisku a pronásledování.
In memoriam získali vyznamenání dostali Řádu Bílého lva brigádní generál Karel Mareš i voják Československé armády František Pecháček.
Mezi vyznamenanými, kteří získali ocenění Řádu Bílého lva, jsou i politik a bývalý místopředsedova vlády Karel Schwarzenberg.
Řádem Bílého lva občanské skupiny 1. třídy byl oceněn i Pavel Rychetský. Právník, politik, bývalý místopředsedova vlády, ministr spravedlnosti, senátor a předseda Ústavního soudu České republiky získal vyznamenání za vynikající zásluhy o stát v oblasti politiky
Prezident Pavel udělil Řád Bílého lva občanské skupiny 1. třídy právníkovi, politologovi, politikovi a vysokoškolskému pedagogovi Petru Pithartovi.
Česko může ve světě hrát první ligu. I to jsou slova, která zazněla během Pavlovy úvodní řeči před ceremoniálem, během nějž předá státní vyznamenání 62 osobnostem. "Všichni, které dnes ocením, jsou důkazem toho, že překonávání překážek má smysl. Tento sál nikdy nebude dost velký na to, aby se sem všechny takové příběhy vešly. Ocenění by si zasloužily i děti, které brání své spolužáky před šikanou, rodiče samoživitelé, všichni, kteří se starají o své blízké s postižením i ti, kteří pomáhají potřebným," uzavřel prezident svou řeč.
Podpora demokracie je v České republice podle prezidenta Pavla dlouhodobě slabší než v západních zemích. Varoval před vzestupem populismu.