10 otázek, zda je Česko připraveno na další vlnu pandemie. Zatím je tu několik slabin

Česko potřebuje více testů, lepší trasování, kvalitnější práci hygieniků, hustější síť státních laboratoří. To je klíč k tomu, aby zvládalo boj proti pandemii koronaviru. Na problémy upozorňuje premiér Andrej Babiš i jeho kritici. Už z toho je zřejmé, že tento boj má vážné rezervy. Deník Aktuálně.cz zmapoval deset klíčových oblastí a obrátil se i na ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha.

Když se ve středu pustili hygienici v Jihočeském kraji do testování zaměstnanců firmy InTiCa Systems AG v Prachaticích, vše působilo jako na drátku. Přímo ve firmě stál stan, v němž hygienici během několika hodin odebrali vzorky stovkám lidí, dva mobilní týmy vzorky vzápětí odvážely na testování a hygienici slibovali, že výsledky budou co nejrychleji.

Právě tak by měl fungovat souboj s nebezpečnou i nevyzpytatelnou nákazou po celém Česku. Jenže: Jihočeský kraj je spíše výjimkou, vzorem pro ostatní. Na některých jiných místech přetrvávají problémy, které by mohly dostat Českou republiku do těžkých potíží, pokud by počet případů nákazy významně narostl.

"Těch problémů, které řešíme, je strašně moc," prohlásil premiér Andrej Babiš ve středu večer. Od prvního případu koronaviru v Česku už přitom uteklo pět měsíců a premiér a jeho vládní kolegové tvrdili, jak je země na další vlnu připravena.

Když se deník Aktuálně.cz zeptal ve čtvrtek ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha, zda vláda nezaspala a neměla začít řešit různé problémy dříve, Vojtěch tvrdil, že o zaspání nemůže být řeč.

"Není to tak, že bychom se jenom dívali do zdi a teď najednou jsme začali něco řešit. Všechny věci řešíme průběžně, některé od března. Ovšem ani Řím nebyl postaven za den," reagoval Vojtěch. Hájil se například tím, že existuje systém elektronické žádanky, přes kterou se ve většině případů rychle dostává k odběrům kolem 95 procent všech lidí, kteří chodí na testování.

"Například tato žádanka není novinka, funguje nějaký čas a byla vyvinuta na našem ministerstvu zdravotnictví ve spolupráci s experty. Elektronizaci zdravotnictví děláme v přímém přenosu v průběhu několika měsíců, ve standardním režimu by se vytvářely tři roky. A ještě by to dělaly nějaké předražené IT firmy," tvrdí ministr zdravotnictví.

I přes jeho slova ale řada lidí, kteří onemocněli, poukazuje na to, že systém nefunguje dobře. Mluví o tom, že se marně obracejí na hygieniky či praktické lékaře s žádostí o pomoc, případně se dlouho domáhají odebírání vzorků či trasování těch, kteří by mohli být také nakaženi.  

Příští týdny a měsíce ukážou, jak na tom ve skutečnosti Česko je a jak Vojtěch s premiérem a dalšími členy vlády zemi na případnou druhou vlnu připravili. Systém boje proti koronaviru by prověřil až případný větší nárůst případů, těch je sice více oproti minulým týdnům, ale zatím ne takový jako v nejhorší krizi. 

Podle čtvrtečních ranních informací z webu ministerstva zdravotnictví ve středu přibylo v Česku 278 nových potvrzených případů nákazy, takže celkové číslo se přehouplo přes 16 tisíc lidí, kteří se nakazili koronavirem. Potvrzuje se také pravidelný nárůst nemocných. Ve středu šlo o druhý nejvyšší od června. Poslední zhruba dva týdny vytrvale roste také počet lidí aktuálně trpících covidem-19. Ve středu bylo případů 4290, což je nejvíce od 16. dubna.

Zdravotnice v pavilonu na výstavišti Zahrady Čech v Litoměřicích testuje vzorek na zjištění úrovně kolektivní imunity vůči onemocnění covid-19.
Zdravotnice v pavilonu na výstavišti Zahrady Čech v Litoměřicích testuje vzorek na zjištění úrovně kolektivní imunity vůči onemocnění covid-19. | Foto: ČTK

Nízký počet testovaných

Ano, toto je skutečně velká potíž, byť ministr zdravotnictví Adam Vojtěch společně s řadou odborníků pracují na tom, aby možnost testování byla větší než dosud. "Zatím je kapacita kolem 17 tisíc testovaných denně, pracujeme ale na tom, aby bylo například více odběrových míst i laboratoří na testování vzorků. Cílem je počet ještě navýšit přes páteřní síť laboratoří," říká Vojtěch. Záměrem je dosáhnout až 25 tisíc testů denně, pokud by fungovaly všechny laboratoře - ať státní, nebo soukromé.

Odběrová místa a státní laboratoře mají být co nejblíže k sobě, aby bylo možné odebrat lidem vzorek, rychle ho otestovat a co nejdříve jim sdělit výsledek. Žádné zbytečné průtahy. Povolení testovat na nový koronavirus má v Česku 106 laboratoří, kromě nemocnic a zdravotních ústavů jde většinou o soukromá zařízení.

Příkladem, jak se situace mění, může být Fakultní nemocnice Ostrava. Ve chvíli, kdy v tomto regionu nastal prudký nárůst nákazy, nemocnice testy nedělala, což ostře kritizoval i premiér Andrej Babiš. Tento týden ale v nemocnici vzniklo covid centrum, ve kterém budou odborníci testovat zpočátku kolem 400 vzorků denně. "Reagujeme na požadavky premiéra Babiše a ministra Vojtěcha, abychom zvýšili kapacitu," oznámil ředitel nemocnice Jiří Havrlant.

Než se ale celá síť "páteřních laboratoří" rozběhne, bude to nějaký čas trvat. K testování bude potřeba připravit spoustu věcí, jako jsou například technologie, chemikálie a v neposlední řadě také lidé. Podle ministra má být v každém kraji minimálně jedna laboratoř, která bude "páteřní".  

"Je nutné, aby tyto páteřní laboratoře byly připraveny testovat od pondělí do neděle, nebyly žádné prodlevy. Aby, pokud vzorek doputuje, byla dodržena maximální lhůta nastavená od 17. dubna, a to 48 hodin pro vyšetření daného vzorku. V některých laboratořích se toto ne vždy děje, proto tvoříme onu páteřní síť, aby tam byla daná garance," říká ministr.

 

Právě se děje

před 31 minutami

Hlídky zachránily 84 migrantů v Lamanšském průlivu

Hlídky vojenského námořnictva a francouzského četnictva zachránily v sobotu u pobřeží severní Francie 84 migrantů, kteří se na palubě čtyř plavidel pokoušeli překonat Lamanšský průliv a doplout do Británie. Ve dvou případech byly mezi trosečníky i ženy a děti.

Aktualizováno před 1 hodinou

AfD připravuje v Drážďanech volební program, v ulicích jsou demonstranti

Německo, ale normální. S takovým sloganem vstupuje Alternativa pro Německo do kampaně před zářijovými parlamentními volbami. 600 delegátů na víkendovém sjezdu v Drážďanech připravuje volební program. Původně měli vybrat i volební lídry, nakonec o nich ale budou hlasovat místo delegátů členové. 

Od rána se v saské metropoli konají proti AfD demonstrace, žádné střety s policií a ani násilnosti zatím hlášeny nejsou. 

Strana se kromě vnitřních třenic potýká s úbytkem příznivců na západě Německa. V březnových zemských volbách v Porýní-Falci a Bádensku-Württembersku strana přišla o třetinu voličů. Na východě Německa, konkrétně v Sasku, Sasku-Anhaltsku a Durynsku, zůstává AfD stále silná, dokonce se jí daří nové příznivce získávat.

Zdroj: ČTK
Další zprávy