Devatenáctiletá dívka z Rožnova pod Radhoštěm na Vsetínsku přežila dnes v noci skok ze sedmého patra panelového domu. Sebevraždou chtěla řešit své osobní problémy, ale zachránil ji hluboký sníh, do kterého dopadla.
"Nezpůsobila si žádné vážné zranění, zdravotníci ji převezli k ošetření do nemocnice," sdělila dnes mluvčí vsetínské policie Lenka Javorková.
Nejdelší volný pád? Z deseti kilometrů.
Přežít pád ze sedmého patra vypadá jako zázrak, jsou ale lidé, kteří dopadli na zem z mnohem větší výšky. V roce 1972 přežila letuška Vesna Vulovičová volný pád z výšky přes deset kilometrů. Nad tehdejším Československem vybuchla na palubě letadla bomba. Letadlo se zřítilo a Vulovičová byla jediná, kdo tehdy přežil.
Loni v květnu vypadla v italském Turíně ze čtvrtého patra stodvouletá paní. Přežila možná i díky tomu, že její pád zpomalil dětský stan. Podobně pak volné pády letců za druhé světové války zbrzdily stromky a křoví.
Na začátku prosince přežila mladá Američanka pád z osmdesáti metrové výšky, když se jí neotevřel padák. Podívejte se na video.
Při pádu z velké výšky může člověk dosáhnout takzvané "konečné rychlosti". Ve vakuu by padající předmět nabíral stále větší rychlost, ovšem v atmosféře působí odpor vzduchu a rychlost pádu průměrného člověka se tak podle serveru popularmechanics.com zastaví zhruba na 120 km za hodinu. Člověk se prý při takové rychlosti po dopadu na zem ještě odrazí jako míč.
Přežít pád ze výšky čtvrtého patra už je zázrak
Přestože lékaři záchranné služby považují za rizikový jakýkoliv pád z větší výšky, než je výška postavy, přežít pád z vyššího patra nemusí být taková výjimka.
"Hodně však záleží na charakteru povrchu, kam člověk dopadne a na dalších případných překážkách, které mohou pád zbrzdit, zpomalit či přesměrovat," říká šéf dispečinku pražské záchranné služby Ondřej Franěk. Jeden případ "pádu z velké výšky" si sám pamatuje. "Vyjížděli jsme k případu muže z Kladna, který vypadl ze sedmého patra a přežil," říká.
Britský deník Guardian uvádí, že pokud člověk padá z větší výšky, má se snažit dopadnout na bok. Rychlost dopadu se pak rozloží mezi paty, lýtka, stehna, hýždě a ramena.
Většinou jsou však podle záchranářů pády z více než patnácti metrů smrtelné a jejich přežití je tak považováno skoro za zázrak. "Neexistuje však žádná práce, která by se tím zabývala na seriózním podkladě," říkají pražští záchranáři.