Byznys - Stát se vyhne placení stamilionů korun za zpackané vyšetřování korupce ve známé kauze Biolíh spojené s politiky sociální demokracie. Jeden z aktérů celé kauzy, podnikatel Jaromír Janata, totiž prohrál soudní při, v níž žádal odškodnění za to, co mu zatčení a obvinění z úplatkářství způsobilo v podnikání.
Kauza Biolíh byla označována za největší tažení proti korupci ve státní správě od roku 1989 a stala se součástí takzvané Kubiceho zprávy. O ní je Jiří Paroubek dodnes přesvědčen, že ho stála premiérské křeslo.
Policie v roce 2006 pozatýkala skupinu lidí kvůli podezření, že uplácením ovlivňovali rozhodování státu. Korupce se dotkla úředníků ministerstva dopravy a státního fondu infrastruktury, mezi obviněnými bylo i několik vlivných členů ČSSD.
Kvůli podezření z korupce byla vyšetřována úřednice ministerstva dopravy Ludmila Schwarzová, tajemník Státního fondu dopravní infrastruktury Josef Láznička, náměstek ministra dopravy Petr Pospíchal a Jan Hanáček, bývalý tajemník místopředsedy vlády a ministra práce a sociálních věcí Zdeňka Škromacha.
Mezi zatčenými byl také podnikatel Jaromír Janata, jeden z majitelů společnosti Bioferm. Ta měla v Kolíně stavět továrnu na výrobu bioethanolu. Policie obvinila Janatu z toho, že společně s dalším spoluvlastníkem Biofermu Rostislavem Polákem poskytli lobbistovi Františku Vybíralovi 15 milionů korun, které měly údajně sloužit na úplatky pro státní úředníky, aby kolínskému lihovaru pomohli získat miliardové zakázky na výrobu a obchod s biopalivy.
Státní zastupitelství ale jejich stíhání zastavilo s tím, že zmíněná částka byla řádnou půjčkou pro Vybírala. A Janata stát zažaloval. Soudy mu vyhověly - za téměř dvouměsíční nezákonnou vazbu dostal podnikatel necelý milion korun.
Janata chtěl ale také odškodnění za to, že mu zatčení a podezření z úplatkářství znemožnilo postavit továrnu na bioethanol, a tím přišel o zisk. A proto ještě chtěl po ministerstvu spravedlnosti vyplatit přes 50 milionů korun.
„V důsledku jeho trestního stíhání a výkonu vazby nemohla společnost Bioferm – lihovar Kolín realizovat projekt výstavby továrny na výrobu bioethanolu, čímž jí ušel zisk, na němž by se jako akcionář podílel do výše žalované částky,“ uvedl Janatův právník v dovolání k Nejvyššímu soudu.
Nejvyšší soud ale Janatův požadavek odmítl. Podle soudců mu žádná škoda jako akcionáři firmy nevznikla. V případě nerealizované výroby bioethanolu o peníze mohla podle soudu případně přijít společnost, která továrnu chtěla stavět, ne ale Janata jako její akcionář.