Za kulisy událostí - Rodící se aféra s mnohamilionovými částkami na účtu nepracující manželky jihočeského politika Pavla Dlouhého připomněla Čechům jméno muže, který shodou okolností bude z pozice své nynější funkce řídit největší chystanou investici české diplomacie v zahraničí.
Bude to totiž někdejší ministr zemědělství a místopředseda ODS Petr Gandalovič, kdo jako velvyslanec Česka ve Spojených státech bude u stavby nové budovy velvyslanectví ve Washingtonu.
Nyní se ukazuje (jak zjistil deník Aktuálně.cz), že za jeho éry ve vládě odešlo ze zdrojů řízených resortem zemědělství více než 86 milionů korun do firmy Rybářství Třeboň, za níž stojí kmotr Dlouhý. A právě z této firmy přišly (to zjistil deník MF Dnes) desetimilionové sumy na účet paní Dlouhé.
Tolik na vysvětlenou, co se kolem Gandaloviče vyrojilo na domácí scéně.
Když se vrátíme zpět do USA a ke stavbě ambasády, je třeba připomenout, že Petr Gandalovič zde před deseti lety jako konzul spouštěl rekonstrukci České národní budovy v New Yorku, z níž se stal největší investiční debakl ministerstva zahraničí. Původní rozpočet na ni byl 235 milionů korun, účet se ale v roce 2008 zastavil až na 812 milionech.
Výstavbu nové ambasády ve Washingtonu už vláda rozhodla (plánovaný rozpočet 609 milionů korun) a někdejší konzul připouští, že bude při řízení akce vycházet z toho, co se naučil při přestavbě národní budovy...
„Stejně jako ústředí ministerstva zahraničí, tak i tým tady v USA bude při stavbě nové budovy velvyslanectví vycházet ze zkušeností i během rekonstrukce České národní budovy v New Yorku,“ řekl deníku Insider velvyslanec Gandalovič, ovšem s dovětkem, že tentokrát české úřady nebudou opakovat minulé chyby.
Gandalovič na přelomu století podepisoval za ministerstvo zahraničí kupní smlouvu na tehdy zdevastovaný krajanský barák na prestižní newyorské adrese na manhattanské Upper East Side. Od krajanů ji český stát koupil za symbolický jeden dolar, ovšem s příslibem rekonstrukce.
Gandalovič podle svých slov zařizoval hlavně stavební povolení, výběrová řízení se prý vedla hlavně v Praze, nikoli v New Yorku, kde šéfoval českému úřadu.
„Průběh stavby, kterou nazýváte problematickou, je primárně věc období po roce 2002,“ naráží Gandalovič na rok odjezdu ze své první diplomatické mise v USA.
V roce 2010 se rekonstrukcí v New Yorku zabýval Nejvyšší kontrolní úřad a zjistil, že prodražení a zdržení celého projektu způsobila už dokumentace v počátcích, například to, že čeští úředníci si dostatečně nezjistili, jaké platí v USA stavební normy a předpisy, a dokumentace pro přestavbu se musela opakovaně přepracovávat a doplňovat.
Rekonstrukci připravoval tehdejší ministr zahraničí Jan Kavan (ČSSD). U projektu se posléze vystřídali i další šéfdiplomati. Slavnostnímu znovuotevření krajanské památky přihlížel až Karel Schwarzenberg, finišovalo se kvůli českému předsednictví EU.
Velvyslanec Gandalovič se doma nedávno připomenul také jako jedna z postav odposlechů pražských dvojčat Pavla Béma a Romana Janouška. Podle nahrávek se měl „Gandalf“ zúčastnit schůzky, která měla zajistit Bémovi podporu v ODS. Janoušek ale není jediným mužem s pověstí kmotra ODS, s nímž bývá Gandalovič spojován. Velmi blízké vztahy měl současný ambasador v USA i se severočeským podnikatelem Patrikem Oulickým. A nyní přichází jméno Pavla Dlouhého.