Objev dne - Už krátce poté, co Věci veřejné zformulovaly ultimátum pro zbytek koalice, navázali lídři ODS a TOP 09 kontakt se sociálními demokraty.
Podle zdrojů deníku Insider z Lidového domu i z koalice si během večera lídr ČSSD Bohuslav Sobotka s oběma koaličními politiky - Petrem Nečasem a Miroslavem Kalouskem - několikrát telefonoval.
O čem přesně hovořili, lze rekonstruovat v obecných obrysech a spíše podle toho, jak se události dále vyvíjely, ale šlo o dohody, jak uspořádat případné předčasné volby.
Bohuslav Sobotka kontakt s politiky ODS a TOP 09 popírá, hovoří však přitom jen o osobním setkání, nikoli o telefonátech. „Předseda byl v kontaktu s politiky koalice a nevidím v tom nic špatného,“ usvědčuje Sobotku z kličkování zdroj z Lidového domu, který je obeznámený s průběhem jednání.
To, o čem se jednalo a že se vůbec jednalo, však ještě více dosvědčuje Sobotkův názorový obrat, k němuž během noci dospěl ve věcech politické taktiky. Z původního plánu spojit předčasné volby se senátními a krajskými, který ještě během noci v České televizi po dohodě se svým šéfem opakoval předseda poslaneckého klubu Jeroným Tejc, přišel ráno na jednání grémia své strany s novým plánem.
„Popsal novou strategii a ostatní to odsouhlasili,“ líčí jeden z účastníků jednání.
Oč šlo? Volby se v Sobotkově hlavě posunuly z podzimu na červen – přesně tak, jak to během dneška navrhla ODS. Sobotka pak na tiskové konferenci v Lidovém domě zopakoval i Nečasův argument pro červnový termín - aby jednání o případné nové vládě neblokovalo sestavování státního rozpočtu.
Vystoupení ODS však odpoledne prozradilo, že je tu ještě jeden scénář, který spoléhá na rozkol ve Věcech veřejných a pak na pokračování koaliční vlády.
Jde o to, že část lidí z poslaneckého klubu i vedení VV se začíná odklánět od kursu nepsaného lídra Víta Bárty.
ODS naznačila, že Nečas by tuto možnost přijal, kdyby měl s TOP 09 a s poslanci, kteří se odvrátí od Bárty, „pohodlnou většinu“, jak říká.
Kolik poslanců by ji vytvořilo, neřekl, ale 101 či 102 hlasů by mu nestačilo – to řekl výslovně. ODS a TOP 09 mají společně 94 hlasů (počítaje v to Michala Doktora, který stojí mimo klub ODS, ale hlasuje s ním), takže kdyby byl Nečas minimalista, mluví o podpoře devíti poslanců VV.
Kdyby to vyšlo, paradoxně by se dokonal puč, o kterém už před rokem mluvila někdejší poslankyně VV Kristýna Kočí a který zkrachoval na tom, že na vzpouru proti Bártovi nesehnala v klubu dostatečnou podporu.
Štěpení mezi špičkami VV nasvědčují ranní události, kdy se ministři Peak, Dobeš a Janovský vzepřeli den starému rozhodnutí grémia, že ráno podají demise. Nikdo z nich to neudělal, všichni tři odmítli Radkovi Johnovi bianco rezignaci předat.
Zatímco Dobeš a Janovský změnu kursu naznačovali už dříve, Peak do středečního rána platila za loajálního stoupence Víta Bárty. S jeho ženou Kateřinou Klasnovou ji navíc pojí dlouholeté přátelství.
Peak je však mezi ministry jedinou poslankyní, takže pro revoltu chybí dalších osm jmen. Přidali by se zřejmě Viktor Paggio a Jana Suchá. Ve hře jsou i Lenka Andrýsová a Milan Štovíček. Z osobních ambicí či vztahů k Bártovi lze také odhadovat, že by se k rebelům mohli přidat Otto Chaloupka, Petr Skokan, Dagmar Navrátilová či dva poslanci, kteří za VV kandidovali jako členové SNK-ED, Jiří Štětina a Miroslav Petráň.