Byznys - Sídelní aglomerace, která nemá ani sto tisíc obyvatel, nemá šanci na budoucí vzestup.
Upozorňuje na to cenová mapa Českého statistického úřadu, který zjišťoval ceny bytů, rodinných domků a stavebních pozemků.
Pět aglomerací
Stavební pozemek v Praze stojí v průměru přes sedm tisíc korun za metr čtvereční. V Plzni a v Brně metr přijde obvykle na víc než dva tisíce, ve dvojměstí Hradec Králové - Pardubice a v Českých Budějovicích stojí přes patnáct set korun.
Tyto údaje ukazují, kde lidé chtějí bydlet. Vysoké ceny pozemků i bytů přitom přímo neodpovídají průměrným platům, které se v daných městech dají vydělat. Více závisejí na nabídce zaměstnání.
Ve všech zmíněných městech dosahuje nezaměstnanost maximálně osmi procent. Výjimkou je moravská metropole Brno s osmi a půl procenty, která přesto v únoru nedosáhla českého průměru 9,2 procenta.
Šance pro nová krajská města
Za příklad města, kde mohou poptávka po novém bydlení a dobré výdělky zvýšit ceny nemovitostí, slouží Liberec, kde nezaměstnanost poklesla pod deset procent a kde stavební pozemky obvykle stojí přes tisíc korun za metr čtvereční. Cena průměrně velkého staršího rodinného domku tam ovšem dosáhla 3,1 milionu korun, a tím se severočeské centrum zařadilo na šesté místo v republice.
Podobný vzestup slibují údaje o nezaměstnanosti a ceně nemovitostí také Zlínu, Jihlavě, Olomouci a Karlovým Varům.
Potíže pražských periferií
Nové krajské metropole mohou dohnat tradičně bohatší města, jako jsou Brno a Hradec Králové, kde nezaměstnanost za poslední rok i vzrostla. Už se to podařilo dříve zanedbané Plzni, kde jsou po Praze nejdražší pozemky. Průměrné ceny starších rodinných domů (700 metrůkrychlových) se v Brně, Hradci a Plzni drží v intervalu 3,2 až 3,3 milionu.
Pražské ceny se nedají s ostatními městy srovnávat, například starší rodinný dům se kupuje v průměru za 6 milionů. Přesto se ani pražské bohatství nezvětšuje.
Ceny nových bytů tu za poslední tři roky poklesly o devět procent, u starších bytů dokonce o 13 procent. Tento pokles se příliš neliší od zbytku republiky a po předloňské stabilizaci se loni opět rozběhl.
„Klesají ceny v okrajových částech, cena nemovitostí v centru se stabilně zvyšuje,“ upřesnil ředitel Mrázek.
Venkov bez rekonstrukcí
Nemovitosti v malých městech a odlehlých regionech se cenami nemohou s aglomeracemi srovnávat. Průměrný starší byt (61 metrůčtverečních) stojí na Chomutovsku necelých 400 tisíc. Jen o málo vyšší ceny statistici evidují v nezaměstnaností stejně postižených městech Most a Teplice. V Plzni se nekoupí šedesátimetrový byt pod jeden a půl milionu, v Karlových Varech jsou ceny v průměru o 100 tisíc korun nižší.
Metr čtvereční stavebního pozemku na Hodonínsku přijde na 309 korun, ještě nižší jsou ceny v okresech Prachatice a Plzeň-jih. Z těchto regionů se dá za prací dojíždět, například jižní okolí Plzně má jen šestiprocentní nezaměstnanost. Ani blízkost prosperujícího města ale nezaručí rozvoj venkovského okresu.
Ceny nemovitostí v odlehlých regionech přitom ztrácejí na hodnotě tím, že lidé nemají peníze na jejich rekonstrukce. Statistický úřad hodnotí opotřebovanost bytů a rodinných domků. Hůře se hodnotí, kde větší část původního vybavení neplní správně svou funkci.
V Praze jsou rodinné domky opotřebované z jedné pětiny, v krajských městech z jedné třetiny a v malých obcích do dvou tisíc obyvatel ze dvou třetin.