Objev dne - Českému sportu akutně hrozí, že zchudne o dalších 800 milionů korun. "Ministr financí nám v létě slíbil, že tu položku zařadí do střednědobého plánu státního rozpočtu pro příští rok. Ale není tam," zlobí se Jiří Kejval, místopředseda Českého olympijského výboru.
O co jde? O náhradu za výpadek příjmů, který českému sportu způsobila změna loterijního zákona. Sportovci počítali s tím, že těchto 800 milionů budou nyní od státu dostávat pravidelně. "Byla to ale jednorázová pomoc. A sportovci to vždycky věděli," nemíní o věci diskutovat ministr financí Miroslav Kalousek.
Kejval ve čtvrtek o problému jednal s Petrem Nečasem. "Hovořili jsme spolu asi dvacet minut, pan premiér se o věc živě zajímal. A požádal mě, abych mu zpracoval písemný podklad," říká Kejval.
Pád sportovní lobby, za jejíž zájmy vedle Kejvala bojuje ve vysoké politice také Miroslav Jansta, šéf ČSTV, začal okamžikem, kdy ve vládě po odchodu Josefa Dobeše z postu ministra školství ztratila svého hlavního spojence.
A Kalousek toho hbitě využil. "Slib ministrů školství a financí zněl: ve střednědobém výhledu výdaje na sport neklesnou pod základnu roku 2011. Těch 800 milionů bylo skutečně jednorázová pomoc, mimo tuto základnu," řekl ministr financí deníku Insider.
Kejval s Janstou se teď situaci snaží zvrátit přímo u premiéra. Opřít se ovšem hodlají také o sociální demokraty, k nimž má Jansta díky své minulosti blízko.
Zejména senátoři ČSSD přitom již nyní o ministrovi financí říkají, že je tak trochu podfoukl. V roce 2011 totiž podpořili novelu zákona o zdanění hazardu výměnou za Kalouskova slova, že sportu přidá 800 milionů ze státního rozpočtu.
"On vždycky říká, co se mu hodí. Každopádně nás všechny tak trochu potahal za nos," říká senátor za ČSSD Jozef Regec, bývalý reprezentant v cyklistice. "A sport teď peníze nemá, vyčerpali jsme se olympiádou a jsme tam, kde jsme byli. Garance nemáme žádné."
Za rok 2012 dostane český sport od státu tři miliardy korun. "Pokud bychom měli dostat od státu jen 2,2 miliardy, bylo by to velmi špatné. Těch 800 milionů je pro nás otázka života a smrti. Jestli je nedostaneme, tak je to úplný konec," tvrdí Kejval.
"Vysvětloval jsem panu premiérovi, že právě tyhle peníze šly všechny na mládež. Vytvářely tisíce pracovních příležitostí," dodává.
Změnou loterijního zákona přišel český sport o 2,5 miliardy korun. Zatímco dříve směly kasina, loterie či sázkové kanceláře posílat podíly ze svých příjmů na veřejně prospěšnou činnost, tedy zejména na sport, kulturu a charitu, letos si ty peníze vzal formou daně stát.
A přesměroval je pak do rozpočtů obcí. I tam si na ně sport zkouší sáhnout.
"Ale moc se to nedaří, je špatná ekonomická situace, radnice mají nižší příjmy, než plánovaly, tak si z toho saturují rozpočty," říká Kejval. Například v Praze leží veškeré příjmy z loterijní daně na bankovním účtu a sport z nich zatím neviděl ani halíř. Přitom po započítání splátek by se na tomto pražském účtu měla úhrnně objevit až miliarda korun z loterijní daně.
Sportovní lobbisté tak v této chvíli hrají vysokou hru o vpodstatě všechny své hlavní příjmy - paralelně s bojem o zachování státního příspěvku 800 milionů korun se totiž navíc musí pokusit změnit i zákon o hazardu.
"Chtěli bychom, aby se pět procent výtěžku loterijní daně nasměrovalo do sportu. Mělo by to být zhruba 400 milionů korun," míní Kejval. "Ale těch 800 milionů kompenzace potřebujeme také."
Něco chtít a něco opravdu dostat je ale - jak naznačuje taktika "soupeře Kalouska" v kauze 800 - ve sportu velmi znatelný rozdíl…