Italové získali miliardovou zakázku na ochranu Česka před blackouty

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
30. 3. 2014 17:05
Skupina Tamini vyhrála tendr na výstavbu dvou transformátorů na hranicích s Německem, které mají bránit českou síť před velkými přetoky elektřiny z německých větrných elektráren na severu země.
Foto: Tomáš Kunc

Byznys – Před blackouty elektřiny ochrání Česko Italové. Skupina Tamini vyhrála tendr na výstavbu dvou transformátorů na hranicích s Německem, které mají bránit českou síť před velkými přetoky elektřiny z německých větrných elektráren na severu země. Italové vyhráli díky ceně. Tamini nabídla jednu miliardu korun, což bylo výrazně méně, než požadovala konkurence. Smlouva má být podepsána do deseti dnů.

Informaci Insideru potvrdily dva na sobě nezávislé zdroje ze státem vlastněné společnosti ČEPS, provozovatele české přenosové soustavy. Ta tendr vypisovala a bude ho zároveň celý financovat. „Výběrové řízení probíhá od 31. července 2013. Máte pravdu, že se blížíme ke konci, ale nechtěl bych zveřejňovat podrobnosti dříve, než bude podepsána smlouva,“ uvedl člen představenstva ČEPS Milan Kovařík.

Italové tak v tendru porazili největší výrobce ochranných transformátorů s řízeným posunem (phase-shifter) – společnosti ABB, Siemens a Alstom. Transformátory mají být uvedeny do provozu na konci roku 2016.

Stroje na regulaci toku elektrického proudu do Česka budou postaveny dva. Oba se budou nacházet v rozvodně Hradec u Kadaně.

Miliardu stojí jen samotná zařízení. Celá výstavba vyjde ČEPS na více než dvě miliardy korun. „Očekáváme investici ve výši až 2,5 miliardy korun. To je ale cena celého projektu, který kromě transformátorů zahrnuje výkupy pozemků, projektové práce, terénní úpravy a tak dále. Samotné stroje z toho tvoří pouze část rozpočtu,“ podotkl Kovařík.

Německá zelená elektřina

Hlavním důvodem pro výstavbu transformátorů je hrozba blackoutu, s níž se Česko v uplynulých letech několikrát setkalo, naposledy v létě loňského roku. Blackout nastává, když nekontrolované přetoky elektřiny naruší síť tak, že se kvůli ochraně začne sama vypínat.

Důvodem těchto přetoků jsou hlavně německé slunečné a větrné elektrárny na pobřeží Severního a Baltského moře. Elektřina z nich putuje na jih země, kde je soustředěn průmysl. Německá přenosová infrastruktura však na tyto toky nestačí, proto na jih země cestuje německá elektřina přes Česko, čímž občas dochází k nekontrolovaným přetokům.

Němci navíc letos plánují zvýšit výrobu z obnovitelných zdrojů o dalších deset procent, podíl větrných elektráren se zvýší o patnáct procent.

Kromě Německa mohou českou přenosovou soustavu ohrozit také přečerpávací elektrárny v rakouských Alpách či nedostatek elektřiny na Balkáně. V případě nedostatku elektřiny totiž do regionu proudí elektřina z jiných zemí přes střední Evropu, tedy i Česko.

Investice za 60 miliard

Datum spuštění transformátorů hodlá Česko koordinovat s Polskem. Na německo-polských hranicích totiž do konce roku 2016 mají tato zařízení stát také, jelikož se Poláci potýkají se stejnými problémy jako Češi.

Výstavba transformátorů s řízeným posunem není ojedinělý projekt, využívají se v polovině Evropy. Přestože se nevyrábějí ve velkém, proti německé elektřině se již delší dobu chrání i země Beneluxu, které také vystavěly transformátory, aby se bránily přetokům elektrické energie z Německa.

Pro ČEPS se však nebude jednat o jedinou investici. Do roku 2025 plánuje do přenosových sítí investovat celkem okolo šedesáti miliard, necelých pět miliard korun ročně.

Italská skupina Tamini se specializuje na výstavbu phase-shifterů. Firma v roce 2012 hospodařila s provozním ziskem před odpisy a daněmi 7,7 milionu eur (194 milionů korun). Tržby činily 120 milionů eur (tři miliardy korun).

Před měsícem navíc italský provozovatel tamní přenosové soustavy, společnost Terna, oznámil budoucí převzetí skupiny Tamini i jejích dceřiných firem.

Nikita Poljakov

 

Právě se děje

Další zprávy