Dukla je politicky i obchodně propojená s Plzní. Spartě nedá zadarmo ani "ň"

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
9. 5. 2012 13:50
Fakt, že v minulém kole nenasadila Dukla v Teplicích klíčové hráče Lietavu a Gedeona, to aby nedostali osmou žlutou kartu a proti Spartě v sestavě nuceně nescházeli, svědčí o mnohém.
Foto: Tomáš Kunc

Inside Sport - Jsou už země, kde se ligové soutěže dohrávají vyloženě systémem play-off, jako třeba v Nizozemsku či v Belgii, nebo alespoň s oddělením vrchní části tabulky. Například v Turecku.

Oproti standardnímu typu soutěže (každý s každým doma a venku) mají moderní herní modely jednu velkou výhodu: proti účastníkovi boje o titul či o účast v evropských pohárech stojí vždy stejně, nebo podobně motivovaný protivník.

To v Česku je velmi cítit, jestli hrajete proti soupeři, kterému stále jde o poháry či záchranu, nebo zda už váš protivník celou soutěž jen tak v klidu dohrává, protože si hoví v klidném středu tabulky.

Jsou tu ovšem speciální případy. Když například Slovácko hrálo v pátek v Liberci jako o život, hned se zákulisím nesla jako jeden hlas spekulace, že to není normální a že hráči Slovácka museli mít pro to utkání nějakou speciální motivaci.

Co si pod tím představit? Například pytel peněz ze Sparty nebo z Plzně (nebo od obou). Právě Liberec se totiž se Spartou a Plzní pořád přetahuje o mistrovský titul. A Slovácko mu body vzalo, takže se finiš ligy notně zdramatizoval.

Dnes večer kope Plzeň v předposledním kole s Příbramí, Liberec v Jablonci a Sparta na Dukle. A tady nejspíš vstoupí do hry „politické“ zákulisní vazby.

Příbram bude asi neutrální, u Peltova Jablonce lze očekávat, že může bojovat za Křetínského Spartu, protože právě spolupráce se šéfem letenského klubu vynesla Peltu do čela Fotbalové asociace ČR.

Jindřich Rajchl, předseda dozorčí rady Dukly, sice kandidoval na předsedu jak proti Peltovi, tak proti majiteli plzeňského klubu Tomáši Paclíkovi, jenže volby jsou pryč a blok Dukla+Plzeň je v zákulisí vnímán jako jedno tělo, jedna duše.

Hlavním fotbalovým guru tohoto společenstva je Roman Berbr, předseda Plzeňského krajského fotbalového svazu, člen výkonného výboru FAČR, životní druh Dagmar Damkové, předsedkyně komise rozhodčích FAČR, a vládce valných hromad FAČR (minimálně ve sféře české komory).

Berbra s Rajchlem dal před lety dohromady expředseda fotbalového svazu František Chvalovský. Toho právě Rajchl zastupuje v jeho soudních přích jako advokát. (V první instanci „vyfasoval“ jeho klient za úvěrový podvod 10 let natvrdo.)

Hlavní kápové tohoto spolku, Chvalovský a Hušák (exředitel Sazky), už jsou mimo hru, podobně jejich loutka jménem Ivan Hašek, společenství Berbra a Rajchla však nadále funguje a nově v něm figuruje i Paclíkův plzeňský klub, který má po účasti v Lize mistrů kasu napěchovanou penězi.

Z ní v zimě mnoho neutratil. V Boleslavi sehnal stopera Procházku, náhradu za dopingového průšviháře Bystroně, v Příbrami útočníka Wágnera – a pak už kupoval jen na Dukle. Z peněz za záložníky Bergera a Hanouska na Julisce na jaře žili, a to jim ještě Plzeň nechala Hanouska na hostování.

Plzeň má problém v tom, že chce-li obhájit titul, musí se kromě Liberce, u kterého hraje v posledním kole, dostat v tabulce i před Spartu. A proto potřebuje, aby Letenské někdo zbrzdil. Tento úkol zjevně připadne blízkému spojenci jménem Dukla Praha.

Fakt, že v minulém kole nenasadila Dukla v Teplicích klíčové hráče Lietavu a Gedeona, to aby nedostali osmou žlutou kartu a proti Spartě v sestavě nuceně nescházeli, svědčí o mnohém.

Přestože jí samotné to v tabulce k ničemu podstatnému už pomoci nemůže, je nanejvýš pravděpodobné, že Rajchlova Dukla nedá dnes Spartě ve jménu boje za Paclíkovu Plzeň zadarmo ani „ň“.

 

Právě se děje

Další zprávy