Roman Berbr

Roman Berbr

Český místopředseda Fotbalové asociace ČR. Bývalý rozhodčí je nejsilnějším hráčem ve sféře výkonnostního fotbalu v Čechách, kde v klubech a na okresních a krajských fotbalových svazech obsadila klíčové pozice síť jemu věrných osob, zhusta bývalých sudích.

Ti pak pod Berbrovou taktovkou tvoří rozhodující sílu na valných hromadách FAČR. Důsledkem toho je, že se nikdo nemůže stát předsedou FAČR, aniž by s tím Berbr souhlasil. Jeho hlasy tlačily na přední pozice Vlastimila Košťála, Ivana Haška i Miroslava Peltu. Berbrova politická moc stále rostla.

Před valnou hromadou 2013 však Insider objevil, že Berbr kdysi sloužil u StB. Média navíc připomínala i spekulace o manipulacích zápasů.

Rozhodčí Libor Kovařík v médiích označil Berbra za diktátora, který ve skutečnosti řídí české rozhodčí, aniž k tomu má ze své funkce kompetenci. Přidali se k němu i další, Berbr na ně rozeslal žaloby.

Jako mentor Berbr vychoval řadu rozhodčích, včetně své partnerky Dagmar Damkové.

Policisté zajistili na několika místech miliony korun v hotovosti patřící bývalému místopředsedovi Fotbalové asociace ČR Romanu Berbrovi.

Policisté zajistili na několika místech miliony korun v hotovosti patřící bývalému místopředsedovi Fotbalové asociace ČR Romanu Berbrovi. Uvedla to dnes Česká televize. Kriminalisté také zjistili, že Berbr ovládá společnost Lugas Corporation na Seychelských ostrovech, přes niž může řídit i své podnikání v Česku. I proto soud rozhodl, že zůstane ve vazbě.

"Kapitál této společnosti (na Seychelských ostrovech) dle rejstříku dosahuje výše 100.000 dolarů a je rozdělen do akcií, jichž je obviněný držitelem," citovala Česká televize z vazebního návrhu Vrchního státního zastupitelství v Praze.

Peníze i investiční drahé kovy objevili policisté při razii v Berbrově bankovní bezpečnostní schránce. Bankovky našli také v jeho kanceláři v budově Plzeňského fotbalového svazu, v jehož čele Berbr stál. Další hotovost zabavili podle České televize v trezoru vedeném na jeho dceru.

Do vazby fotbalového funkcionáře, který je jedním z 20 obviněných v kauze údajného ovlivňování výsledků zápasů druhé a třetí fotbalové ligy, poslal v říjnu Obvodní soud pro Prahu 6. Proti rozhodnutí Berbr podal stížnost, které minulý týden odvolací pražský městský soud nevyhověl.

Zdroj: ČTK
Pokračovat