Boxer Konečný sepsal dopis o svých očích. Co se s nimi stalo?

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
9. 10. 2012 14:58
Podvody v boxu byly, jsou a budou. Také Lukáš Konečný kvůli sobotní porážce v zápase o titul profesionálního mistra světa zformuloval dopis, v němž popisuje své pochybnosti nad regulérností utkání.
Foto: Tomáš Kunc

Inside Sport – Ze zánětu spojivek v modrých očích profesionální jedničky Lukáše Konečného se stalo v posledních hodinách téma číslo jedna boxerských debat.

Konečný nepřímo naznačil, že za jeho porážkou v sobotním boji o titul mistra světa v lehké střední váze WBO s obhájcem titulu Zaurbekem Bajsangurovem stojí problémy s viděním. Ty ho přepadly náhle po začátku zápasu.

„Jakmile jsem dostal první dva tři údery v prvních dvaceti vteřinách, hned mě začaly pálit oči. Vůbec jsem nevěděl, co se děje, připadal jsem si, jako by mi někdo stříkal sprejem do očí,“ prohlásil Konečný po příletu do Česka.

Konečný dokonce zformuloval dopis, v němž popisuje své pochybnosti nad regulérností zápasu. Píše, že je podivné, jak rychle ho přepadly potíže s očima a dopis končí uznáním porážky, jejíž okolnosti mu „do konce života budou ležet v hlavě.“ Konečného tým se ještě radí, komu všemu osobně laděný protest pošle, zda i na vedení organizace WBO a do Ruska.

Výmluvy, které mají zakrýt průměrný výkon v ringu a porážku v životním duelu? Nebo fakta, těžko dokazatelná, poukazující na podvádění z ruského tábora?

Podrazy k boxu vždycky patřily, protože kromě prestiže mezi tvrdými chlapy jde mimo jiné i o pořádné peníze. „Já jsem se s něčím podobným, co potkalo Lukáše, nesetkal,“ řekl pro deník Insider stříbrný olympionik ze Sydney Rudolf Kraj, který se v roce 2008 v Miláně pokusil dobýt v duelu s Giacobbem Fragomenim stejně jako Konečný titul profesionálního mistra světa.

Problémy se zrakem sice v ringu tehdy neměl, před zápasem si ale stěžoval na zažívací potíže. Což není tak úplně netradiční způsob, jak poškodit soupeře. Pokud v cizí zemi trávíte před sportovní akcí delší čas, jste odkázáni na místní stravu a pití, to riziko tady je vždy a všude.

Existují ale i finty, o které se dokáže postarat tým jednoho z boxerů. V dávných dobách, kdy nebyly kontroly rukavic a bandáží tak precizní, nebyl problém dát si do boxerek například podkovu či kus železa. V novodobé historii se nejčastěji používá trik s vystřižením výplně rukavic.

Není třeba vysvětlovat důvod. V takovém případě totiž soupeř inkasuje údery de facto bez jakékoliv ochrany od pěstí boxera, které navíc zpevňují bandáže. Své by o tom mohl vyprávět například neporažený Američan Billy Collins junior, kterého v roce 1983 zbil v duelu ve velterové váze průměrný Portoričan Luis Resto. Na podvod se sice přišlo, pro oba ale znamenal konec kariéry.

Neznámí boxeři, řeknou si mnozí. Udělal by něco podobného tým Bajsangurova, za kterým stojí slavní bratři Kličkové? Kdo ví. Jenže když se k podobnému podfuku snížil v roce 1965 věhlasný Sonny Liston v duelu s neméně slavným Muhammadem Alim, proč by nemohla stáj K2 Promotions?

Nakonec pro příklad hvězd, které se snížily v profesionálním ringu k porušení pravidel, není třeba chodit až tak do minulosti. V roce 2008 udělal Mexičan Antonio Margarito cedník z obličeje Portoričana Miguela Cotta.

Až před dalším Margaritovým zápasem s jinou legendou, Shanem Mosleym, přišel kouč amerického bijce na to, že Mexičanovi chtěli při bandážování na ně nanést prášek Plaster of Paris. Ten, jak je známo, po kontaktu s vlhkostí tvrdne. Výsledek? Margarito s Mosleym prohrál, dostal roční distanc a následně jej už podle pravidel zbil i Cotto.

 

Právě se děje

Další zprávy