Phnom Penh - Další zvířecí populace se ocitla na pokraji svého vyhubení. Podle posledních zjištění organizace WWF zůstalo v řece Mekong jen 85 delfínů říčních.
Počty orcely tuponosé, jak se tento živočich jmenuje, se navíc v posledních letech stále snižují a delfíní populaci tak hrozí vysoké riziko naprostého vyhubení.
Kromě toho, že umírají po zapletení do takzvaných žábrových sítí, dochází navíc k poměrně vysoké úmrtnosti mláďat - důvody toho jsou však doposud nejasné.
Delfíní "otisky prstů"
Vědci odhadují počty zvířat na základě pozorování a studia fotografií. Každý jedinec má trochu jinou hřbetní ploutev, která badatelům slouží jako delfíní "otisky prstů".
Ačkoliv jsou poslední odhady velikosti populace mírně vyšší, než se myslelo, není co slavit - důvodem totiž jsou spíše pokroky ve vyhodnocovací technice.
Samotná kambodžská populace, která je na Červeném seznamu ohrožených druhů vedena jako kriticky ohrožená, totiž podle výsledků z let 2007 - 2010 stále pomalu klesá.
Kvůli své velikosti se navíc stále více stává náchylnou k případnému vyhynutí v důsledku náhlých změn podmínek nebo v důsledku stoupajícího tlaku rybářů. Bude potřeba také zjistit příčinu toho, proč se tak málo mláďat dožije dospělosti.
Orcela tuponosá
Orcely tuponosé jsou asi dva až tři metry dlouhá zvířata s břidlicovitě modravou nebo šedavou kůží. Kromě Mekongu existují ještě další populace ve dvou dalších řekách v Myanmaru a na Borneu. Kromě toho se tito delfíni vyskytují také v pobřežních oblastech jižní a jihovýchodní Asie.
Tito delfíni jsou posvátní jak pro Khmery, tak i obyvatele sousedního Laosu, kde jich také několik žije. Navíc ekoturismus s nimi spojený je důležitým zdrojem financí místních lidí. Budoucnost delfínů nyní závisí především na dalších krocích kambodžských úřadů - zda dojde k vytvoření ochranných zón v místech jejich výskytu a eventuálně i zákazu či omezení používání žábrových sítí.