Pro Čechy to může být nejhorší olympiáda za 100 let. Nezachrání to ani úspěšný oštěp

Aleš Vojíř Aleš Vojíř
Aktualizováno 6. 8. 2024 12:12
Čeští sportovci a sportovkyně na letošní olympiádě zatím vybojovali jenom dvě medaile, zlatou za tenisovou čtyřhru a bronzovou za šerm. Odhady přitom Česku přisuzovaly až 11 medailí. Tedy stejné množství, jaké přivezli sportovci v roce 2021 z Tokia. Datová redakce Aktuálně.cz u příležitosti pařížských her zanalyzovala úspěchy českých olympijských výprav v posledních více než sto letech.
Foto: Wikipedia - Nizozemský archiv (CC BY-SA 3.0 NL), Wikipedia - Deutsche Fotothek (CC BY-SA 3.0 DE), Reuters

Pokud čeští sportovci už nezískají v Paříži žádnou medaili, budou to co do zisku pódiových umístění nejhorší hry od roku 1920. Fanoušci ale věří, že se ve zbývajících dnech bilance přece jenom ještě vylepší.

Šanci ještě má například lezec Adam Ondra, rychlostní kanoisté Josef Dostál s Martinem Fuksou nebo oštěpař Jakub Vadlejch. Sázkové kanceláře však očekávají, že Češi si více než pět medailí z těchto olympijských her neodvezou. Pokud by skutečně nakonec ještě tři medaile přidali, i tak by šlo o nejhorší výsledek od her v Los Angeles v roce 1932.

V novodobé historii letních olympijských her českoslovenští sportovci a atleti reprezentující české země v dobách Rakouska-Uherska získali už celkem 216 cenných kovů. Nebo také 217. Záleží na tom, zda se bude brát v potaz i bronzová medaile z historicky prvního mistrovství světa v ledním hokeji, které bylo součástí letních olympijských her v Antverpách roce 1920.

Na první novodobé olympiádě v Aténách v roce 1896 vyšli reprezentanti "Bohemie" ještě naprázdno. Ale hned na té další, která se konala v Paříži, uspěli sportovci z českých zemí Rakouska-Uherska natřikrát. František Janda Suk získal stříbro v hodu diskem, tenistka Hedvika Rosenbaumová vybojovala dvě bronzové medaile - ve dvouhře a ve smíšené čtyřhře. Na hrách sice startovala nezávisle na české výpravě, ale jako místo původu uvedla Prahu.

Nejúspěšnější byly pro Česko olympijské hry v Tokiu v roce 1964 a v Moskvě v roce 1980. Zde je ale nutné poznamenat, že je velká část západních zemí bojkotovala kvůli sovětské invazi do Afghánistánu. O čtyři roky později naopak českoslovenští sportovci nezískali v Los Angeles žádný cenný kov. Tyto hry totiž recipročně bojkotoval téměř celý východní blok včetně tehdejší Československé socialistické republiky.

Atletika? Úspěch téměř pokaždé. Vládne oštěp

Nejúspěšnějším sportem je atletika se 16 zlatými, 12 stříbrnými a 12 bronzovými medailemi. Ostatně od zmíněné bojkotované losangeleské olympiády nechyběl mezi českými medailisty atlet ani jednou. V letošní olympijské výpravě je mezi 111 sportovci hned 28 atletů, kteří se pokusí na úspěchy svých předchůdců navázat.

Druhým historicky nejúspěšnějším sportem je gymnastika s 35 medailemi. Její sláva ale spadá spíše do 60. let minulého století, kdy Československo reprezentovala především Věra Čáslavská. Poslední gymnastickou medaili přivezl z moskevské olympiády Jiří Tabák, který získal bronz na kruzích. Medailový půst tak trvá již 44 let. Letos v Paříži české barvy hájila jediná gymnastka - Soňa Artamonova ve víceboji jednotlivkyň.

Disciplína, ze které si Češi z olympijských her odvezli nejvíce zlatých kovů, je hod oštěpem. Sbírku dvanácti medailí zahájila v roce 1952 v Helsinkách Dana Zátopková. Ze čtyř olympiád v řadě počínaje koncem 80. let si odvezl cenný kov nejlepší oštěpař všech dob Jan Železný, ze tří Barbora Špotáková, ze dvou Vítězslav Veselý.

Na jedno stříbro z minulých her může letos v Paříži navázat Jakub Vadlejch. V soutěži se představí i Nikola Ogrodníková a Petra Sičáková.

Legendy Čáslavská a Zátopek

Nejúspěšnějším a zřejmě již nepřekonatelným českým olympionikem zůstává Věra Čáslavská, která si z her v 60. letech odvezla osm individuálních medailí a k tomu přidala ještě tři jako členka československého gymnastického týmu.

V tabulce letních her ji následuje Emil Zátopek s pěti medailemi. Do historie atletiky se nesmazatelně zapsal především vytrvaleckým hattrickem na olympijských hrách v roce 1952 v Helsinkách - zvítězil v závodech na pět i deset kilometrů a vše korunoval triumfem v maratonu, který běžel poprvé v životě.

 

Právě se děje

Další zprávy