Praha - Přes několikeré odmítnutí nakonec začali s komunisty jednat o podpoře Jana Švejnara i zelení. ČSSD jim nabídla dohodu o slušnosti v politice.
Předsedové zelených Martin Bursík a komunistů Vojtěch Filip jednali, ale nedohodli se. Schůzky se zúčastnil i šéf poslaneckého klubu KSČM Pavel Kováčik a předsedkyně zelených poslanců Kateřina Jacques.
Zelení mají dvě podmínky: komunisté musí stáhnout kandidaturu Jany Bobošíkové do druhé prezidentské volby a musí garantovat, že Švejnar dostane všechny komunistické hlasy.
Komunisté ráno řekli, že od zelených chtějí, aby se zavázali, že se postaví proti umístění radaru americké protiraketové obrany.
Čtěte více: KSČM nabízí Bobošíkovou za radar, zelení jsou proti Znáte Janu Bobošíkovou? I tohle řekla |
U ČSSD mají komunisté jasno. Shodli se na tom, že budou prosazovat referendum o radaru a že podepíší otevřenou smlouvu o návratu slušnosti do politiky.
"Dva ze tří jsme se shodli. Konečně se začalo jednat a doufáme, že v tom budeme pokračovat," řekl předseda poslanců KSČM Pavel Kováčik.
Podle něj zatím KSČM neřekne, jak se v pátek zachová. Zda dá hlasy své kandidátce Janě Bobošíkové nebo je nakonec pošle Švejnarovi.
Tomu ale dnes komunisté vzkázali, že by s ním raději mluvili osobně než přes média. "Nadále trváme na tom, že aliance pro změnu na Hradě by měla jednat," dodal Kováčik.
Písemné garance pro Švejnara
Jednání zelených a komunistů mělo otevřený konec. "Nebyla to schůzka o jejich dodatečných požadavcích. My jsme považovali za potřebné jim říct jasně dvě věci - nominací Jany Bobošíkové berou zpět podporu Jana Švejnara a ten se tak stává kandidátem, který nemá reálnou šanci stát se prezidentem. Musí si uvědomit, že ve chvíli, kdy Václav Klaus nemá relevantního protikandidáta, stane se prezidentem. A oni za to ponesou politickou odpovědnost, byť nepřímo," řekl Bursík.
Bursík také s komunisty debatoval na téma, že je stále prostor pro to, aby strana kandidaturu Jany Bobošíkové stáhla. "Myslím, že bychom mohli uzavřít písemné garance o podpoře Jana Švejnara, k tomu se zatím nevyjádřili," dodal Bursík.
Čtěte souvislosti: Část ODS se pomstila Bursíkovi za prezidenstkou volbu
Bursík prozradil, že komunisté kromě odmítnutí radaru zmiňovali ještě další podmínky. "My jsme o tom nechtěli jednat. Nevztahují se k prezidentskému kandidátu, ale ke Straně zelených. To nemá souvislost a náš postoj k radaru je dán usnesením sjezdu a republikové rady," řekl.
KSČM ale říká: Radar s prezidentem úzce souvisí. "Přece nebudeme volit prezidenta, u kterého nevíme, jak se dívá na radar," řekl jeden z volitelů.
Komunisté se dál radí
Komunisté nyní v klubu dál jednají o návrzích Bursíka a chtějí další jednání. Možná bude ještě dnes. "Uvidíme, jakou to bude mít odezvu, jednáme dál," řekl také Bursík.
"Tady nejde o kandidaturu Jany Bobošíkové, to nikdo nemůže myslet vážně. Důležité je, že se rozhodli stáhnout podporu Jana Švejnara a tím pádem umožnit zvolení Václava Klause," řekl Bursík.
O tom, zda volit veřejně, či tajně se zatím zelení s komunisty nebavili. Podle Bursíka je nyní jasné, že jak tajná, tak i veřejná volba prezidenta jsou špatné. Zelení proto hodlají v nejbližší možné době navrhnout volbu přímou.
ČSSD nabízí dohodu o etice
Sociální demokraté nabídli komunistům ústupek - tzv. otevřenou politickou dohodu. Ta by podle Jiřího Paroubka měla garantovat návrat etiky a slušnosti do politiky a podepsat by ji mohly i další strany. KSČM požadovala jakýsi pakt o neútočení. Sociální demokraté se ale vyjádřili v tom smyslu, že "národní fronta skončila už před lety."
"Dohoda by byla možná, byla by o kultivaci politického prostředí a slušnosti, zastavení diskreditace volby tak, aby se vrátila etika a slušnost do politiky a aby ústavní činitelé nepoužívali vulgarismy. A také obviňování soupeřů bez důkazů," řekl předseda klubu poslanců Michal Hašek.
Podle vedení ČSSD by tento krok mohl přimět komunisty, aby v pátek podpořili Jana Švejnara. "Otvírá to cestu k hlasům KSČM pro Jana Švejnara a ke stažení kandidatury Jany Bobošíkové," řekl Paroubek, který se znovu netajil nepochopením pro komunistickou kandidátku Janu Bobošíkovou.
"Vyjadřuje se proti EU i proti sociálnímu státu. Je to dáma, která ve svých výrocích uráží KSČM. Myslím, že nominovat ji je od KSČM příliš velká velkorysost. Je to člověk, který nereprezentuje levici," míní Paroubek.