Část ODS se pomstila Bursíkovi za prezidentskou volbu

Kateřina Eliášová
13. 2. 2008 13:45
Poslanci ODS nehlasovali pro vládní zákon. Pak otočili
Vládní koalice si vyslechla kritiku opozice.
Vládní koalice si vyslechla kritiku opozice. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Praha - Prezidentská volba poprvé zasáhla do křehkých vztahů v koalici. Část poslanců za ODS nehlasovala pro Bursíkův návrh o ekologické újmě.

Hlasování se muselo opakovat, zákon nakonec prošel.

Strana zelených tak poprvé málem zaplatila za to, že narozdíl od koaličních partnerů nehlasuje pro Václava Klause a chce volit veřejně.

"Byl to docela úlet," reagoval na to šéf zelených Martin Bursík.

Deset poslanců za ODS, mezi nimi například Vlastimil Tlustý nebo David Šeich pro vládní zákon nehlasovali. Tlustý stál dokonce v době hlasování před sálem a telefonoval. Okamžitě po hlasování se narychlo sešel poslanecký klub ODS.

Nešlo o pomstu, tvrdí rebelové

"O přestávce jsem si to s nimi šel vyříkat, apeloval jsem na to, aby zvedli ruku pro. Zákon je velký kompromis, který se dojednával docela těžce," reagoval na "incident" premiér Mirek Topolánek.

Předseda ODS se nedomnívá, že by šlo o odvetu za postoj zelených k Václavu Klausovi a k prezidentské volbě jako takové. "Nedělali to podle mě z těchto pohnutek," řekl premiér.

Tlustý ale připustil, že šlo o pomstu. "Já jsem se vracel do sálu a telefonoval jsem. Ovšem od těch, co nehlasovali v sále, to byl určitě políček," řekl novinářům Tlustý.

"Neviděl bych v tom pomstu," reagoval další "nehlasují rebel" Boris Šťastný. Ten po rychlém jednání klubu zpochybnil hlasování a tak se hlasovalo znovu. Poté návrh Martina Bursíka prošel.

Koalice jednotně ukončila schůzi, opozici navzdory

Ve středu odpoledne se koalice sjednotila a podařilo se jí celou schůzi sněmovny ukončit kvůli prezidentské volbě. Navrhla to ODS. Sociální demokraté a komunisté byli proti kvůli tomu, že tak přijdou o možnost interpelovat vládu a premiéra.

Jediný z přítomných koaličních poslanců, který nehlasoval pro ukončení schůze byl lidovec Ludvík Hovorka. Zdržel se. 

 

Právě se děje

před 1 hodinou

ČEZ nabere do Temelína kolem 100 nových zaměstnanců

ČEZ letos přijme do jaderné elektrárny Temelín asi 100 lidí. Potřebuje je na různá místa v provozu i jako operátory. Fluktuace v Temelíně je jedno procento, jde hlavně o generační obměnu. Při hledání nových pracovníků pomáhá elektrárně spolupráce s technickými vysokými školami. Temelín přijme zaměstnance do provozu, na pozice spjaté s bezpečností, řízením techniky, péčí o zařízení, IT i nové operátory. "Budeme pokračovat ve standardní generační obměně a ve vykrývání běžných personálních potřeb, což znamená nábor téměř stovky nových lidí," řekl mluvčí. Fluktuace v Temelíně, který má 1288 zaměstnanců, je nízká. Z elektrárny dobrovolně ročně odejde pár lidí, asi procento ze všech zaměstnanců.

Zdroj: ČTK
Další zprávy