Byl větší reformátor Klaus nebo Švejnar? Historici neví

Martina Macková
28. 1. 2008 11:01
Otázka, kdo byl větší reformátor, zatím nemá odpověď

Praha - Kdo je největším tvůrcem a kritikem ekonomické reformy? Prezident i jeho protikandidát se přou, historie ale ještě nerozhodla.

Odborníci z Ústavu pro soudobé dějiny Akademie Věd ČR, kteří se dobou po Listopadu zabývají, připouští, že dosud na téma této mladé historie nevyšla žádná publikace. Právě nyní je na zpracování této doby vypsán grant, na který se chystají.

Rozhodněte: Švejnar, nebo Klaus? Hlasujte, čí kampaň je lepší

Výzkum teprve začíná

Klaus i Švejnar v rámci svého boje o Hrad vydali knihy, které mají ukázat jejich pohled a zásluhy o ekonomický vývoj země od roku 1989. Klaus v knize s názvem Makroekonomická fakta české transformace spolu s členem bankovní rady ČNB Vladimírem Tomšíkem obhajuje transformaci.

Míní, že státní podniky nebylo možné nejdříve restrukturalizovat, a až poté privatizovat. "Opačný závěr je totiž založen na mylném předpokladu, že chování státem najatého managementu při restrukturalizaci státních firem bude identické s chováním managementu najatého novými vlastníky," píše.

Čtěte také: Klaus ukázal knihu a řekl: Švejnar? Ten v ní není

Švejnar naopak tvrdí, že privatizace nebyla podařená a byl to experiment. "Oceňuji odvahu těch, kdo se do toho tehdy pustili. Ale ne všichni pak dokázali uznat do očí bijící chyby, a tím celému procesu zpětně hodně uškodili," napsal.

Jak ale zásluhy obou vidí historie, není dodnes jasné. "Výzkum je v plenkách, teprve se začalo," řekl Aktuálně.cz Michal Kopeček, vedoucí oddělení, které se v ústavu zabývá historií po roce 1990.

Teprve tento měsíc vychází první publikace k tomuto období s názvem Kapitoly z dějin české demokracie po roce 1989. Ta se ale nijak podrobně československé transformaci podle vědců nevěnuje.

"Česká varianta kapitalismu se srovnává s evropskými tržně-hospodářskými tendencemi, ale ekonomická reforma jako politika tam není," popsal Kopeček.

Švejnar a Klaus se ale podle názorů historiků stejně nedají srovnávat. Každý měl v historii zcela jinou úlohu.

Čtěte také: Kdo je renomovanější ekonom? Statisticky Švejnar

"Klaus je osobnost, která je od devadesátých let hybnou silou české politiky. Švejnar je zase veřejná postava, která založila CERGE, ale je alternativou, kritikem reforem. Není to hráč na politické scéně," charakterizoval oba Kopeček.

"Švejnar je výraznou osobností a uznávaný v ekonomické teorii, Klaus částečně taky, ale v polistopadové době je spíš politik než ekonom," říká historik.

Podle něj byl Švejnar jedním z řady kritiků transformace, ne jediným a hlavním soupeřem Klausova modelu. "Stojí od počátku v řadě kritiků reformy, kterých nebylo mnoho. Ale nikdy se neprofiloval politicky tak jako Klaus," dodal.

Byl jedním z kritiků

Právě nyní je ale k dispozici grant, který by vědcům mohl pomoci některé události posledních let objasnit. A možná by se v bádání dotkli i ekonomické transformace.

O grant se bude zajímat i Jiří Suk z Kopečkova oddělení ústavu. Ten také hodnotí Švejnara jako jednoho z kritiků reformy. "Byl tady od roku 1990, pořádal semináře, ekonomické diskuse. Byly to ale paralelní akce, které na politiku neměly vliv," říká.

"Klausova reforma byla suverénní. I když byla v tisku torpédovaná, o nějaké alternativě se neuvažovalo. Její dopady jsou cítit dodnes a ukazuje se, že kritici měli v lecčems pravdu," míní Suk.

 

Právě se děje

Další zprávy