Priština/Bělehrad - Pravděpodobně žádná unijní mise nebyla odstartována v takovém spěchu jako kosovský EULEX.
Do země už totiž narychlo přijíždějí první policisté a soudci, aby mohli začít pracovat již v sobotu.
Důvod? O pouhý den později, v neděli, totiž s největší pravděpodobností vyhlásí stále ještě jihosrbská provincie oficiálně nezávislost. A pokud by EU začala v zemi pracovat až poté, rovnalo by se to podle některých členů euroklubu uznání nezávislosti.
Mise EULEX o síle 1.800 úředníků se totiž opírá o rezoluci OSN č. 1.244, která ustanovila mezinárodní protektorát nad Kosovem. Vyhlášením nezávislosti ale oktrojovaný politický systém padne.
Na postoji k jednostranné nezávislosti se unie stále neshodne, zejména Kypr se dokonce ani formálně nezúčastní kosovské mise. Uznání není nakloněno ani sousední Slovensko, pochyby měly i Španělsko a Itálie.
"Skutečná bitva o kosovskou misi se odehrála minulý týden," citoval server Euobserver jednoho z bruselských diplomatů.
EU má nejistý úkol
Brusel čeká v Kosovu každopádně nejistý úkol. Už jen kvůli tomu, že Srbsko pravděpodobně přeruší diplomatické styky s většinou zemí unie poté, co EU odsouhlasí postup Prištiny ve věci nezávislosti, což hodlá rychle učinit zejména Německo.
I česká diplomacie je nakloněna spíše nezávislosti. Ministr zahraničí Karel Schwarzenberg během své nedávné návštěvy Prištiny povrdil, že Praha uzná Kosovo, "až nadejde správný čas".