Archiv: brexit

Členské země jednomyslně podpořily dohodu Evropské unie s Británií

Zástupci členských zemí Evropské unie v pondělí jednomyslně podpořili dohodu, která upravuje mimo jiné i budoucí obchodní vztahy s Británií. Informoval o tom mluvčí německého předsednictví EU. Na Vánoce uzavřená úmluva tak může vstoupit v platnost od 1. ledna i bez souhlasu Evropského parlamentu (EP), který ji bude schvalovat až dodatečně během prvního měsíce příštího roku.

Členské státy musejí formálně stvrdit dohodu písemnou cestou, což podle mluvčího učiní do úterního odpoledne. Pak už na unijní straně nebude nic bránit jejímu vstupu v platnost. Britský parlament bude smlouvu schvalovat ve středu.

"Velvyslanci zemí EU jednomyslně schválili předběžné provádění úmluvy o obchodu a spolupráci mezi EU a Spojeným královstvím od 1. ledna 2021," uvedl na twitteru mluvčí Sebastian Fischer po zhruba půlhodinové schůzce diplomatů členských zemí.

Zdroj: ČTK

Jednání EU s Británií jsou podle hlavního vyjednavače sedmadvacítky v kritickém bodu

Jednání o budoucích vztazích Evropské unie a Británie dospěla do kritického bodu, nadále ale přetrvávají hluboké rozpory v otázce rybolovu. Řekl to hlavní vyjednavač evropské sedmadvacítky Michel Barnier, informovala agentura Reuters. Podle irského premiéra Micheála Martina je nyní vyšší pravděpodobnost, že se dohodu nakonec uzavřít podaří, než že žádná dohoda z jednání nevzejde.

"Jsme opravdu v kritickém bodu. Snažíme se jednání naposledy postrčit," řekl Barnier před schůzkou se zástupci členských zemí EU. Rozpory přetrvávají podle agentury Reuters především v otázce rybolovných práv. Unijní diplomat obeznámený se stavem jednání dnes ale agentuře řekl, že poslední britský návrh řešení je "naprosto nepřijatelný".

Zdroj: ČTK