Foto: Británii ovládla benzinová panika. Po brexitu chybí řidiči na přepravu paliva

Foto: Británii ovládla benzinová panika. Po brexitu chybí řidiči na přepravu paliva
Britové se v posledních dnech potýkají s nedostatkem benzinu i zboží v obchodech. Některé obchody už teď varují, že ani na Vánoce nebudou moci místním lidem zajistit produkty, na které jsou zvyklí.
Hlavním důvodem je nedostatek řidičů nákladních aut.
Kvůli omezení migrace po brexitu v zemi chybí levná pracovní síla, jako jsou nejen řidiči, ale i pomocníci na farmách. Někteří zemědělci tak nestíhají sklízet a část úrody hnije na polích. Anebo není, kdo by produkty rozvezl do obchodů.
Britský premiér Boris Johnson čelí obrovské krizi. Byli to totiž právě jeho konzervativci, kdo prosadil současnou podobu brexitu. V úterý Johnson prohlásil, že se situace zlepšuje. Před benzinovými stanicemi se ale i ve středu tvořily dlouhé kolony aut, jejichž řidiči často nakupovali palivo do zásoby, píše agentura Reuters.
Foto: Reuters
Dominika Perlínová ČTK Dominika Perlínová, ČTK
29. 9. 2021 17:45
Britský premiér Boris Johnson prosazoval rychlý a nekompromisní brexit. Po odchodu z Evropské unie ale zemi nyní trápí nedostatek řidičů kamionů a další levné pracovní síly. Zboží se tak nemá jak dostat do obchodů a na čerpacích stanicích chybí benzin a nafta. Nejhorší situace je v Londýně a na jihovýchodě Británie. Na některých čerpacích stanicích se strhly šarvátky.
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 24 minutami

Začal soud v kauze italského exministra Salviniho. Je obžalován kvůli blokování vylodění zachráněných migrantů

U soudu v Palermu v sobotu začal proces s bývalým italským ministrem vnitra Matteem Salvinim, který je obžalován z únosu v souvislosti s blokováním vylodění migrantů zachráněných ve Středozemním moři. V srpnu 2019 krátce před svým odchodem z vlády Salvini nepovolil okamžité vylodění 147 běženců, kteří byli na palubě lodě nevládní organizace Open Arms. Za "nelegální zadržování osob" mu hrozí až 15 let vězení.

Proces se de facto rozběhl už 15. září, okamžitě byl ale odročen na dnešní termín. Jednání, které začalo v 11:00, se týkalo procedurálních záležitostí, jako jsou žádosti o zařazení nových materiálů do soudního spisu a navrhovaného seznamu svědků.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

KSČM povede v éře mimo Sněmovnu europoslankyně Kateřina Konečná

Předsedkyní KSČM se dnes na mimořádném sjezdu na pražském Chodově stala europoslankyně Kateřina Konečná. Mluvčí KSČM Helena Grofová ČTK sdělila, že zvolena byla Konečná v prvním kole s velkou převahou. Podle informací ČTK získala při kvoru 160 celkem 175 hlasů. Její protikandidáti - Josef Skála 70 a Hana Aulická Jírovcová 63 hlasů. Aulickou před volbou doporučil odcházející předseda Vojtěch Filip.

Komunisté dnes budou volit ještě zbytek vedení. Konečná už dříve uvedla, že by chtěla spolupracovat například s exposlanci Marií Pěnčíkovou či Leo Luzarem, bývalým předsedou Komunistického svazu mládeže Milanem Krajčou a dosavadním prvním místopředsedou Petrem Šimůnkem.

Zdroj: ČTK
Další zprávy