Brexitový spor o Severní Irsko sílí, média píší o přiblížení se k obchodní válce

ČTK ČTK
11. 10. 2021 10:09
Vleklý spor mezi Evropskou unií a Británií ohledně pobrexitového uspořádání v Severním Irsku opět nabírá na obrátkách. Britská vláda se chystá v úterý zopakovat svůj požadavek významné úpravy příslušné části brexitové dohody, který už dříve EU odmítla, zatímco Brusel chystá vlastní návrhy.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Podle deníku Financial Times (FT) se dvě strany o víkendu opět o něco přiblížily obchodní válce, web Politico zase píše o nadcházející zkoušce unijní jednoty.

Evropská komise, která od počátku za unijní "sedmadvacítku" vyjednává, v neděli zopakovala odmítavé stanovisko k jednomu z britských požadavků, kterým je zrušení dohledu Evropského soudního dvora nad dodržováním severoirského protokolu z "rozvodové" dohody. Irský ministr zahraničí Simon Coveney zároveň tuto "červenou linii" Londýna označil za překážku pro pokrok.

"Skutečně britská vláda chce dál dohodu o cestě, anebo hlubší narušení vztahů?" tázal se na Twitteru.

Šlo o další kapitolu v tahanicích kolem regulace trhu v Severním Irsku, která je předmětem neshod prakticky od počátku procesu britského odchodu z EU. Důvodem je skutečnost, že region je součástí Spojeného království, ovšem obě strany zároveň usilují o zachování volného režimu na jeho hranici s Irskem - a tedy i s EU - v zájmu ochrany míru na irském ostrově dojednaného na konci minulého století.

Britská vláda v čele s premiérem Borisem Johnsonem proto na podzim roku 2019 odsouhlasila zmíněný protokol, který ukotvuje řešení v podobě zavedení kontrol na vybrané zboží putující do Severního Irska ze zbytku Británie. Severní Irsko tak z hlediska regulace zboží v podstatě zůstává součástí unijního trhu. Protokol ovšem ani více než devět měsíců po začátku platnosti není plně převeden do praxe, neboť Britové minulý měsíc znovu o tři měsíce odložili zavedení kontrol na některé zemědělské a potravinářské výrobky.

Londýn už v červenci vyzval k "významným změnám" severoirského protokolu a navrhl systém, který by stál na důvěře ze strany EU, že Británie nedopustí vývoz nepovoleného zboží na unijní trh skrze Severní Irsko. Hlavní britský vyjednavač David Frost se podle médií v úterý chystá dřívější požadavky zopakovat, i s odkazem na nespokojenost severoirských unionistů. "Nikdo by neměl ani v nejmenším pochybovat o závažnosti situace," zní jeden ze zveřejněných úryvků projevu, s nímž Frost podle médií vystoupí v Lisabonu.

Pro unii jsou podle dosavadních vyjádření britské snahy o přepracování protokolu nepřijatelné. Očekává se, že Evropská komise ve středu předloží sadu vlastních návrhů, jak problémy zmírnit. Podle informací FT nabídne zrušení některých dříve dojednaných kontrol, asi polovina z nich by však i s touto úpravou zůstala.

Politico uvádí, že následovat bude "období intenzivních jednání". Londýn přitom dává najevo, že když se mu nepodaří své požadavky prosadit, je připraven sáhnout i po "článku 16" a jednostranně od severoirského protokolu odstoupit. "Znamenalo by to obchodní válku," řekl nejmenovaný unijní diplomat k případné reakci EU. "Ale nepřišla by okamžitě," dodal.

Podle Politico by to zároveň znamenalo "velkou zkoušku evropské jednoty", neboť členské státy nejsou ve shodě ohledně toho, jak silná by měla být reakce v případě zmíněného extrémního postupu Británie.

Agentura Bloomberg zase poznamenává, že vyhrocení střetu s EU může být pro britskou vládu cílem samo o sobě. "Scénář obnovení bitvy s Bruselem by mohl premiéru Borisi Johnsonovi pomoci naklonit veřejnou debatu pryč od toho, jak se Británie potácí v krizi dodavatelských řetězců, kterou brexit prohlubuje," napsala.

Video: U prázdných britský benzinek stoupá agrese

U prázdných britských benzinek stoupá agrese. Muže s nožem rozzuřilo předbíhání. | Video: Reuters, Facebook/Spotted Enfield
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

KSČM povede v éře mimo Sněmovnu europoslankyně Kateřina Konečná

Předsedkyní KSČM se dnes na mimořádném sjezdu na pražském Chodově stala europoslankyně Kateřina Konečná. Mluvčí KSČM Helena Grofová ČTK sdělila, že zvolena byla Konečná v prvním kole s velkou převahou. Podle informací ČTK získala při kvoru 160 celkem 175 hlasů. Její protikandidáti - Josef Skála 70 a Hana Aulická Jírovcová 63 hlasů. Aulickou před volbou doporučil odcházející předseda Vojtěch Filip.

Komunisté dnes budou volit ještě zbytek vedení. Konečná už dříve uvedla, že by chtěla spolupracovat například s exposlanci Marií Pěnčíkovou či Leo Luzarem, bývalým předsedou Komunistického svazu mládeže Milanem Krajčou a dosavadním prvním místopředsedou Petrem Šimůnkem.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Dálnice D8 je u Prahy kvůli nehodě uzavřená, jeden člověk zemřel, dva se zranili.

Dálnice D8 je na 1. kilometru před sjezdem Zdiby ve směru na Prahu uzavřená, při nehodě tam zemřel jeden člověk, další dva jsou vážně zranění. Sdělili to policejní mluvčí Pavel Truxa a mluvčí středočeské záchranné služby Petra Homolová.

Dvě auta na místě havarovala před 10:30. Podle Truxy zemřel muž narozený v roce 1969. Vystoupil z osobního auta, které zastavilo na krajnici kvůli poruše. Narazilo do něj nákladní auto, které poté skončilo na boku. "Nyní na místě pokračuje odstraňování havarovaného vozidla," uvedl Truxa. Dalšího zraněného převezla záchranná služba se středně těžkým zraněním do pražské nemocnice Vinohrady. Třetího zraněného přepravil do nemocnice vrtulník.

Uzavření dálnice podle předběžných informací potrvá minimálně do 14:00, úsek dálnice je možné objet přes Zdibsko, což je část Klecan u Prahy.

Zdroj: ČTK
Další zprávy