"Neurážejte nás, Severní Irsko je naše," reagují Britové na slova prezidenta Macrona

Zahraničí Zahraničí
13. 6. 2021 11:50
V ostrou diplomatickou přestřelku se o víkendu změnila krátká zmínka o Severním Irsku během setkání francouzského prezidenta Macrona s britským premiérem Johnsonem na summitu G7 ve Velké Británii. Podle Londýna Emmanuel Macron tvrdil, že Severní Irsko není součástí Británie. Zdroj z francouzské delegace to následně označil za nedorozumění.   
Boris Johnson a Emmanuel Macron.
Boris Johnson a Emmanuel Macron. | Foto: Reuters

Na soukromém sobotním setkání v rámci summitu G7 položil podle listu Guardian britský premiér Boris Johnson během konverzace o brexitu a situaci v Severním Irsku Macronovi otázku: "Jak by se vám líbilo, kdyby vám soudy zakázaly vozit párečky z Toulouse (slavná francouzská specialita - pozn. red.) do Paříže?" Francouzský prezident odvětil, že to "není dobrý příklad, protože Paříž a Toulouse leží v jedné zemi", píše Guardian.

Na britské straně to podle médií zvedlo vlnu rozhořčení. Ministr zahraničí Dominic Raab v neděli připomněl, že podobná slova nepoužívá jen francouzský prezident. "Opakovaně jsme slyšeli vysoce postavené představitele Evropské unie, jak mluví o Severním Irsku tak, jako by nešlo o součást Spojeného království, ale jinou zemi  To je nejen urážející, ale má to velký dopad na komunity v Severním Irsku, působí to velké starosti i zděšení," prohlásil podle Guardianu Raab.

Podle zdroje z francouzské delegace, citovaného deníkem Sunday Times, si byl Macron dobře vědom toho, že Severní Irsko je součástí Velké Británie. Pouze chtěl zdůraznit, že ho formálně tvoří čtyři subjekty i národy a  "nejde o jednolitý stát jako Francie".   

"Dovedete si představit, že byste o (španělském) Katalánsku, vlámské části Belgie, jedné ze spolkových zemí Německa, Korsice ve Francii mluvili jako o jiné zemi? Chtělo by to více respektu," opáčil britský ministr zahraničí Raab.

Severní Irsko je součástí Velké Británie, ale je od ní oddělené mořem a sousedí s Irskou republikou, která zůstala členem Evropské unie. Po loňském brexitu se stalo toto území součástí složitého vyjednávání Londýna a Bruselu o obchodních bariérách mezi jednotným evropským trhem a Velkou Británií, která unii opustila. 

Tzv. severoirský protokol počítá s tím, že se Severní Irsko bude řídit stejnými obchodními pravidly jako EU, aby se zabránilo vytvoření tvrdé hranice mezi ním a Irskem. Londýn ale k nelibosti Bruselu jednostranně odložil dohodnuté a slíbené kontroly zboží na trase mezi zbytkem Británie a Severním Irskem. Podle Johnsonovy vlády to narušuje každodenní pohyb zboží do Severního Irska.

VIDEO: Jiří Přibáň o situaci v Severním Irsku. 

Referendum bylo protestem chudších vrstev proti elitám, šlo o hlas hněvu. Dochází k rozpadu dvou unií, říká profesor Jiří Přibáň z Cardiff Law School. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Služba HBO Max zřejmě do Česka dorazí až příští rok

HBO možná zprovozní svou videotéku HBO Max v některých částech Evropy včetně Česka až příští rok. Firma se nyní soustřeďuje na Latinskou Ameriku, kde službu zpřístupnila 30. června. "Proto možná odložíme vstup na některé evropské trhy do začátku roku 2022," oznámil Pascal Desroches, finanční ředitel nadnárodní skupiny WarnerMedia, do které HBO náleží.

Podle webu Filmtoro.cz už česká pobočka potvrdila, že spuštění HBO Max pro zdejší zákazníky se odkládá na rok 2022. Dle dřívějšího plánu měla videotéka do Evropy dorazit ve druhé polovině letošního roku.

před 3 hodinami

Počet potvrzených obětí záplav v Německu dosáhl 180

Počet potvrzených obětí prudkých bouřek a záplav v Německu dosáhl 180, z toho 132 v západní spolkové zemi Porýní-Falc. Vyplývá to podle agentury AFP z bilance obětí po páteční aktualizaci německými úřady. Zhruba 150 lidí je nezvěstných nebo není možné je kontaktovat.

Předchozí bilance obětí záplav ze 14. a 15. července podle AFP činila 177. V nejhůře zasaženém regionu Porýní-Falc je nyní podle policie 132 potvrzených obětí na životě a 766 raněných. Dalších 149 je stále nezvěstných.

"Avšak neočekáváme, že konečný počet zemřelých se zvýší o tolik," řekl na tiskové konferenci zemský premiér Roger Lewentz s tím, že někteří lidé ze seznamu jsou na dovolené.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Kvůli obavám z transparentnosti v zemi přišlo Maďarsko o miliony eur z Norských fondů

Maďarsko tento týden formálně přišlo o přístup k více než 200 milionům eur (5,1 miliardy korun) z takzvaných Norských fondů kvůli rostoucím obavám dárců o kvalitu právního státu v zemi. Maďarsko se nedokázalo dohodnout s Norskem, Islandem a Lichtenštejnskem, které finance poskytují, na způsobu vyplacení peněz. Země se obávají, že by přerozdělování v Maďarsku mohlo podléhat politickým tlakům Budapešti. Na spor upozornil server Politico.

Při vyplácení grantů Norsko, které poskytuje 95 procent prostředků, a jeho partneři trvají na tom, aby o přidělení grantů pro občanskou společnost rozhodovaly a peníze spravovaly osoby vybrané ve veřejných soutěžích na základě kompetencí, odborných znalostí a řídících schopností. Ačkoliv maďarská vláda původně s tímto způsobem rozdělování grantů souhlasila, podle norské vlády nakonec Budapešť takto vybraného kandidáta odmítla.

Tři dárcovské země jsou členy evropského ekonomického prostoru, ale nikoliv Evropské unie. Granty vyplácené v 15 zemích mají sloužit ke snižování sociálních a ekonomických rozdílů v Evropě.

Zdroj: ČTK
Další zprávy