Ta ještěrka je nějak velká, pomyslel si houbař. V Brdech našel metrového leguána, šel od ostružin

ČTK ČTK
30. 9. 2016 13:04
Houbaři v Brdech narazili na nezvyklého živočicha, kterého v lese obvykle nepotkáte – na asi metrového leguána. Plaz jim přeběhl přes cestu asi 1,5 kilometru od nejbližší vesnice. Ochránci zvířat se domnívají, že zvíře v lese zřejmě vyhodil jeho majitel. Leguán našel dočasný domov na záchranné stanici zvířat v Plzni. "Prověříme, zda zvíře není čipované, a celou záležitost nahlásíme místně příslušnému úřadu, který zde řeší ztráty a nálezy," řekl Karel Makoň z plzeňské záchranné stanice živočichů.
Nálezce drží leguána, kterého našel v brdských lesích.
Nálezce drží leguána, kterého našel v brdských lesích. | Foto: ČTK

Plzeň – Exotického ještěra našli ve středu v Brdech lidé, kteří se tam vypravili na houby. Asi metrového leguána někdo nejspíš vyhodil. Houbaři ho odpoledne našli u místa, kde zaparkovali auto, přibližně 1,5 kilometru od nejbližší vesnice.

Zvíře je nyní v záchranné stanici živočichů. Ochránci zvířat zjišťují, zda se podaří najít jeho majitele, a musí také uvědomit příslušný úřad, informoval Karel Makoň ze Záchranné stanice živočichů Plzeň.

Leguána našel syn fotografa, který se záchrannou stanicí spolupracuje. Se ženou a dětmi se vydal na houby do brdského polesí nedaleko obce Těně u Cheznovic na Rokycansku. Tam jim přes cestu přešlo nezvyklé zvíře.

"Oblékám se a najednou koukám, že ta ještěrka, která kolem mě prošla, byla nějaká velká. Zvíře šlo od ostružin směrem k nám, nemyslím, že by cíleně hledalo pomoc, ale pravděpodobně bylo zvyklé na lidi," popsal situaci nálezce Bohumil Mášek.

Protože pro leguána je už současné počasí chladné, byl pomalejší a nálezce jej bez problémů odchytil a zavřel do kufru u auta. Potom ho odvezl do plzeňské záchranné stanice.

Tam zatím podle Makoně zvíře zůstává. "Prověříme, zda není čipované, a celou záležitost nahlásíme místně příslušnému úřadu, který zde řeší ztráty a nálezy. V tomto případě se totiž jedná o věc nalezenou či opuštěnou a o dalším osudu nalezence rozhoduje příslušný úřad," řekl. Nález také ohlásil rokycanské záchranné stanici živočichů, do jejíž působnosti Brdy spadají.

 

Právě se děje

před 34 minutami

Írán odškodní rodiny cizinců, kteří zemřeli při sestřelení ukrajinského letadla

Teherán souhlasí s odškodněním rodin cizinců, kteří zemřeli v lednu při zkáze ukrajinského dopravního letadla sestřeleného Íránem. Dnes to podle agentury AP prohlásila švédská ministryně zahraničí Ann Lindeová. Sestřelení letadla 8. ledna krátce po startu z teheránského letiště si vyžádalo životy všech 176 lidí na palubě. Írán se po třech dnech přiznal, že jeho armáda ukrajinské letadlo neúmyslně a v důsledku lidské chyby sestřelila.

"Podepsali jsme dohodu o vzájemném porozumění, že budeme nyní společně s Íránem vyjednávat o odškodnění, o kompenzacích pro příbuzné obětí," řekla Lindeová švédské tiskové agentuře TT. Na otázku, zda Írán skutečně vyplatí odškodné, Lindeová odpověděla, že o tom není pochyb.

Švédsko s Kanadou, Ukrajinou, Británií a s Afghánistánem postupují společně s cílem vymoci na Íránu odškodné. "Očekáváme, že velmi brzy budeme mít první vyjednávání s konkrétními výsledky," řekla šéfka švédské diplomacie.

Další zprávy