Ta ještěrka je nějak velká, pomyslel si houbař. V Brdech našel metrového leguána, šel od ostružin

ČTK ČTK
30. 9. 2016 13:04
Houbaři v Brdech narazili na nezvyklého živočicha, kterého v lese obvykle nepotkáte – na asi metrového leguána. Plaz jim přeběhl přes cestu asi 1,5 kilometru od nejbližší vesnice. Ochránci zvířat se domnívají, že zvíře v lese zřejmě vyhodil jeho majitel. Leguán našel dočasný domov na záchranné stanici zvířat v Plzni. "Prověříme, zda zvíře není čipované, a celou záležitost nahlásíme místně příslušnému úřadu, který zde řeší ztráty a nálezy," řekl Karel Makoň z plzeňské záchranné stanice živočichů.
Nálezce drží leguána, kterého našel v brdských lesích.
Nálezce drží leguána, kterého našel v brdských lesích. | Foto: ČTK

Plzeň – Exotického ještěra našli ve středu v Brdech lidé, kteří se tam vypravili na houby. Asi metrového leguána někdo nejspíš vyhodil. Houbaři ho odpoledne našli u místa, kde zaparkovali auto, přibližně 1,5 kilometru od nejbližší vesnice.

Zvíře je nyní v záchranné stanici živočichů. Ochránci zvířat zjišťují, zda se podaří najít jeho majitele, a musí také uvědomit příslušný úřad, informoval Karel Makoň ze Záchranné stanice živočichů Plzeň.

Leguána našel syn fotografa, který se záchrannou stanicí spolupracuje. Se ženou a dětmi se vydal na houby do brdského polesí nedaleko obce Těně u Cheznovic na Rokycansku. Tam jim přes cestu přešlo nezvyklé zvíře.

"Oblékám se a najednou koukám, že ta ještěrka, která kolem mě prošla, byla nějaká velká. Zvíře šlo od ostružin směrem k nám, nemyslím, že by cíleně hledalo pomoc, ale pravděpodobně bylo zvyklé na lidi," popsal situaci nálezce Bohumil Mášek.

Protože pro leguána je už současné počasí chladné, byl pomalejší a nálezce jej bez problémů odchytil a zavřel do kufru u auta. Potom ho odvezl do plzeňské záchranné stanice.

Tam zatím podle Makoně zvíře zůstává. "Prověříme, zda není čipované, a celou záležitost nahlásíme místně příslušnému úřadu, který zde řeší ztráty a nálezy. V tomto případě se totiž jedná o věc nalezenou či opuštěnou a o dalším osudu nalezence rozhoduje příslušný úřad," řekl. Nález také ohlásil rokycanské záchranné stanici živočichů, do jejíž působnosti Brdy spadají.

 

Právě se děje

Další zprávy