Brdy jsou českým unikátem, obloha bez světelného smogu je tam nezvykle tmavá, tvrdí astronomové

Martina Heroldová Martina Heroldová
18. 1. 2017 21:00
Podle studie České astronomické společnosti je nová chráněná krajinná oblast Brdy velmi zajímavá kvůli tmavé obloze i nočním ekosystémům. V lokalitě totiž prakticky neexistuje umělé osvětlení. Podle astronomů jsou tak Brdy vhodné k pozorování noční oblohy. Navíc umělé světlo neomezuje ani živočichy, především pak ty noční.
CHKO Brdy.
CHKO Brdy. | Foto: Aktuálně.cz

Brdy – Nová CHKO Brdy je unikátem, podle České astronomické společnosti (ČAS) vyniká nejen tmavostí oblohy, ale také ekosystémy, které nejsou ovlivněny světelným znečištěním. Na rozsáhlém území totiž nejsou téměř žádné umělé světelné zdroje, a podle astronomů je tak lokalita zajímavá pro pozorování oblohy i přírody.

Vědci z České astronomické společnosti loni na jaře a na podzim měřili jas noční oblohy na deseti místech v chráněné krajinné oblasti Brdech.

"Z deseti měřených lokalit se pro astronomická pozorování jeví jako nejslibnější plochy bez lesa v okolí obcí Míšov a Teslíny v jižní části CHKO. Jedná se o lokality snadno přístupné díky silnici I/19, s dobrým rozhledem a relativně tmavou oblohou. Atraktivní jsou i Padrťské rybníky v mělkém údolí se širokým rozhledem, kde dojem z nočního prostředí neruší žádný zdroj umělého osvětlení," říká spoluautor studie Michal Bareš ze západočeské pobočky ČAS.

Největšími zdroji světelného znečištění v okolí jsou Praha a Plzeň.

Přestože poměrně temné nebe můžeme najít i v oblastech, jako je Křivoklátsko nebo Povltaví, Brdy vynikají především ekosystémy bez vlivu umělého osvětlení. Lokalita je tak velmi zajímavá pro pozorování nočních živočichů.

"Noční ekosystém na relativně velkém území zde není nijak ovlivněn umělým osvětlením a přirozený denní a roční životní cyklus živočichů ani rostlin není v tomto ohledu nijak narušen. Brdy jsou proto cenné zejména z hlediska vnímání noční krajiny a také z hlediska živé přírody, jejíž přirozené procesy nejsou nijak ovlivňovány působením umělého osvětlení," uvádí ČAS.

Astronomové také upozorňují na to, že tyto ekosystémy jsou citlivé na narušení, a proto je potřeba je chránit. Území by se ale podle nich mohlo využít k popularizaci noční oblohy a přírody. 

Mapa oblohy a jejího světelného znečištění v ČR.
Mapa oblohy a jejího světelného znečištění v ČR. | Foto: Česká astronomická společnost

Pro ohodnocení kvality tmavé oblohy používají astronomové devítistupňovou Bortleovu stupnici, kde vynikající skutečně temná obloha (stupeň 1) umožňuje vidět pouhým okem hvězdy až magnitudy 8 a obloha uvnitř velkoměsta (stupeň 9) jen stěží umožní zahlédnout i ty nejjasnější hvězdy.

V ČR se nejtmavší obloha stupně 3 Bortleovy škály vyskytuje jen v nejodlehlejších částech Šumavy a Novohradských hor. Poměrně tmavá je také v oblastech pohraničních hor. Opravdu temná obloha 1. a 2. stupně Bortleovy stupnice se u nás již nevyskytuje. K nejvíce prosvětleným zdrojům patří tradičně největší města.

 

Právě se děje

před 8 minutami

Fotbalisty Watfordu povede Pearson, bude třetím koučem v sezoně

Fotbalisty Watfordu povede ve zbytku sezony trenér Nigel Pearson, který se poslední celek tabulky pokusí zachránit v anglické lize. Na lavičce nahradí odvolaného španělského kouče Quiqueho Sáncheze Florese.

Šestapadesátiletý Pearson, bývalý trenér Leicesteru, bude už třetím koučem Watfordu v tomto ročníku. Mužstvo vstoupilo do ligy pod vedením Javiho Gracii, ten ale ve funkci vydržel jen do začátku září. Flores byl po špatných výsledcích odvolán v neděli.

Watford z patnácti ligových zápasů vyhrál jen jeden. Od udržení ho v současné době dělí sedm bodů.

Zdroj: ČTK
před 36 minutami

Švýcar Odermatt slaví v super-G v Beaver Creeku první výhru v SP

Švýcarský lyžař Marco Odermatt vyhrál superobří slalom v americkém Beaver Creeku a připsal si premiérové vítězství v seriálu Světového poháru. Druhého Nora Aleksandera Aamodta Kildeho porazil o desetinu sekundy. Vítěz úvodního super-G z Lake Louise, olympijský šampion Matthias Mayer z Rakouska, byl o další čtyři setiny třetí a upevnil si vedení v celkovém hodnocení SP.

Dvaadvacetiletý Odermatt se na trať spustil s číslem dvě a byl první, kdo dojel až do cíle. Jeho čas pak už nikdo nepřekonal. Všestranný Švýcar, jenž na loňském mistrovství světa juniorů získal pět zlatých medailí, tak potvrdil svůj talent i mezi elitou. Jeho dosavadním maximem v SP bylo druhé místo z obřího slalomu v Soldeu z minulé sezony.

"Bylo to na hraně, víc už bych přitlačit nemohl. Ale v super-G můžete být rychlý jedině tak, že pojedete na hraně. S číslem dvě to taky jinak nejde. Neměl jsem žádné informace, měl jsem v hlavě jen ideální linii a té jsem se držel," řekl.

V sobotu čeká lyžaře v Coloradu sjezd, v neděli je na programu obří slalom.

Další zprávy