Praha - Exministr zahraničí Jiří Dienstbier, jehož jméno patřilo do trojice vážných vyzyvatelů Václava Klause, podpoří Jana Švejnara.
Švejnara si za svého "koně" vybrala v pátek sociální demokracie, v tuto chvíli má také podporu Strany zelených a dvou nezávislých klubů v senátu.
Dienstbier nyní v blogu, který si píše na stránkách Aktuálně.cz, podpořil ekonoma žijícího v USA. Dohodli si totiž mezi sebou vzájemnou podporu.
Koalice proti Klausovi má svého muže: ekonoma Švejnara - ČTĚTE ZDE
"Od března, kdy mě někteří politikové oslovovali, abych kandidoval, jsem vždy zdůrazňoval, že jsem připraven roli přijmout, ale také, že podpořím dobrého, nestranického a neideologického kandidáta, na kterém se volitelé shodnou, že může mít větší šance vyhrát než já," píše Dienstbier, který je momentálně v Bruselu a nezvedá svůj mobilní telefon.
Dienstbier byl přitom jen krůček od vlastní kandidatury. Deník Aktuálně.cz minulý týden zveřejnil, že místopředseda senátu Petr Pithart (KDU-ČSL) začal sbírat deset potřebných podpisů senátorů, aby mohl Dienstbiera nominovat.
Dienstbier bude kandidátem. Podpoří ho Pithart - ČTĚTE ZDE
Blogy na Aktuálně.cz
Jan Švejnar
- liberální ekonom Jan Švejnar se narodil v roce 1952 v Praze
- v roce 1970 z ČR emigroval nejprve do Švýcarska, odkud odešel studovat do Spojených států
- vystudoval ekonomii na Cornellské a Princetonské univerzitě v USA
- přednášel na třech univerzitách, dnes působí na Michiganské. Osm let vedl Institut Williama Davidsona při této univerzitě, nyní je ředitelem International Policy Center of Gerald a R. Ford School of Public Policy
- působí jako poradce. V Česku radil Václavu Havlovi či Karlu Dybovi, v zahraničí je poradcem expertů Světové banky
- když u Světové banky v roce 1976 začínal, poznal tu svou budoucí ženu Katherine Terrel. S ekonomkou má syna a dceru, žijí v univerzitním městě Ann Arbor.
- v Česku spoluzakládal Centrum pro ekonomický výzkum a postgraduální vzdělávání při UK (CERGE), jehož je předsedou
- v letech 1992-1999 působil jako ředitel Národohospodářského ústavu Akademie věd
- v minulosti působil v dozorčích radách Českého Telecomu a Expandia Holdingu
- v roce 2003 rezignoval na funkci člena dozorčí rady GE Capital Bank a stal se předsedou dozorčí rady ČSOB
"Teď je na hřišti Jan Švejnar. Přeji mu, aby uspěl v úsilí získat potřebnou podporu," vzkázal Dienstbier přes blog.
Aby Švejnar porazil Václava Klause, potřebuje i hlasy lidovců a komunistů. Alespoň příslib jejich hlasů pro tajnou prezidentskou volbu musí získat do měsíce. To je termín, kterým jeho kandidaturu podmínil šéf ČSSD Jiří Paroubek.
Jan Švejnar: Musím se obrátit na komunisty - ČTĚTE ZDE
"Považuji za úspěch, že se konečně podařilo prezidentského kandidáta navrhnout. Volba prezidenta bez vážného soupeře by byla formální, což by nebylo důstojné Václava Klause, ani by to nepodporovalo demokratickou politickou kulturu," míní Dienstbier.
Sám Švejnar zatím nedopověděl na otázku, zda plánuje v Česku alespoň symbolickou prezidentskou kampaň. Za něj ji ale již dříve přislíbil Martin Bursík, který v rozhovoru pro Aktuálně.cz potvrdil, že jeho strana bude po protikandidátovi chtít, aby veřejnosti představil své názory a plány.
"Je třeba, aby předvolební diskuse nebyla pouhým posuzováním osobních vlastností, ale především střetem názorů na základní otázky směřování České republiky, zejména na naši roli v evropské integraci. To je zvláště významné před blížícím se českým předsednictvím Evropské unie," míní také Dienstbier.
Švejnar přiletí do Prahy ze Spojených států v úterý před polednem, již během dne by se měl objevit mezi poslanci ve sněmovně.