Ať hlásí ceny tři dny předem, chce Jurečka od dovozců jídla

ČTK ČTK
13. 9. 2014 16:27
Nařízení by se týkalo dovozců rostlinných i živočišných komodit, které jsou postiženy ruskými sankcemi.
Dovozci potravin budou muset 72 hodin předem nahlásili množství a cenu svého obchodu.
Dovozci potravin budou muset 72 hodin předem nahlásili množství a cenu svého obchodu. | Foto: Thinkstock

Praha / Lány - Ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL) chce nařídit potravinářským dovozcům, aby 72 hodin před dovozem nahlásili množství a cenu obchodu. Řekl to v sobotu České televizi po setkání s prezidentem Milošem Zemanem v Lánech.

Jurečka tím chce zabránit možnému zavalení českého trhu potravinami za dumpingové ceny. Nařízení předloží vládě k posouzení v pondělí.

Nařízení by se týkalo dovozců rostlinných i živočišných komodit, které jsou postiženy ruskými sankcemi. Českým dozorovým orgánům by měli hlásit tři dny před dovozem množství a cenu. Česko by pak mohlo reagovat adekvátním způsobem. Zákaz dovozu za dumpingové ceny přitom Jurečka označil za nejkrajnější variantu, ke které by přistoupil velice nerad.

Hlavní body schůzky přiblížil prezident Agrární komory ČR Miroslav Toman, který se sobotního setkání v Lánech rovněž účastnil. S prezidentem Zemanem se shodli na podpoře proexportních opatření, jako je hledání náhradních trhů za Rusko. Shoda panuje i v podpoře domácích výrobců, jejichž produkty by veřejnost, úřady a správa měly při nákupech preferovat.

Zeman také zdůraznil potřebu dotáhnout do konce novelu zákona o významné tržní síle, která má chránit dodavatele zemědělských a potravinářských produktů před nekalými praktikami obchodních řetězců.

Ministr Jurečka už dříve uvedl, že po zavedení ruských sankcí na dovoz potravin očekává pomoc především od EU. Evropská komise přitom na pomoc původně vyčlenila 125 milionů eur (téměř 3,5 miliardy Kč), Jurečka však chce při nejbližším jednání koncem září v Miláně usilovat o navýšení finančního balíku.

Ministerstvo zemědělství již dříve uvedlo, že čeští vývozci zemědělských komodit a potravin kvůli ruským sankcím přijdou do konce roku na tržbách o 250 až 300 milionů korun. Nejvíce embargo dopadne na tuzemské mlékárny. Zemědělci a potravináři se však více bojí druhotných dopadů způsobených přesycením společného unijního trhu a následného propadu cen. Škody v důsledku poklesu cen komodit prý mohou být pro tuzemské producenty až miliardové.

 

Právě se děje

Další zprávy