Aktuálně+ | Nejen Pražský hrad. Kam se vydat za zapomenutými kouty hlavního města

Aktuálně+ Aktuálně+
14. 7. 2022 13:30
Potřebujete vypnout po náročném týdnu a nemáte možnost vyrazit pryč z hlavního města? Nebo se naopak do Prahy na víkend chystáte? Projít se metropolí a vidět něco zajímavého nemusí nutně znamenat návštěvu Karlova mostu, Pražského hradu nebo Staroměstského náměstí. Kousky historie jsou i ve vilových čtvrtích, kde bydlela řada významných osobností, prezidentů, herců či nebezpečných zločinců.
Vila na Ořechovce, kterou architekt Pavel Janák v roce 1924 navrhl pro sochaře Bohumila Kafku podepsaného například pod jezdeckou sochou Jana Žižky na pražském Vítkově.
Vila na Ořechovce, kterou architekt Pavel Janák v roce 1924 navrhl pro sochaře Bohumila Kafku podepsaného například pod jezdeckou sochou Jana Žižky na pražském Vítkově. | Foto: Pavel Švec

Kde je Národní divadlo, socha Svatého Václava nebo vrch Petřín, ví každý Pražan i návštěvník hlavního města. A také se na ně přijde podívat. Co ale, když člověka napadne vyhnout se davům turistů a projít se po vilových čtvrtích? I tady je možné zažít kousek historie. S průvodcem Aktuálně.cz už se chodcům nestane, že projdou třeba kolem vily, kde bydlel herec František Filipovský, aniž by o tom věděli.

Šéf domácí rubriky Pavel Švec prošel několik pražských čtvrtí a vytvořil průvodce na zajímavé vycházky Prahou. Jeho tipy bude Aktuálně.cz postupně připomínat.

Strašnice: bungalov, odkud prchl Karel Gott

Mezi nejstarší systematicky zastavěné vilové čtvrti patří Strašnice. S vybudováním tramvajové trati za československé první republiky se staly vítanou rezidenční oblastí středních vrstev. Architektura byla po první světové válce rozmanitá. Vedle sebe tu stojí historizující novorenesanční vily, secesní, funkcionalistické i třeba vystavěné ve stylu art-deco. V 70. letech tu krátce žil slavný zpěvák Karel Gott, brzy ale zmizel, vila prý škodila jeho hlasivkám.

Podolí: vily i "sovětské" město ve městě

Na břehu Vltavy a přilehlých pahorcích se rozprostírá Podolí, stojí tu staré i moderní vily, typické městské bloky i významné veřejné budovy. Chátrá zde utajená hvězdárna, skví impozantní vodárna a v 50. letech sem vtrhla monumentální sorela. Svého času tu žila světoznámá architektka a designérka Eva Jiřičná proslavená interiéry londýnských a newyorských módních obchodů. K vidění je i podivuhodný areál studentských kolejí v sovětském stylu.

Ořechovka: prezidenti a nacistický zločinec

Jednou z nejznámějších a nejstarších zahradních vilových čtvrtí v Praze je Ořechovka. Vznikla po první světové válce, kdy tu vyrostla ústřední budova s řadou obchodů, knihovnou, poštou, restaurací a kinosálem. Vily si v této malebné čtvrti stavěli malíři, sochaři i bohatí továrníci a obchodníci. Na Ořechovku se nastěhovali i prezidenti Václav Havel a Václav Klaus, který tím však vyvolal napětí se sudetskými Němci.

Hodkovičky: řádění gestapa a šílený lilipután

Malebná čtvrť Hodkovičky leží na jihu Prahy mezi Braníkem a Modřany. Její západní hranici omývá Vltava, jinak ji obklopují lesy. Vznikl zde památník dětem z vyvražděných Lidic, zrodila se postava kresleného Krtečka. V roce 1941 tu gestapo zadrželo deset odbojářů z okruhu ilegální radiostanice Sparta I, zabavilo 20 vysílaček a několik citlivých zpráv. V seriálu Hříšní lidé města pražského tu policejní rada Vacátko vyšetřoval vraždu, kterou měl na svědomí šílený lilipután Hyneček. 

Platforma Aktuálně+ nám pomáhá přiblížit vám naši práci a třeba i to, jak vznikají vybrané texty. Přečíst jste si už mohli například to, jak vznikal projekt Chudé Česko 21, nebo jste si mohli vyzkoušet kvízy, které otestují vaše zeměpisné znalosti.

 

Právě se děje

Další zprávy