Praha ukázala své zbraně proti Airbnb. Omezení nocí i počtu hostů řeší novelou zákona

Ekonomika Ekonomika
21. 7. 2020 11:06
Poslanci dostali návrh pražských zastupitelů na regulaci Airbnb. Informovaly o tom Hospodářské noviny, podle kterých by schválení návrhu umožnilo obcím omezit počet ubytovaných lidí v bytě, počet zamluvených nocí či dokonce službu na čas úplně zakázat. Řada poslanců je však proti, ministerstvo se zatím nevyjádřilo.
Po regulaci Airbnb volá Praha nebo Český Krumlov, proti jsou pronajímatelé a poslanci z ODS či ANO.
Po regulaci Airbnb volá Praha nebo Český Krumlov, proti jsou pronajímatelé a poslanci z ODS či ANO. | Foto: Shutterstock

Podle Hospodářských novin jsou ve sněmovně proti návrhu poslanci z ODS i většina členů vládního ANO. Ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (za ANO) zatím neurčila jednoznačné stanovisko, pro schválení návrhu je přitom její postoj klíčový.

"Návrh Prahy jde určitě dobrým směrem a obsahuje zajímavé a podnětné návrhy. Na druhou stranu je nutné si uvědomit, že podobný návrh již sněmovna v loňském roce odmítla. Zcela určitě o něm tedy budeme vést na vládě diskusi," řekla pro HN ministryně Dostálová. 

Proti návrhu se vymezuje ODS kvůli přílišnému zasahování do vlastnických vztahů. "Může to být hrozně zneužitelné. Rada obce získá příliš silné pravomoci," říká poslanec Vojtěch Munzar. Stejně je na tom i vládní hnutí ANO. Podle poslance hnutí Patrika Nachera nepomáhá fakt, že návrh pochází čistě od pražských politiků.

Zástupci pronajímatelů proti návrhu otevřeně vystupují. Podle nich regulace podpoří nelegální činnost. S tím nesouhlasí radní Hana Marvanová, která návrh předložila. Již dříve v rozhovoru pro Aktuálně.cz uvedla, že v takovém případě by se dala zpochybnit každá regulace a že klade důraz i na vymáhání zákonů.

Marvanová věří, že regulace sníží negativní i další dopady spojené s krátkodobými pronájmy, jako je vylidňování centra či zvýšené ceny pronájmů v Praze.

Už v dubnu přijala vláda návrh, podle kterého musí majitelé bytů typu Airbnb poskytovat informace o tom, jaké byty takto pronajímají a komu.

Proti Airbnb nestojí pouze pražští zastupitelé, ale i sousedi těchto bytů:

V Praze je mafie poskytovatelů Airbnb, jsou to často cizinci, kteří v těch domech nikdy nebyli. Regulace je mediální hra, měly by se vymáhat zákony. | Video: DVTV, Emma Smetana
 

Právě se děje

před 18 minutami

Rohlik Group získala od investorů asi 5 miliard Kč, bude expandovat

On-line prodejce potravin Rohlik Group získal od investorů 190 milionů eur (asi pět miliard Kč). Finance firmě pomohou k rychlejší expanzi na stávajících trzích, pro plánovaný vstup do Německa, ale i v pokračování investic do technologií a zlepšování služby. Společnost o tom v úterý informovala v tiskové zprávě.

Hlavními investory jsou Partech a Index Ventures, dále investice poskytly EBRD, J&T Banka, Quadrille Capital, R2G a dosavadní investor Enern.

Rohlik Group uplynulý kalendářní rok uzavřela s obratem přes 300 milionů eur (7,8 miliardy Kč), což je roční nárůst o více než 100 procent, a 750 000 zákazníky. Rohlik.cz funguje v Česku od roku 2014, předloni vstoupila společnost na maďarský trh a loni v prosinci do Rakouska.

Zdroj: ČTK
před 28 minutami

Lidovci budou ve sněmovně žádat zřízení vyšetřovací komise k Bečvě

Na aktuální schůzi Poslanecké sněmovny chce opoziční KDU-ČSL zařadit bod o zřízení sněmovní vyšetřovací komise k havárii na řece Bečvě. Na tiskové konferenci to řekl lidovecký předseda Marian Jurečka. ODS, KDU-ČSL a TOP 09, které budou v podzimních volbách kandidovat v koalici Spolu, o tom hovořily už v lednu.

"Budeme chtít i nadále usilovat o to, aby i na půdě Sněmovny vznikla vyšetřovací komise expertů, poslanců, aby se tématu věnovala pozornost, aby se upravily třeba i legislativní záležitosti. Budeme chtít zařadit na projednání programu této sněmovní schůze bod zřízení vyšetřovací komise k havárii na řece Bečvě," řekl Jurečka. Opoziční strany už v lednu uvedly, že pokud by neuspěly s žádostí o zřízení komise, založí vlastní expertní tým.

Závažná ekologická havárie, kterou podle České inspekce životního prostředí způsobily kyanidy, postihla řeku v úseku pod Valašským Meziříčím na Vsetínsku až po Přerov. Jedovaté látky do vody unikly 20. září, podle odborníků poškodily celý vodní biotop a podmínky pro všechny na vodu vázané organismy asi na 40 kilometrech toku. Do kafilerie odvezli rybáři přes 40 tun ryb. Kriminalisté případ nadále prověřují.

Zdroj: ČTK
Další zprávy