Praha ukázala své zbraně proti Airbnb. Omezení nocí i počtu hostů řeší novelou zákona

Ekonomika Ekonomika
21. 7. 2020 11:06
Poslanci dostali návrh pražských zastupitelů na regulaci Airbnb. Informovaly o tom Hospodářské noviny, podle kterých by schválení návrhu umožnilo obcím omezit počet ubytovaných lidí v bytě, počet zamluvených nocí či dokonce službu na čas úplně zakázat. Řada poslanců je však proti, ministerstvo se zatím nevyjádřilo.
Po regulaci Airbnb volá Praha nebo Český Krumlov, proti jsou pronajímatelé a poslanci z ODS či ANO.
Po regulaci Airbnb volá Praha nebo Český Krumlov, proti jsou pronajímatelé a poslanci z ODS či ANO. | Foto: Shutterstock

Podle Hospodářských novin jsou ve sněmovně proti návrhu poslanci z ODS i většina členů vládního ANO. Ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (za ANO) zatím neurčila jednoznačné stanovisko, pro schválení návrhu je přitom její postoj klíčový.

"Návrh Prahy jde určitě dobrým směrem a obsahuje zajímavé a podnětné návrhy. Na druhou stranu je nutné si uvědomit, že podobný návrh již sněmovna v loňském roce odmítla. Zcela určitě o něm tedy budeme vést na vládě diskusi," řekla pro HN ministryně Dostálová. 

Proti návrhu se vymezuje ODS kvůli přílišnému zasahování do vlastnických vztahů. "Může to být hrozně zneužitelné. Rada obce získá příliš silné pravomoci," říká poslanec Vojtěch Munzar. Stejně je na tom i vládní hnutí ANO. Podle poslance hnutí Patrika Nachera nepomáhá fakt, že návrh pochází čistě od pražských politiků.

Zástupci pronajímatelů proti návrhu otevřeně vystupují. Podle nich regulace podpoří nelegální činnost. S tím nesouhlasí radní Hana Marvanová, která návrh předložila. Již dříve v rozhovoru pro Aktuálně.cz uvedla, že v takovém případě by se dala zpochybnit každá regulace a že klade důraz i na vymáhání zákonů.

Marvanová věří, že regulace sníží negativní i další dopady spojené s krátkodobými pronájmy, jako je vylidňování centra či zvýšené ceny pronájmů v Praze.

Už v dubnu přijala vláda návrh, podle kterého musí majitelé bytů typu Airbnb poskytovat informace o tom, jaké byty takto pronajímají a komu.

Proti Airbnb nestojí pouze pražští zastupitelé, ale i sousedi těchto bytů:

V Praze je mafie poskytovatelů Airbnb, jsou to často cizinci, kteří v těch domech nikdy nebyli. Regulace je mediální hra, měly by se vymáhat zákony. | Video: DVTV, Emma Smetana
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Hurikán Ian má v USA stovky obětí, tisíce lidí čekají na záchranu, píší tamní média

Hurikán Ian si podle nepotvrzených zpráv ve floridském okrese Lee vyžádal stovky obětí na životech. "Nemám potvrzená čísla, ale vím určitě, že počet úmrtí je ve stovkách. Máme tisíce lidí, kteří čekají na záchranu," řekl stanici ABC šerif okresu Lee Carmine Marceno. Zastupitel sousedního okresu Charlotte Chris Constance stanici CNN potvrdil šest úmrtí.

V Lee se nacházejí města Fort Myers a Cape Coral, která dnes floridský guvernér Ron DeSantis označil za "zdevastovaná".

Bouře Ian ve středu udeřila na západní pobřeží Floridy silou hurikánu čtvrtého stupně s rychlostí větru až 241 kilometrů v hodině. K evakuaci přiměla přes 2,5 milionu lidí a podle guvernéra způsobila nejhorší záplavy ve státě za posledních 500 let.

Bez proudu je nyní na Floridě podle monitorovacího serveru PowerOutage přes 2,6 milionu odběratelů.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 2 hodinami

Šéf České pošty Knap měl odejít na konci září, ve funkci zatím zůstává

Generální ředitel České pošty Roman Knap, který měl odejít na konci září, ve funkci zatím zůstává. Ministerstvo vnitro po dohodě s odborníky vypíše výběrové řízení v říjnu, výsledky by mělo mít do konce roku. Knap do té doby ve vedení státního podniku zůstane. Informace, které ve čtvrtek na webu zveřejnily Hospodářské noviny (HN), potvrdil mluvčí pošty Matyáš Vitík.

Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) HN potvrdil, že vláda nyní musí rozhodnout o tom, jaké služby bude Česká pošta provozovat, aby bylo možné udržet jejich financování. Nový ředitel má podle něj udělat z pošty, která podle něj není v dobré kondici, konkurenceschopnou firmu.

Vláda má o dalším směřování České pošty rozhodnout během podzimu Samotný proces transformace chce Rakušan nechat na generálním řediteli, který vzejde z výběrového řízení. Od původního záměru vypsat tendr už v létě upustil ministr po dohodě s experty.

"Odborníci nám tvrdili, že vypisovat řízení na takto exponovanou manažerskou funkci v letních měsících je úplný nesmysl. Podmínky budou zveřejněny 3. října a dokončeno bude určitě do konce tohoto roku," dodal ministr.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Šachová federace FIDE vyšetří Carlsenovo obvinění soupeře z podvádění

Mezinárodní šachová federace FIDE se bude zabývat výroky mistra světa Magnuse Carlsena na adresu Američana Hanse Niemanna, kterého norský šampion podezřívá z podvádění. FIDE zřídila tříčlennou vyšetřovací komisi, jež obvinění vyšetří.

"Nejprve prověříme, zda existuje dostatek faktů, které by ospravedlnily obvinění z podvodu. Pokud dojdeme k závěru, že tomu tak je, podáme odpovídající žalobu k etické a disciplinární komisi. Na druhou stranu ale také prověříme, zda se nejedná o křivé nařčení. Také to bychom museli nahlásit," uvedl pro portál t-online německý funkcionář Klaus Deventer.

Jednatřicetiletý Carlsen považuje Niemanna za podvodníka, který nekalé praktiky prováděl ve větším rozsahu a později, než veřejně přiznal. Dlouholetý vládce světového šachu s devatenáctiletým Američanem na začátku září překvapivě prohrál na prezenčním Sinquefield Cupu v St. Louis, načež z turnaje odstoupil. Vzájemnou partii na on-line turnaji prestižního seriálu Champions Chess Tour pak před týdnem nevídaně ukončil po prvním tahu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy