Praha si chce rozšířit bytový fond, bude pronajímat soukromé prázdné byty po Airbnb

ČTK ČTK
Aktualizováno 16. 4. 2021 11:12
Pražský magistrát si chce pronajímat byty, které jejich majitelé dosud nabízeli ke krátkodobým pronájmům, píší Hospodářské noviny (HN). Hlavní město tak chce po vzoru Lisabonu rozšířit svůj bytový fond a zároveň získá možnost omezit služby typu Airbnb. V první fázi chce Praha získat 50 bytů, které by sloužily seniorům nebo lidem z azylových domů.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Jakub Plíhal

Plán pronájmu bytů od soukromých vlastníků je v pokročilém stadiu přípravy. "Ještě během dubna bychom na radě hlavního města rádi projednali spuštění pilotního projektu," sdělil HN pražský radní pro bydlení Adam Zábranský (Piráti). Dodal, že město zpočátku zřejmě nebude shánět byty v centru metropole.

Město plánuje za pronájmy utratit v prvním roce deset milionů korun. Počítá s tím, že za první rok program skončí ztrátou pět milionů korun, v budoucnu by se měl dostat na nulu.

Praha se v posledních letech potýká s bytovou krizí a stále vzrůstajícími cenami bydlení. Bytů v majetku magistrátu a městských částí je v hlavním městě asi 31 500 z původního počtu 194 000, které po roce 1991 přešly do vlastnictví města. Privatizace městský fond zredukovaly o více než 80 procent.

Pražští radní na začátku tohoto týdne schválili strategii bydlení, která počítá s výstavbou alespoň 500 nových městských bytů ročně, a to do roku 2030. Město plánuje posílit vlastní výstavbu a také spolupracovat se soukromníky, ať už jde o developerské firmy, stavební družstva, nebo menší občanské spolky. O strategii budou příští týden jednat zastupitelé.

 

Právě se děje

Další zprávy