Ve Wisconsinu kvůli střelbě na černocha pokračovaly protesty, muž je ochrnutý

ČTK ČTK
Aktualizováno 26. 8. 2020 6:07
Ve wisconsinském městě Kenosha pokračovaly druhou noc po sobě nepokoje vyvolané nedělní policejní střelbou do zad černocha. Podle rodiny je nyní muž od pasu dolů ochrnutý a lékaři zatím nevědí, zda to bude trvalý stav. Noční protesty se konaly navzdory zákazu vycházení a policie použila proti stovkám účastníků slzný plyn. Lidé na policisty střežící budovu soudu házeli zápalné lahve.
Protesty ve Wisconsinu.
Protesty ve Wisconsinu. | Foto: Reuters

Guvernér Wisconsinu Tony Evers kvůli tomu odpoledne vyhlásil stav nouze a ohlásil, že zdvojnásobí počet nasazených příslušníků Národní gardy na 250.

Podle agentury AP se Kenosha, ležící na břehu Michiganského jezera, stává dalším ohniskem rasových nepokojů, které v USA vyvolala smrt černocha George Floyda, jenž zemřel při brutálním policejním zatýkání v Minneapolisu.

Obětí policejní střelby v Kenoshe byl devětadvacetiletý černoch Jacob Blake, který utrpěl vážná zranění. Video incidentu pořízené mobilním telefonem ukazuje, že policisté se jej snažili zadržet, když nastupoval do auta, a pak na něj strážník bílé pleti začal střílet. V autě, do kterého chtěl Blake nasednout, byly tři jeho děti ve věku od tří do osmi let.

Ochrnutý od pasu dolů

Blakeův otec řekl listu Chicago Sun-Times, že jeho syn je ochromen od pasu dolů poté, co jej do zad zasáhlo osm policejních střel, a lékaři nevědí, zda zranění bude trvalé. "Co ospravedlnilo všechny ty výstřely? Co ospravedlní, co se dělo před mými vnoučaty? Co to děláme?" ptal se Jacob Blake starší. Později médiím řekl, že jeho syna zasáhlo sedm kulek.

"Bude se muset stát zázrak, aby mohl Jacob Blake ml. ještě někdy chodit," řekl na tiskové konferenci právník rodiny Blakeových Ben Crump. Kulky údajně Jacobovi, který je hospitalizován v Milwaukee, přerušily míchu a roztříštily obratle. Jiný právní zástupce před novináři ohlásil civilní řízení ve snaze "dohnat pachatele k odpovědnosti" a zajistit Blakeovi peníze na potřebnou péči.

Policie se zatím k nedělnímu zásahu podrobně nevyjádřila. Označila jej za reakci na telefonátem ohlášenou domácí hádku, nevyjasnila ovšem, zda byl Blake ozbrojen, ani proč policisté začali střílet. Muž, který incident zachytil na videu, vypověděl, že viděl Blakea v šarvátce se třemi policisty a před palbou je slyšel volat "Zahoďte ten nůž". V Blakeových rukou ale nůž neviděl. Tři policisté byli prozatím postaveni mimo službu, jak je po podobných incidentech běžné.

AP poznamenala, že zástupci města a jeho bezpečnostních složek už v roce 2017 schválili, že policisté budou vybaveni kamerami na uniformách. Mělo jít o způsob, jak zvýšit odpovědnost policistů a zlepšit shromažďování důkazů mimo jiné i v situacích domácího násilí. Ale od té doby ceny zařízení stouply, objevily se politické obavy z důsledků, a tak bylo pořízení kamer odloženo. Znamená to, že policisté, kteří byli v neděli na scéně, nebyli vybaveni technologií, která by mohla poskytnout jejich pohled na incident.

Biden: Policisté se musí zodpovídat

Kandidát demokratů na příštího prezidenta Joe Biden řekl, že se tito policisté musí z činu zodpovídat. Incident odsoudil také wisconsinský guvernér Tony Evers. Republikáni obvinili demokratické politiky z uspěchaného posuzování případu.

"Nemůžeme dovolit, aby pokračoval tento koloběh systémového rasismu a nespravedlnosti," uvedl dnes Evers. "Také ale nemůžeme jít dál touto cestou škod a ničení," dodal směrem k reakci demonstrantů v Kenoshe na nedělní incident. Ke zdrženlivosti vyzývala na tiskové konferenci i matka postřeleného černocha Julia Jacksonová, která řekla, že ničení majetku "neodráží mého syna ani moji rodinu".

Bouřlivé protesty začaly už v noci na pondělí, kdy lidé zapalovali ohně a poškodili auta, rozbíjeli okna a střetli se s bezpečnostními složkami. V pondělí večer policisté vypálili slzný plyn půl hodiny po 20:00 místního času (úterních 03:00), kdy vstoupil v platnost zákaz vycházení. Snažili se rozehnat lidi skandující tradiční heslo "žádná spravedlnost, žádný mír". Demonstranti také ohrožovali policisty v kordonu, který chránil soudní budovu. V blízkosti soudu pak zůstalo podle AP několik set lidí, pokřikovali na policisty a zapalovali ohně. Vzplál také vůz na odvoz odpadu.

Kvůli nepokojům byly mobilizovány i Národní gardy Wisconsinu. Původně bylo povoláno 125 příslušníků, guvernér Evers dnes zvýšil jejich počet na 250. Mají podporovat členy místní policie a chránit "klíčovou infrastrukturu a kulturní instituce", uvádí prohlášení Eversovy kanceláře.

Blakeův případ mezitím podle AP zažehl protesty i v jiných městech. Vyšetřování střelby má na starosti wisconsinské ministerstvo spravedlnosti, přičemž na závěry se zřejmě bude čekat několik týdnů.

Video: Policisté ve státu Wisconsin vypálili několik střel do zad černocha.

Policisté ve státu Wisconsin vypálili několik střel do zad černocha (23. 8. 2020) | Video: TWT: Fifty Shades of Whey
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Papež jmenoval 13 kardinálů, devět může volit jeho nástupce

Papež František v neděli oznámil, že jmenoval 13 nových kardinálů. Povýšeni do kardinálského stavu budou při slavnostní konsistoři ve Vatikánu 28. listopadu. Devíti z nich je méně než 80 let, takže se mohou stát členy konkláve, které po smrti nebo rezignaci nynější hlavy římskokatolické církve vybere příštího papeže, uvedla agentura Reuters.

Papež jména nových kardinálů překvapivě oznámil z okna své pracovny věřícím na Svatopetrském náměstí. Mezi jmenovanými kardinály je také washingtonský arcibiskup Wilton Gregory, který se tak stane prvním černošským prelátem s červenou čepičkou.

Kardinály se stanou také Ital působící dlouhodobě ve Vatikánu Raniero Cantalamessa, arcibiskup z rwandského Kigali Antoine Kambanda, arcibiskup José Feurte Advincula z Filipín nebo arcibiskup Celestino Aós ze Santiaga de Chile.

Devět nových volitelů papeže podle agentury Reuters pochází z celého světa a zvyšují pravděpodobnost, že i příští papež bude pokračovat v politice papeže Františka, který byl zvolen v roce 2013.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 2 hodinami

Dvě osoby zemřely po autonehodě u Jasenné na Zlínsku, silnice je opět v provozu

Dvě oběti si vyžádala dopravní nehoda, která se stala dnes ráno u Jasenné na Zlínsku. Sdělila to zlínská policejní mluvčí Monika Kozumplíková. Silnice mezi obcemi Jasenná a Liptál na Vsetínsku byla po dobu vyšetřování uzavřená, policisté v obou obcích odkláněli dopravu. Nehoda se stala na hlavním tahu ze Zlína na Vsetín kolem 05:30, silnice se opět motoristům otevřela před 13:00.

"Řidička osobního vozidla při jízdě od Vsetína do Vizovic v levotočivé zatáčce zřejmě z důvodu vysoké rychlosti čelně narazila do stromu a s vozidlem skončila na střeše. Vozidlo začalo po havárii hořet. Při nehodě zahynula nejen řidička, ale také její spolujezdkyně. Totožnost obětí potvrdí až nařízená soudní pitva," uvedla Kozumplíková.

Zdroj: ČTK
Další zprávy