Foto: Slzy v očích. Američané slavili odsouzení policisty, který zabil George Floyda

Foto: Slzy v očích. Američané slavili odsouzení policisty, který zabil George Floyda
Na rozsudek před budovou soudu čekala i Courtney Rossová, přítelkyně zesnulého Floyda, která sama u soudu svědčila a popisovala jejich boj s opiátovou závislostí.
"Tolik z nás má hodně negativních zkušeností s vládou," řekla. "Myslím, že nastal čas, abychom ukázali, o čem má tahle budova být. Má to být místo spravedlnosti."
Účastníci vzpomínkové akce na minneapoliské křižovatce, kde Floyd zemřel, začali po oznámení soudce jásat. Řidiči troubili a cestující stáhli okénka a mávali transparenty.
Bývalý policista odmítl během procesu vypovídat a po celou dobu měl nasazenou roušku. Podle novinářů tak nebyla jeho reakce na rozsudek dobře čitelná.
Verdikt byl očekáván s velkým napětím, Floydova smrt totiž loni vyvolala masivní vlnu protestů napříč USA, které v některých případech přerostly v násilné střety a rabování. I přes oslavnou náladu ale řada lidí vidí úterní rozhodnutí jen jako začátek nové kapitoly boje proti nerovnostem, zakořeněným v americkém systému trestní justice.
Foto: Reuters
Dominika Perlínová Dominika Perlínová
21. 4. 2021 14:28
Porota v americkém Minneapolisu v úterý shledala bývalého policistu Dereka Chauvina vinným ve všech třech bodech obžaloby v případu loňské smrti Afroameričana George Floyda. Jeho smrt tehdy vyvolala masivní vlnu protestů napříč USA. Lidé nyní přelomové rozhodnutí nadšeně oslavovali v ulicích.
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy