Papež František jmenuje ve Vatikánu kardinálem prvního Afroameričana

ČTK ČTK
28. 11. 2020 8:32
Ve Vatikánu bude v sobotu jmenován kardinálem washingtonský arcibiskup Wilton Gregory. Stane se tak prvním Afroameričanem, který bude zastávat tuto vysokou funkci v katolické církvi. Vedle Gregoryho papež František uvede do funkce dalších 12 kardinálů, kteří působí v Africe, Evropě, Asii a Latinské Americe. Dva noví asijští kardinálové se kvůli koronavirové epidemii do Říma nedostaví.
Washingtonský arcibiskup Wilton Gregory je prvním Afroameričanem jmenovaným do funkce kardinála.
Washingtonský arcibiskup Wilton Gregory je prvním Afroameričanem jmenovaným do funkce kardinála. | Foto: Reuters

"(Papež) jmenoval kardinály ze zemí, které je předtím nikdy neměly, a evidentně chce, aby složení kardinálského sboru bylo odrazem velké různorodosti (katolické) církve," uvedl arcibiskup Gregory. Nově jmenovaní kardinálové působí vedle Itálie a Vatikánu také v Bruneji, Chile, Rwandě a na Filipínách.

Wilton Gregory se stal washingtonským arcibiskupem, což je nejprestižnější funkce v americké katolické církvi, loni v květnu. Ve funkci kritizoval prezidenta Donalda Trumpa za to, že zneužívá náboženství pro politické cíle, a podpořil protesty proti rasové diskriminaci.

S příštím americkým prezidentem Joem Bidenem, který podle AFP bude po Johnu Kennedym teprve druhým americkým prezidentem katolického vyznání, chce čerstvý kardinál podle svých slov navázat dialog. Ohledně vztahu s příštím americkým prezidentem ale není katolická církev v USA jednotná, a to kvůli názorům Bidena na potraty, které nejsou v souladu s katolickou doktrínou. Konzervativnější část amerických biskupů si v polovině listopadu vymínila vznik skupiny, která má vyřešit otázku, zda lze Bidena připustit k přijímání. Skupině předsedá detroitský arcibiskup Allen Vigneron, který je považován za jednu z hlavních osobností konzervativního křídla.

Kvůli probíhající epidemii koronaviru se letošní jmenování kardinálů uskuteční v pozměněné podobě, informoval Vatikán. Ceremonie se nezúčastní jindy početné skupiny příbuzných a blízkých nově jmenovaných kardinálů; letos si každý z nich mohl pozvat maximálně deset hostů. Do Říma z Asie nepřicestují ani dva nově jmenovaní kardinálové, což je v historii katolické církve výjimečné. Samotná liturgie proběhne prakticky beze změn, a to včetně obvyklého předání kardinálského biretu a prstenu.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Soud nevyloučil pro podjatost soudce v Rathově kauze

Vrchní soud v Praze nevyloučil pro podjatost soudce v druhé větvi korupční kauzy bývalého středočeského hejtmana Davida Ratha, jak o to žádala společnost Metrostav. Případ ponechal trestnímu senátu, jehož členy jsou Luboš Vrba, Alexander Károlyi a Viktor Mach. Uvedl to server Lidovky.cz. Stavební společnost podle něj podala proti rozhodnutí stížnost.

Metrostav již v únoru neuspěl s návrhem na přeložení odvolacího řízení kvůli dění kolem bývalého soudce pražského vrchního soudu Zdeňka Sováka viněného z úplatkářství z pražského vrchního soudu do Olomouce.

Zdroj: ČTK
Další zprávy