McDonald's zaměstnává černochy v horších lokalitách, tvrdí franšízanti a firmu žalují

ČTK ČTK
1. 9. 2020 15:30
Řetězec restaurací s rychlým občerstvením McDonald's čelí žalobě 52 bývalých černošských franšízantů, kteří korporaci obviňují z diskriminace na základě rasy. Informují o tom tiskové agentury. McDonald's v prohlášení odmítl tvrzení, že by podnikání stěžovatelů sabotoval.
Logo řetězce restaurací s rychlým občerstvením McDonald's
Logo řetězce restaurací s rychlým občerstvením McDonald's | Foto: Reuters

Stěžovatelé požadují odškodné v celkové výši až jedné miliardy dolarů (bezmála 22 miliard Kč) za to, že vedení firmy černošským provozovatelům podle nich nenabízí perspektivní restaurace a možnosti růstu za stejných podmínek, jako je tomu u těch bělošských. Manažerům tmavé pleti podle jejich názoru přiděluje provozovny v chudších oblastech, kde je i vyšší míra kriminality, čímž je odsuzuje k nezdaru v podnikání.

"Jde o systematické přidělování do podprůměrných lokalit, protože jsou černí," řekl agentuře Reuters právník stěžovatelů Jim Ferraro. Umístění restaurace je podle něj tím jediným faktorem, od kterého se u McDonald's odvíjí zisky.

Žalobci uvádějí, že řetězec jim přidělil restaurace, které měly vyšší náklady na zabezpečení a pojištění, ale přitom v letech 2011 až 2016 měly jen podprůměrný prodej, což podle stěžovatelů v mnoha případech vedlo k bankrotu.

"Jsme přesvědčeni, že fakta ukážou, jak jsme oddaní různorodosti a rovným příležitostem systému McDonald's, a to napříč našimi uživateli licencí, dodavateli a zaměstnanci," reagoval McDonald's na žalobu podanou u federálního soudu v Chicagu.

Žaloba přichází pět týdnů poté, co vedení amerického řetězce aktualizovalo deklarované firemní hodnoty a slíbilo větší důraz na personální různorodost. Generální ředitel Chris Kempczinski v červnu uvedl, že toto téma se musí odrazit na "každém jednom aspektu" fungování firmy. Právník Ferraro jeho slova označil za "naprosté žvásty" a uvedl, že počet černošských držitelů licencí od roku 1998 klesl ze 377 na 186.

Reuters také podotýká, že z celkových 14 400 restaurací McDonald's ve Spojených státech bylo více než 90 procent v nedávné době rozděleno mezi přibližně 1600 provozovatelů.

Video: Je to pravidlo z doby, kdy byla normou i rasová segragace. Miss přišla o svůj titul

Je to pravidlo z doby, kdy byla normou i rasová segragace. Miss přišla o svůj titul | Video: Reuters
 

Právě se děje

před 7 minutami

Ministerstvo neodhalilo zásadní pochybení České inspekce životního prostředí při ekologické havárii na Bečvě. Inspekce dle něj jednala podle zákona

před 1 hodinou

Spolupracovnice Navalného Sobolová zastavila svoji předvolební kampaň

Spolupracovnice ruského opozičního představitele Alexeje Navalného Ljubov Sobolová oznámila na facebooku, že zastavuje svoji kampaň před zářijovými volbami do Státní dumy. K tomu rozhodnutí ji podle jejích slov dovedly obavy o bezpečnost svých podporovatelů v situaci, kdy vláda pronásleduje své oponenty, i skutečnost, že jí jako spolupracovnici organizace, která byla prohlášena za extremistickou, kandidovat zakazuje zákon.

Zdroj: ČTK
Další zprávy