Žádné přátelství se Sověty, ale propaganda. V metru přibyla vysvětlující cedule

ČTK ČTK
30. 5. 2024 16:19
Pražský dopravní podnik nechal přidělat vedle bronzové plastiky s nápisem Moskva-Praha ve vestibulu stanice metra Anděl první ze tří vysvětlujících tabulek. V textu je uvedeno, že tehdejší Československo bylo okupováno Sovětským svazem a přátelství mezi oběma zeměmi bylo pouze propagandistickým tvrzením. Upřesňující text v květnu schválili pražští radní.
Nápis Moskva-Praha ve vestibulu stanice metra z roku 1985. Nyní ho doplnila vysvětlující cedule
Nápis Moskva-Praha ve vestibulu stanice metra z roku 1985. Nyní ho doplnila vysvětlující cedule | Foto: Mirko Kašpar

"Jak jsme slíbili, umístili jsme vysvětlující tabulku. Vysvětluje, že narativ o československo-sovětském přátelství byl pouze dezinformační narativ okupační moci. Jakékoliv tvrzení, že okupant je přítel, je jednoznačně nesmyslné," řekl primátorův náměstek Zdeněk Hřib (Piráti).

Foto: Mirko Kašpar

"Československo však bylo v té době okupováno Sovětským svazem, a tím připraveno o svou suverenitu… Legenda o československo-sovětském přátelství byla proto vnuceným narativem sovětské okupační moci," píše se v textu na tabulce.

Zároveň město na cedulce odsuzuje nynější invazi Ruska na Ukrajinu. "I přes rozpad Sovětského svazu dnes pokračuje Rusko ve stejných kolejích. Jednoznačně proto odsuzujeme válečné zločiny, které páchá Rusko na okupovaných územích Ukrajiny, a proto nastal čas i k proměně tohoto výtvarného díla," píše se na ní dále.

Znění textu letos v polovině května schválili pražští radní. Tabulky budou pouze dočasným řešením. Město spolu s dopravním podnikem a Galerií hlavního města Prahy vypíše výtvarnou soutěž na úpravu reliéfu. Stanice na lince B byla pod názvem Moskevská otevřena v roce 1985, na její podobě se významnou měrou podíleli sovětští inženýři.

Plastika Moskva-Praha je jedním z míst ve stanici, které odkazuje na přátelství mezi zeměmi. Naproti tomuto reliéfu je pamětní deska, na které se píše o československo-sovětském přátelství. "Tam musí být umístěna (nová) cedulka také, a potom ještě dole na nástupišti jsou další reliéfy se sovětskými symboly a tam ji chceme dát také," řekl Hřib.

Na "přátelství" upomínají i další díla ve stanici, například reliéf kosmonautů.
Na "přátelství" upomínají i další díla ve stanici, například reliéf kosmonautů. | Foto: David Kohout

Nynější název Anděl dostala stanice krátce po pádu komunistického režimu, v únoru 1990. Plastika v ní ale zůstala, přežila i velkou rekonstrukci před třemi lety. O odstranění či úpravě kontroverzního díla se mluvilo opakovaně. Dosud převážil názor, že dílo je součástí historie. Velká mozaika Moskvy z druhého vestibulu zmizela už při jeho přestavbě v 90. letech, další díla odkazující na Sovětský svaz ale ve stanici zůstala.

 

Právě se děje

Další zprávy